Qatars VM-boss: Alle har ret til en holdning

Kritikken fra DBU og andre lande skal komme på et oplyst grundlag, mener Qatars VM-chef, Nasser al Khater.



Kritikken er haglet ned over Qatar, som er vært for næste års VM i fodbold og anklages for ikke at overholde menneskerettighederne.

Søndag var der præcis et år til, at slutrunden sparkes i gang, og i den forbindelse blev Qatars VM-chef, Nasser al Khater, forholdt en del af kritikken.

Det skete i et interview med Sky News.

– Alle har ret til at have en holdning om emnet. Vi inviterede dem til at se tingene selv for at se de fremskridt, der er blevet gjort over de seneste ti år.

– De har ret til at have et standpunkt. Det vigtigste er, at de tager det standpunkt på et oplyst grundlag. Man skal ikke tage et standpunkt ud fra nyhederne, siger han.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har blandt andet skruet op for kritikken af Qatar på det seneste.

I sidste uge fortalte direktør Jakob Jensen, at man fra DBU’s side “intensiverer” presset på værtsnationen frem mod fodboldmesterskabet.

– DBU har længe været stærk kritisk over for VM i Qatar, men nu intensiverer vi vores indsats og kritiske dialog yderligere, så vi udnytter det, at vi er kvalificeret til at arbejde for flere forandringer i landet, sagde han til DBU’s hjemmeside.

Flere landshold har under VM-kvalifikationen kritiseret Qatar ved at kræve bedre forhold for migrantarbejdere.

Nasser al Khater understreger over for Sky News, at alle også er velkomne til at protestere for menneskerettigheder under VM.

Rapporter fra avisen The Guardian og menneskerettighedsorganisationen Amnesty International har vist, at tusindvis af arbejdere er døde i Qatar, siden landet i 2010 fik tilkendt værtskabet for VM.

Det vides dog ikke, hvor mange som konkret er døde i forbindelse med VM-forberedelserne. Det understregede FN’s internationale arbejdsorganisation, ILO, i sidste uge.

Samme uge udkom en ny rapport fra Amnesty.

Den slog fast, at migrantarbejdernes hverdag ofte ikke er forbedret, selv om landet har indført en række lovændringer, der på papiret bør forbedre arbejdsforholdene.

Det fik igen Jakob Jensen på banen, fordi han på møder med Qatar og Fifa havde “fået malet et mere positivt billede af situationen i Qatar”.

– Jeg er dybt taknemmelig over, at Amnesty bliver ved med at grave og grave. Jeg kan med en vis undren konstatere, at de fakta, der stilles til rådighed fra Supreme Committee i Qatar, adskiller sig meget fra de fakta, som Amnesty stiller til rådighed, på en række punkter, sagde DBU-direktøren til Ritzau.

Ifølge Qatar er kun tre dødsfald relateret til VM-byggerier.

/ritzau/





Det vidste du ikke om ny Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Roony Bardghji består første lægetjek

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Massiv interesse for Horsens-flop

Kongen af straffespark på vej til FC København

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Stor stjerne allerede ude af Tour de France

FCM jagter Champions League-talenter

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

FCK forhandler om målmand – koster kassen



Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Belgier var fristet af FCK og FCM

Rejser til Brøndby med en røvfuld


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Lindstrøm på blokken i storklub

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

FCK-emne skifter til PSV



FC Barcelona-stjerner i chok

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Kreativ transfer-løsning?

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby



Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle