Raser over Hjulmand: Det var helt ubrugeligt

I Frankrig har man svært ved at begribe nogle af Kasper Hjulmands valg.



En bagkæde med tre mand, Eriksen med udgangspunkt i venstre og Kasper Dolberg helt i front.

Det var nogle af Kasper Hjulmands valg til åbningskampen mod Tunesien tirsdag eftermiddag. Hverken spillet på banen eller det uafgjorte resultat vakte begejstring efter slutfløjt.

I Frankrig var man heller ikke imponeret over Danmarks indsats i løbet af de 90 minutter. Ej heller var den franske journalist Yasser Salfiti særlig imponeret over flere af Kasper Hjulmands taktiske dispositioner.

– Det var fuldstændig ubrugeligt [at bruge Dolberg, red.]. Jeg forstår ikke hans (Hjulmands) stædighed ved at spille med Kasper Dolberg på toppen hver gang, siger Yasser Salfiti i det franske tv-program Les Réservistes, som dækker VM-slutrunden i Qatar stolpe op og stolpe ned.

Kasper Dolberg gjorde ikke særlig meget væsen af sig mod Tunesien, hvor han blev pillet ud efter 65 minutter. I hele 2022 har landsholdsangriberen faktisk haft svært ved at finde målformen fra de glade dage i Ajax.

Det er ikke blevet bedre efter udlejningen til Sevilla, hvor han endnu har til gode at score et mål. Han er på kontrakt i OGC Nice, hvilket er årsagen til, at det franske tv-program har ekstra fokus på Dolberg.

Nu er det så Kasper Hjulmands beslutning om at blive ved med at bruge ham, som får en omgang med spanskrøret i det franske studie. Kasper Hjulmands angrebskorps lider generelt under manglende form.

Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Andreas Cornelius er alle taget til Qatar efter et efterår med skadesproblemer. Lørdag skal Hjulmand beslutte, om han vil fortsætte med Dolberg på toppen eller skifte til en af de andre muligheder.

Man møder således Frankrig i en meget vigtig kamp, der kan være afgørende for Danmarks videre skæbne ved VM-slutrunden. I gruppens sidste kamp møder man Australien.

I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks åbningskamp mod Tunesien.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spanien – Saudi-Arabien

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal