Forud for at Qatar for godt 11 år siden blev tildelt VM-værtsskabet i 2022, fik oliestaten hjælp til at spionere på de øvrige bejlere til VM-værtsskabet samt FIFA af en tidligere agent hos CIA ved navn Kevin Chalker.
Det skriver Associated Press.
Kevin Chalker holdt øje med rivalerne i kampen om VM-værtsskabet og FIFA, mens han angiveligt også har holdt øje med landets kritikere i fodboldverdenen efterfølgende. Her udnyttede amerikaneren efter sigende flere teknikker.
Ifølge Assocated Press indebar hans arbejde, at han fik nogle til at posere som fotojournalister for at holde øje med “rivalerne”, mens der også blev fremstillet en falsk Facebook-konto af en attraktiv kvinde, som skulle bruges til at komme tættere på en af dem, der skulle spioneres. De forsøgte endvidere at få adgang til et højtstående FIFA-medlems telefonlog.
Det er ikke første gang, at der er snak om Qatars brug af efterretningsagenter til at overvåge andre fodboldnationer. Sidste år kunne en tidligere leder i Australiens VM-komité, Bonita Mersiades, fortælle Tipsbladet om oplevelsen.
– På grund af en specifik begivenhed har jeg en mistanke om, at vores bud på et eller andet niveau delte informationer med Qatar. Senere hørte jeg, at Qatar havde forsøgt at entrere med både amerikanske og australske firmaer om at overvåge os. Det var virkelig ubehageligt. Jeg ville da aldrig nogensinde medvirke til, at vi for eksempel overvågede, hvor Qatars Hassan al-Thawadi[nuværende chef for Qatars VM-komité] befandt sig en given dag, sagde Bonita Mersiades til Tipsbladet dengang.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
OPTAKT
OB – Sønderjyske
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER