Saudi-Arabien trækker sit VM-bud: Sikke et brag!

Saudi-Arabien har meddelt, at oliestaten ikke længere er med i kapløbet om at blive VM-værter i 2030, skriver spanske Marca.



Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.

Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel. 

Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig. 

Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han. 

– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.

– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.

– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.

Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.

Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.

Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico. 





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



Viktor Gyökeres LIVE

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler


Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Officielt: FC København henter Suzuki


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

FC København bekræfter

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Officielt: FC København henter Kotarski

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FC København har spændende hollænder på blokken

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

FCM-spiller solgt – her er prisen



Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Jonas Vingegaard deler vildt nyt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kan købes til spotpris

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Det skal være en rigtig god pris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Dublin sætter sig på Belfast



Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem