Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.
Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel.
Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig.
Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han.
– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.
– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.
– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.
Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.
Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.
Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico.
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Dybt bekymret over VM i USA
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Klar på chokskifte
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Sendt hjem fra FC København-træning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Ser I med, Brøndby?
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav