En bagkæde med tre mand, Eriksen med udgangspunkt i venstre og Kasper Dolberg helt i front.
Det var nogle af Kasper Hjulmands valg til åbningskampen mod Tunesien tirsdag eftermiddag. Hverken spillet på banen eller det uafgjorte resultat vakte begejstring efter slutfløjt.
I Frankrig var man heller ikke imponeret over Danmarks indsats i løbet af de 90 minutter. Ej heller var den franske journalist Yasser Salfiti særlig imponeret over flere af Kasper Hjulmands taktiske dispositioner.
– Det var fuldstændig ubrugeligt [at bruge Dolberg, red.]. Jeg forstår ikke hans (Hjulmands) stædighed ved at spille med Kasper Dolberg på toppen hver gang, siger Yasser Salfiti i det franske tv-program Les Réservistes, som dækker VM-slutrunden i Qatar stolpe op og stolpe ned.
Kasper Dolberg gjorde ikke særlig meget væsen af sig mod Tunesien, hvor han blev pillet ud efter 65 minutter. I hele 2022 har landsholdsangriberen faktisk haft svært ved at finde målformen fra de glade dage i Ajax.
Det er ikke blevet bedre efter udlejningen til Sevilla, hvor han endnu har til gode at score et mål. Han er på kontrakt i OGC Nice, hvilket er årsagen til, at det franske tv-program har ekstra fokus på Dolberg.
Nu er det så Kasper Hjulmands beslutning om at blive ved med at bruge ham, som får en omgang med spanskrøret i det franske studie. Kasper Hjulmands angrebskorps lider generelt under manglende form.
Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Andreas Cornelius er alle taget til Qatar efter et efterår med skadesproblemer. Lørdag skal Hjulmand beslutte, om han vil fortsætte med Dolberg på toppen eller skifte til en af de andre muligheder.
Man møder således Frankrig i en meget vigtig kamp, der kan være afgørende for Danmarks videre skæbne ved VM-slutrunden. I gruppens sidste kamp møder man Australien.
I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks åbningskamp mod Tunesien.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
HELT VILDT