DBU-boss: Ingen som helst planer om at flytte VM

FIFA har ikke “nogen som helst planer” om at tage VM fra Qatar, vurderer DBU-direktør efter forbundets udmelding mandag.



Mandag offentliggjorde DBU et brev, som forbundet havde sendt til FIFA. I brevet bad DBU om, at FIFA skulle stille større krav til de qatarske værter for VM i 2022.

Der er dog ikke noget, der tyder på, at Qatar mister slutrunden, hvis landet ikke efterlever opfordringerne. Sådan siger DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, til TV2 Sport.

Signalerne fra FIFA er ret klare på det punkt, lyder det fra direktøren.

– Jeg tror, at dér, hvor FIFA er i øjeblikket, det kan man jo høre på FIFA-præsident Gianni Infantino, er, at der ikke er nogen som helst planer om at flytte VM fra Qatar, siger Jakob Jensen til TV2 Sport.

Han og DBU-formand Jesper Møller er underskriverne på brevet, som er sendte til FIFA-præsident Gianni Infantino og generalsekretær Fatma Samoura. Her beder de FIFA om følgende fire nøglepunkter.

  • En fuldstændig implementering af allerede vedtaget arbejdstagerrettighedslovgivning i Qatar og anmoder om yderligere forbedringer.
  • Det skal sikres, at arbejdstageres rettigheder samt menneskerettighederne overholdes – også efter slutrunden og det gælder ikke kun stadions og infrastruktur men også hoteller, servicesektor m.m.
  • Anmoder om, at de grundlæggende frihedsrettigheder overholdes før, under og efter slutrunden i 2022 – eksempelvis presse- og ytringsfrihed.
  • En omfattende undersøgelse af det påståede antal dødsfald blandt migrantarbejdere i Qatar, som afdækket af den engelske avis Guardian i marts.

Her kan du læse mere om DBU’s fornyede forsøg på at lægge pres på Qatar.





Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Bo Svensson svært utilfreds