Fra sommeren 2004 har Adidas været tøjleverandør for DBU, og derfor er VM i Sydafrika første gang det tyske mærke får A-Landsholdet med til en slutrunde. Det kan ses på salget. Hos Unisport har de allerede solgt flere tusinde danske trøjer over en periode fra starten af maj og frem til nu.
– Vi mærker en kæmpe interesse for landsholdets røde hjemmebanetrøje. Specielt den sidste uges tid har der været rigtig travlt, og som det ser ud lige nu, sælger vi omkring 100 trøjer om dagen. Hvis det fortsætter, må vi melde udsolgt inden gruppespillet er færdigspillet, siger direktør i Unisport A/S, Filip Domagala, til tipsbladet.dk.
Adidas har udsolgt i de populære størrelser som medium og large, og derfor er der ikke mulighed for Unisport og for andre butikker at få flere trøjer hjem, end de forinden har lagt i hovedordre.
– Det gode salg er en kombination af flere ting. Vi hører fra vore kunder, at det betyder meget, at Danmark ikke har været med til en slutrunde siden 2004 – der er VM-feber. Det skaber en naturlig stor interesse for slutrunden, og derved også landsholdstrøjen. Derudover er der næsten altid en positivt afsmittende effekt på salget af trøjer, når landshold såvel som klubber skifter tøjsponsor, og den danske landsholdtrøje er ingen undtagelse, slutter Filip Domagala.
Den danske trøje er Unisports suverænt mest populære trøje. Men blandt de andre VM-nationer er det primært Argentinas og Englands trøje, som der er salg i.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER