Ryan jubler over historisk bedrift: Det er stort

Mathew Ryan blev lørdag den blot tredje australske kaptajn til at føre nationen til en sejr ved en VM-slutrunde.



Australien vandt lørdag en VM-kamp for blot tredje gang i landets historie, men 1-0-sejren over Tunesien er ikke steget Mathew Ryan til hovedet. 

Forud for onsdagens skæbnekamp mod Danmark vil FC København-reserven dog samtidig ikke lægge skjul på, at han er stolt over bedriften. 

– Bare super stolt. En kollektiv indsats fra første fløjt. Vi efterlod bare alt ude på banen. Det er målsætningen hver gang, vi spiller, men på en eller anden måde fandt vi bare et andet niveau, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Mathew Ryan. 

– Vi stiller os på ingen måde tilfredse med det, vi har opnået indtil videre. Det er stort, det vi har leveret, men vi er sultne efter mere. 

Det er blot sket to gange tidligere, at Australien vinder en kamp ved en VM-slutrunde. Første gang var i 2006, hvor man slog Japan med 3-1, og anden gang var i 2010, hvor man slog Serbien med 2-1. 

Australien står i en lidt speciel situation inden sidste gruppekamp mod Danmark. Uafgjort vil således være nok for australierne, såfremt Tunesien ikke vinder over Frankrig. 

Ifølge den australske matchvinder fra Tunesien-kampen, Mitchell Duke, betyder det, at australierne kommer til at blæse til angreb på onsdag. Det kan du læse mere om HER







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Bayern – Stuttgart

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Snart sker det



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

Bischoff-comeback? Nu er han fyret