Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.
Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel.
Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig.
Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han.
– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.
– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.
– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.
Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.
Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.
Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Vild udvikling for FC Københavns chancer
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED