DBU-boss: Ingen som helst planer om at flytte VM

FIFA har ikke “nogen som helst planer” om at tage VM fra Qatar, vurderer DBU-direktør efter forbundets udmelding mandag.



Mandag offentliggjorde DBU et brev, som forbundet havde sendt til FIFA. I brevet bad DBU om, at FIFA skulle stille større krav til de qatarske værter for VM i 2022.

Der er dog ikke noget, der tyder på, at Qatar mister slutrunden, hvis landet ikke efterlever opfordringerne. Sådan siger DBU’s administrerende direktør, Jakob Jensen, til TV2 Sport.

Signalerne fra FIFA er ret klare på det punkt, lyder det fra direktøren.

– Jeg tror, at dér, hvor FIFA er i øjeblikket, det kan man jo høre på FIFA-præsident Gianni Infantino, er, at der ikke er nogen som helst planer om at flytte VM fra Qatar, siger Jakob Jensen til TV2 Sport.

Han og DBU-formand Jesper Møller er underskriverne på brevet, som er sendte til FIFA-præsident Gianni Infantino og generalsekretær Fatma Samoura. Her beder de FIFA om følgende fire nøglepunkter.

  • En fuldstændig implementering af allerede vedtaget arbejdstagerrettighedslovgivning i Qatar og anmoder om yderligere forbedringer.
  • Det skal sikres, at arbejdstageres rettigheder samt menneskerettighederne overholdes – også efter slutrunden og det gælder ikke kun stadions og infrastruktur men også hoteller, servicesektor m.m.
  • Anmoder om, at de grundlæggende frihedsrettigheder overholdes før, under og efter slutrunden i 2022 – eksempelvis presse- og ytringsfrihed.
  • En omfattende undersøgelse af det påståede antal dødsfald blandt migrantarbejdere i Qatar, som afdækket af den engelske avis Guardian i marts.

Her kan du læse mere om DBU’s fornyede forsøg på at lægge pres på Qatar.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM