Trods års hård, international kritik for dødsfald og elendige, slavelignende arbejdsforhold for gæstearbejdere på Qatars byggeprojekter til VM 2022, er VM-værterne og FIFA igen havnet i alvorlige problemer.
Denne gang er problemet manglende løn til en lang række arbejdere på VM-arenaen Al-Bayt, et projekt til knap seks milliarder kroner, hvor der skal være plads til 60.000 tilskuere til VM 2022.
Det er menneskerets-organisationen Amnesty International, der har dokumenteret problemerne.
Den ny sag kommer efter gentagne løfter om lovændringer og forbedringer fra Qatars myndigheders side, og ubetalte lønninger og dårlige muligheder for at få prøvet sager i det juridiske system i Qatar er ikke nyt for Amnesty.
– Migrantarbejdere fortalte os om problemerne, de har stået overfor i form af manglende lønbetalinger i månedsvis på Al Bayt Stadium. De er bekymrede for deres familier, der er afhængige af de penge, de kan sende hjem fra Qatar til at betale skolepenge og lægeregninger, siger Steve Cockburn, der er Head of Economic and Social Justice hos Amnesty International.
– Denne sag er bare det seneste bedrøvende eksempel på, hvor let det stadig er at udnytte arbejdere i Qatar, selv når de bygger en af VM-slutrundens kronjuveler. I årevis har vi opfordret Qatar til at reformere systemet, men forandringerne er tydeligvis ikke kommet hurtigt nok, siger Steve Cockburn.
Amnesty har interviewet migrantarbejdere og dokumenteret manglende lønbetalinger for omtrent 100 arbejdere fra blandt andet Ghana, Kenya, Nepal og Filippinerne. Efter Amnesty i denne uge rettede henvendelse til FIFA og Qatars VM-værter, har nogle af arbejderne fået en del af den løn, der arbejdsgivere skylder dem.
Læs også:Dansk scout i Indien: Klubbens chauffører forsøger at undgå mig
Arbejderne har fortalt Amnesty, hvordan de selv efter at have fået medhold ved særlige retsinstanser for gæstearbejdere ikke har fået udbetalt den løn, deres arbejdsgiver skylder. Nogle har fået besked på, de kun får deres penge, hvis de samtidig går med til at afbryde kontrakten og rejse hjem, mens andre ikke får lov at komme på arbejde, tilsyneladende som straf for at have startet sager om den manglende lønudbetaling.
– Firmaet har så stor en fordel frem for arbejderne, at man fortryder at være gået til domstolene. Uanset hvad firmaet beslutter sig for, favoriserer Qatar dem. Arbejdere lider, fordi firmaerne hersker, siger en gæstearbejder, der i Amnestys rapport kaldes for Kiran.
Arbejdsgiveren Qatar Meta Coats, der har fået opgaven med at lave facaden på VM-arenaen Al Bayt Stadium, har ved en tidligere lejlighed lovet at betale arbejderne, mens man senest henviser til økonomiske problemer udløst af coronakrisen.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Real Madrid taber
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
