– Jeg sulter, eftersom jeg ikke engang har penge til mad. Hvordan skal jeg betale mine lån tilbage, hvis jeg ikke får min løn? Nogle gange tænker jeg, at selvmord er min eneste mulighed.
Ordene kommer fra en 34-årig ingeniør i Qatar, der ikke har fået løn siden august 2019. Han er én af 93 personer, som Human Rights Watch har talt med i forbindelse med en ny rapport om den kommende VM-vært, der udkommer i dag.
Rapporten afdækker, hvordan arbejdere fra over 60 forskellige virksomheder i Qatar bliver snydt i løn: enten fordi den er mindre, end de har krav på, fordi den kommer med ugers eller måneders forsinkelse, eller fordi den helt udebliver.
Det er især migrantarbejdere fra lande som Filippinerne, Bangladash, Indien eller, som tilfældet er med førnævnte ingeniør, Nepal, der kommer i klemme. Nu opfordrer Human Rights Watch til, at Qatar får styr på den omfattende udnyttelse af verdens fattige forud for VM.
– Ti år efter Qatar vandt retten til at afholde VM i 2022, mødes migrantarbejdere stadig af forsinket, ubetalt eller reduceret løn. Vi har hørt om arbejdere, der sulter på grund af forsinket løn, forgældede arbejdere, der knokler i Qatar, men som bliver underbetalt, og arbejdere fanget under udnyttende arbejdsvilkår på grund af frygten for gengældelse, siger Michael Page, der er vicedirektør for Human Rights Watch i Mellemøsten og Nordafrika.
Qatar er dybt afhængig af de godt to millioner migranter, der udgør 95 procent af arbejdsstyrken i landet. De står for stort set al manuelt arbejde og arbejde i servicesektoren. De er således dem, der bygger VM-stadioner, gør rent på hoteller og er sikkerhedsvagter i landets indkøbscentre eller luksushoteller.
Læs også:Ny VM-skandale i Qatar: Trusler, lockout og manglende løn siden 2019
Human Rights Watch anerkender i sin rapport, at der er sket fremgang for migrantarbejderne, men at Qatar stadig har lang vej til at leve op til egne løfter om ordentlige vilkår.
FIFA skriver i en kommentar til rapporten:
– FIFA har nultolerance over for enhver form for diskrimination and lønmisbrug. Gennem vores arbejde med at beskytte rettighederne for VM-arbejdere i Qatar er FIFA bekendt med vigtigheden af lønbeskyttelsestiltag i landet, og det er derfor, FIFA og andre turneringsarrangører har iværksat robuste systemer til at forhindre og imødegå lønmisbrug på VM-områder – såvel som muligheder for arbejdere for at tage potentielle klager op, i tilfælde af at firmaer ikke lever op til vores standarder.
De tilfælde er der ifølge Human Rights Watch mange af. Af de 93 personer, som organisationen talte med, sagde samtlige, at de var blevet snydt for løn.

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Monstertransfer i Premier League?

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Gareth Southgate i chokskifte?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Klar melding om Morten Karlsen

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Morten Hjulmand til storklub?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kaoskamp ved klub-VM

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Røverkøb af Bo Henriksen?

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Chokerstatning for Thomas Frank?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Scoop – FC København handler i PSG

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Transferplanen: Kunne han vende hjem til Brøndby?

Tung kampstart i Trencin

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Her er Esbjergs nye cheftræner

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer