Vladimir Putin, hans væbnede styrker i Ukraine og statsoverhovedet politiske allierede er ekstremt upopulære i disse måneder, efter Rusland i februar invaderede Ukraine og dermed begyndte en krig, der har kostet tusinder af soldater og civile livet, og som truer verdensfreden.
Rusland er i disse dage i særligt fokus for missilangreb på civile mål i ukrainske byer langt fra fronterne, og her i Danmark og Nordeuropa mistænkes Putins styrker for at have saborteret to gasledninger ud for Bornholm, North Stream 1 og 2, der har lækket store mængder gas ud i havet og op i atmosfæren.
Men mens russerne er svært upopulære i det meste af Europa, USA og den øvrige vestlige verden, er forholdet mellem Rusland og de kommende VM-værter Qatar anderledes godt.
Qatar og Rusland har store samarbejdsaftaler med blandt andet qatarske milliardinvesteringer i lige netop energisektoren, hvor Qatar eksempelvis ejer 19 procent af det russiske olieselskab Rosneft gennem den statslige investeringsfond Qatar Investment Authority, og torsdag mødtes Qatars emir Tamim bin Hamad Al Thani og Vladimir Putin ved en konference i Kasakhstan.

Ruslands fodboldforbund er ikke udelukket fra FIFA, og på topmødet i Kasakhstan takkede emiren for Ruslands hjælp til det VM, der begynder i næste måned.
– Rusland har ydet stor støtte til Qatar omkring komitéen, der arrangerer VM 2022, sagde emir Tamim bin Hamad Al Thani ifølge flere medier efter mødet med Vladimir Putin, hvor det russiske statsoverhoved lovede yderligere støtte til VM 2022, hvis Qatar havde behov for det, og inviterede emiren til et besøg i Rusland.
– Forholdet mellem Rusland og Qatar udvikler sig. Vi gør alt for at dele vores erfaringer i forbindelse med arrangenringen af VM i fodbold. Jeg ønsker, at Qatar får stor succes med afholdelsen af en så stor begivenhed. Jeg er sikker på, at det bliver en succes, sagde Vladimir Putin efter de to statslederes møde.
Qatar stemte i denne uge for en resolution i FN, der underkender Ruslands nylige såkaldte folkeafstemninger i fire områder i Ukraine, som Rusland brugte som lidet troværdig dække for at indlemme de fire områder i den russiske nation.
Qatar og nabolandene har i modsætning til Europa og store dele af den øvrige verden ikke indført sanktioner mod Rusland.
Både de russiske VM-værter i 2018 og Qatars kommende VM-værter har været under gentagne anklager for korruption i forbindelse med den afstemning, der i 2010 gav dem VM-værtskabet.
I en retssag i New York, der er berammet til begyndelsen af 2023, er der i anklageskriftet blandt andet henvisning til et vidne, der har fortalt om bestikkelse for en stemme på Qatar som VM-vært betalt til Brasiliens Ricardo Teixeira, der lige nu befinder sig i hjemlandet, der ikke har en udleveringsaftale med USA, og til to andre medlemmer af FIFA’s daværende eksekutivkomité, der gav Qatar VM.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Raser: Det er latterligt!