Trods års hård, international kritik for dødsfald og elendige, slavelignende arbejdsforhold for gæstearbejdere på Qatars byggeprojekter til VM 2022, er VM-værterne og FIFA igen havnet i alvorlige problemer.
Denne gang er problemet manglende løn til en lang række arbejdere på VM-arenaen Al-Bayt, et projekt til knap seks milliarder kroner, hvor der skal være plads til 60.000 tilskuere til VM 2022.
Det er menneskerets-organisationen Amnesty International, der har dokumenteret problemerne.
Den ny sag kommer efter gentagne løfter om lovændringer og forbedringer fra Qatars myndigheders side, og ubetalte lønninger og dårlige muligheder for at få prøvet sager i det juridiske system i Qatar er ikke nyt for Amnesty.
– Migrantarbejdere fortalte os om problemerne, de har stået overfor i form af manglende lønbetalinger i månedsvis på Al Bayt Stadium. De er bekymrede for deres familier, der er afhængige af de penge, de kan sende hjem fra Qatar til at betale skolepenge og lægeregninger, siger Steve Cockburn, der er Head of Economic and Social Justice hos Amnesty International.
– Denne sag er bare det seneste bedrøvende eksempel på, hvor let det stadig er at udnytte arbejdere i Qatar, selv når de bygger en af VM-slutrundens kronjuveler. I årevis har vi opfordret Qatar til at reformere systemet, men forandringerne er tydeligvis ikke kommet hurtigt nok, siger Steve Cockburn.
Amnesty har interviewet migrantarbejdere og dokumenteret manglende lønbetalinger for omtrent 100 arbejdere fra blandt andet Ghana, Kenya, Nepal og Filippinerne. Efter Amnesty i denne uge rettede henvendelse til FIFA og Qatars VM-værter, har nogle af arbejderne fået en del af den løn, der arbejdsgivere skylder dem.
Læs også:Dansk scout i Indien: Klubbens chauffører forsøger at undgå mig
Arbejderne har fortalt Amnesty, hvordan de selv efter at have fået medhold ved særlige retsinstanser for gæstearbejdere ikke har fået udbetalt den løn, deres arbejdsgiver skylder. Nogle har fået besked på, de kun får deres penge, hvis de samtidig går med til at afbryde kontrakten og rejse hjem, mens andre ikke får lov at komme på arbejde, tilsyneladende som straf for at have startet sager om den manglende lønudbetaling.
– Firmaet har så stor en fordel frem for arbejderne, at man fortryder at være gået til domstolene. Uanset hvad firmaet beslutter sig for, favoriserer Qatar dem. Arbejdere lider, fordi firmaerne hersker, siger en gæstearbejder, der i Amnestys rapport kaldes for Kiran.
Arbejdsgiveren Qatar Meta Coats, der har fået opgaven med at lave facaden på VM-arenaen Al Bayt Stadium, har ved en tidligere lejlighed lovet at betale arbejderne, mens man senest henviser til økonomiske problemer udløst af coronakrisen.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
