Qatar fik eks-CIA-agent til at spionere på FIFA

VM-værten Qatar brugte efter sigende en tidligere CIA-agent til at holde øje med andre fodboldnationer samt FIFA.



Forud for at Qatar for godt 11 år siden blev tildelt VM-værtsskabet i 2022, fik oliestaten hjælp til at spionere på de øvrige bejlere til VM-værtsskabet samt FIFA af en tidligere agent hos CIA ved navn Kevin Chalker.

Det skriver Associated Press.

Kevin Chalker holdt øje med rivalerne i kampen om VM-værtsskabet og FIFA, mens han angiveligt også har holdt øje med landets kritikere i fodboldverdenen efterfølgende. Her udnyttede amerikaneren efter sigende flere teknikker.

Ifølge Assocated Press indebar hans arbejde, at han fik nogle til at posere som fotojournalister for at holde øje med “rivalerne”, mens der også blev fremstillet en falsk Facebook-konto af en attraktiv kvinde, som skulle bruges til at komme tættere på en af dem, der skulle spioneres. De forsøgte endvidere at få adgang til et højtstående FIFA-medlems telefonlog.

Det er ikke første gang, at der er snak om Qatars brug af efterretningsagenter til at overvåge andre fodboldnationer. Sidste år kunne en tidligere leder i Australiens VM-komité, Bonita Mersiades, fortælle Tipsbladet om oplevelsen.

– På grund af en specifik begivenhed har jeg en mistanke om, at vores bud på et eller andet niveau delte informationer med Qatar. Senere hørte jeg, at Qatar havde forsøgt at entrere med både amerikanske og australske firmaer om at overvåge os. Det var virkelig ubehageligt. Jeg ville da aldrig nogensinde medvirke til, at vi for eksempel overvågede, hvor Qatars Hassan al-Thawadi[nuværende chef for Qatars VM-komité] befandt sig en given dag, sagde Bonita Mersiades til Tipsbladet dengang.

Læs mere om det her.





LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Giver transferopdatering

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bayern München lurer på choktransfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Cristiano Ronaldo i optur

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub