Cristiano Ronaldo er blevet kåret til verdens bedste spiller fem gange, men portugiseren er en spiller, der deler vandene.
Og en af dem, der ikke synes særligt godt om den klubløse legende, er den tidligere Chelsea-stjerne John Obi Mikel.
– Jeg har aldrig rigtig været fan af Ronaldo. Jeg forstår jeg det ikke rigtig, når en spiller har så stort et ego. Han har aldrig rigtig været en af mine favoritspillere, og det er egentlig årsagen til, at jeg altid peger på Messi, lyder det således, ifølge Dubai Eye, fra John Obi Mikel.
– Så jeg vil sige, hvis en spiller går ud og laver sådan et interview, hvad får dig så til at tænke, hvis din klub henter ham til januar, at han ikke vil gøre det samme igen?
– Så ja, alle klubber vil være bevidste om det… men hør her, han er Cristiano Ronaldo, og han er en af de største spillere nogensinde. Jeg tror, at han nok skal finde en anden klub til januar og fortsætte sin karriere. Men i mine øjne er det bare et forfærdeligt scenarie. Han har gjort så meget for klubben, og at se det slutte sådan her, det er bare forfærdeligt. På hans vegne vil jeg sige, at han ikke skulle have lavet det interview. Timingen var også forkert. Det er bare ikke i orden. Det ser bare ikke rigtigt ud for en spiller, der har opnået så meget.
Cristiano Ronaldo scorede torsdag på et straffespark, da Portugal slog Ghana med 3-2 ved VM. Portugisernes næste kamp er på mandag klokken 20, hvor Uruguay er modstanderen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
