Saudi-Arabien trækker sit VM-bud: Sikke et brag!

Saudi-Arabien har meddelt, at oliestaten ikke længere er med i kapløbet om at blive VM-værter i 2030, skriver spanske Marca.



Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.

Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel. 

Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig. 

Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han. 

– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.

– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.

– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.

Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.

Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.

Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico. 





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC Midtjylland misser gylden chance

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Viser målform før vigtig landskamp

I svime over Pelle Mattsson

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF