Raser over Hjulmand: Det var helt ubrugeligt

I Frankrig har man svært ved at begribe nogle af Kasper Hjulmands valg.



En bagkæde med tre mand, Eriksen med udgangspunkt i venstre og Kasper Dolberg helt i front.

Det var nogle af Kasper Hjulmands valg til åbningskampen mod Tunesien tirsdag eftermiddag. Hverken spillet på banen eller det uafgjorte resultat vakte begejstring efter slutfløjt.

I Frankrig var man heller ikke imponeret over Danmarks indsats i løbet af de 90 minutter. Ej heller var den franske journalist Yasser Salfiti særlig imponeret over flere af Kasper Hjulmands taktiske dispositioner.

– Det var fuldstændig ubrugeligt [at bruge Dolberg, red.]. Jeg forstår ikke hans (Hjulmands) stædighed ved at spille med Kasper Dolberg på toppen hver gang, siger Yasser Salfiti i det franske tv-program Les Réservistes, som dækker VM-slutrunden i Qatar stolpe op og stolpe ned.

Kasper Dolberg gjorde ikke særlig meget væsen af sig mod Tunesien, hvor han blev pillet ud efter 65 minutter. I hele 2022 har landsholdsangriberen faktisk haft svært ved at finde målformen fra de glade dage i Ajax.

Det er ikke blevet bedre efter udlejningen til Sevilla, hvor han endnu har til gode at score et mål. Han er på kontrakt i OGC Nice, hvilket er årsagen til, at det franske tv-program har ekstra fokus på Dolberg.

Nu er det så Kasper Hjulmands beslutning om at blive ved med at bruge ham, som får en omgang med spanskrøret i det franske studie. Kasper Hjulmands angrebskorps lider generelt under manglende form.

Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Andreas Cornelius er alle taget til Qatar efter et efterår med skadesproblemer. Lørdag skal Hjulmand beslutte, om han vil fortsætte med Dolberg på toppen eller skifte til en af de andre muligheder.

Man møder således Frankrig i en meget vigtig kamp, der kan være afgørende for Danmarks videre skæbne ved VM-slutrunden. I gruppens sidste kamp møder man Australien.

I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks åbningskamp mod Tunesien.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FC København – Lyngby BK

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Køb, køb, køb!

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se