– Jeg sulter, eftersom jeg ikke engang har penge til mad. Hvordan skal jeg betale mine lån tilbage, hvis jeg ikke får min løn? Nogle gange tænker jeg, at selvmord er min eneste mulighed.
Ordene kommer fra en 34-årig ingeniør i Qatar, der ikke har fået løn siden august 2019. Han er én af 93 personer, som Human Rights Watch har talt med i forbindelse med en ny rapport om den kommende VM-vært, der udkommer i dag.
Rapporten afdækker, hvordan arbejdere fra over 60 forskellige virksomheder i Qatar bliver snydt i løn: enten fordi den er mindre, end de har krav på, fordi den kommer med ugers eller måneders forsinkelse, eller fordi den helt udebliver.
Det er især migrantarbejdere fra lande som Filippinerne, Bangladash, Indien eller, som tilfældet er med førnævnte ingeniør, Nepal, der kommer i klemme. Nu opfordrer Human Rights Watch til, at Qatar får styr på den omfattende udnyttelse af verdens fattige forud for VM.
– Ti år efter Qatar vandt retten til at afholde VM i 2022, mødes migrantarbejdere stadig af forsinket, ubetalt eller reduceret løn. Vi har hørt om arbejdere, der sulter på grund af forsinket løn, forgældede arbejdere, der knokler i Qatar, men som bliver underbetalt, og arbejdere fanget under udnyttende arbejdsvilkår på grund af frygten for gengældelse, siger Michael Page, der er vicedirektør for Human Rights Watch i Mellemøsten og Nordafrika.
Qatar er dybt afhængig af de godt to millioner migranter, der udgør 95 procent af arbejdsstyrken i landet. De står for stort set al manuelt arbejde og arbejde i servicesektoren. De er således dem, der bygger VM-stadioner, gør rent på hoteller og er sikkerhedsvagter i landets indkøbscentre eller luksushoteller.
Læs også:Ny VM-skandale i Qatar: Trusler, lockout og manglende løn siden 2019
Human Rights Watch anerkender i sin rapport, at der er sket fremgang for migrantarbejderne, men at Qatar stadig har lang vej til at leve op til egne løfter om ordentlige vilkår.
FIFA skriver i en kommentar til rapporten:
– FIFA har nultolerance over for enhver form for diskrimination and lønmisbrug. Gennem vores arbejde med at beskytte rettighederne for VM-arbejdere i Qatar er FIFA bekendt med vigtigheden af lønbeskyttelsestiltag i landet, og det er derfor, FIFA og andre turneringsarrangører har iværksat robuste systemer til at forhindre og imødegå lønmisbrug på VM-områder – såvel som muligheder for arbejdere for at tage potentielle klager op, i tilfælde af at firmaer ikke lever op til vores standarder.
De tilfælde er der ifølge Human Rights Watch mange af. Af de 93 personer, som organisationen talte med, sagde samtlige, at de var blevet snydt for løn.
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
