Trods års hård, international kritik for dødsfald og elendige, slavelignende arbejdsforhold for gæstearbejdere på Qatars byggeprojekter til VM 2022, er VM-værterne og FIFA igen havnet i alvorlige problemer.
Denne gang er problemet manglende løn til en lang række arbejdere på VM-arenaen Al-Bayt, et projekt til knap seks milliarder kroner, hvor der skal være plads til 60.000 tilskuere til VM 2022.
Det er menneskerets-organisationen Amnesty International, der har dokumenteret problemerne.
Den ny sag kommer efter gentagne løfter om lovændringer og forbedringer fra Qatars myndigheders side, og ubetalte lønninger og dårlige muligheder for at få prøvet sager i det juridiske system i Qatar er ikke nyt for Amnesty.
– Migrantarbejdere fortalte os om problemerne, de har stået overfor i form af manglende lønbetalinger i månedsvis på Al Bayt Stadium. De er bekymrede for deres familier, der er afhængige af de penge, de kan sende hjem fra Qatar til at betale skolepenge og lægeregninger, siger Steve Cockburn, der er Head of Economic and Social Justice hos Amnesty International.
– Denne sag er bare det seneste bedrøvende eksempel på, hvor let det stadig er at udnytte arbejdere i Qatar, selv når de bygger en af VM-slutrundens kronjuveler. I årevis har vi opfordret Qatar til at reformere systemet, men forandringerne er tydeligvis ikke kommet hurtigt nok, siger Steve Cockburn.
Amnesty har interviewet migrantarbejdere og dokumenteret manglende lønbetalinger for omtrent 100 arbejdere fra blandt andet Ghana, Kenya, Nepal og Filippinerne. Efter Amnesty i denne uge rettede henvendelse til FIFA og Qatars VM-værter, har nogle af arbejderne fået en del af den løn, der arbejdsgivere skylder dem.
Læs også:Dansk scout i Indien: Klubbens chauffører forsøger at undgå mig
Arbejderne har fortalt Amnesty, hvordan de selv efter at have fået medhold ved særlige retsinstanser for gæstearbejdere ikke har fået udbetalt den løn, deres arbejdsgiver skylder. Nogle har fået besked på, de kun får deres penge, hvis de samtidig går med til at afbryde kontrakten og rejse hjem, mens andre ikke får lov at komme på arbejde, tilsyneladende som straf for at have startet sager om den manglende lønudbetaling.
– Firmaet har så stor en fordel frem for arbejderne, at man fortryder at være gået til domstolene. Uanset hvad firmaet beslutter sig for, favoriserer Qatar dem. Arbejdere lider, fordi firmaerne hersker, siger en gæstearbejder, der i Amnestys rapport kaldes for Kiran.
Arbejdsgiveren Qatar Meta Coats, der har fået opgaven med at lave facaden på VM-arenaen Al Bayt Stadium, har ved en tidligere lejlighed lovet at betale arbejderne, mens man senest henviser til økonomiske problemer udløst af coronakrisen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
