Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.
Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel.
Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig.
Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han.
– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.
– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.
– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.
Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.
Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.
Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
Tæt på utrolig kamprekord
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
DAGENS SPILFORSLAG