En bagkæde med tre mand, Eriksen med udgangspunkt i venstre og Kasper Dolberg helt i front.
Det var nogle af Kasper Hjulmands valg til åbningskampen mod Tunesien tirsdag eftermiddag. Hverken spillet på banen eller det uafgjorte resultat vakte begejstring efter slutfløjt.
I Frankrig var man heller ikke imponeret over Danmarks indsats i løbet af de 90 minutter. Ej heller var den franske journalist Yasser Salfiti særlig imponeret over flere af Kasper Hjulmands taktiske dispositioner.
– Det var fuldstændig ubrugeligt [at bruge Dolberg, red.]. Jeg forstår ikke hans (Hjulmands) stædighed ved at spille med Kasper Dolberg på toppen hver gang, siger Yasser Salfiti i det franske tv-program Les Réservistes, som dækker VM-slutrunden i Qatar stolpe op og stolpe ned.
Kasper Dolberg gjorde ikke særlig meget væsen af sig mod Tunesien, hvor han blev pillet ud efter 65 minutter. I hele 2022 har landsholdsangriberen faktisk haft svært ved at finde målformen fra de glade dage i Ajax.
Det er ikke blevet bedre efter udlejningen til Sevilla, hvor han endnu har til gode at score et mål. Han er på kontrakt i OGC Nice, hvilket er årsagen til, at det franske tv-program har ekstra fokus på Dolberg.
Nu er det så Kasper Hjulmands beslutning om at blive ved med at bruge ham, som får en omgang med spanskrøret i det franske studie. Kasper Hjulmands angrebskorps lider generelt under manglende form.
Jonas Wind, Yussuf Poulsen og Andreas Cornelius er alle taget til Qatar efter et efterår med skadesproblemer. Lørdag skal Hjulmand beslutte, om han vil fortsætte med Dolberg på toppen eller skifte til en af de andre muligheder.
Man møder således Frankrig i en meget vigtig kamp, der kan være afgørende for Danmarks videre skæbne ved VM-slutrunden. I gruppens sidste kamp møder man Australien.
I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks åbningskamp mod Tunesien.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED