Saudi-Arabien trækker sit VM-bud: Sikke et brag!

Saudi-Arabien har meddelt, at oliestaten ikke længere er med i kapløbet om at blive VM-værter i 2030, skriver spanske Marca.



Saudi-Arabien bliver ikke værter for VM i 2030, og dermed kommer man ikke til at se en slutrunde lig den, der blev afholdt i Qatar sidste år.

Torsdag aften skriver den spanske sportsavis Marca, at Saudi-Arabien har meddelt Egypten og Grækenland, som de efter planen skulle have budt på VM-værtsskabet sammen med, at de ikke har tænkt sig at stille op som VM-værter alligevel. 

Saudi-Arabien er nået frem til den konklusion, at de umuligt kan strikke et bud sammen, som er bedre end det, Spanien, Portugal og Marokko, der ønsker at beværte slutrunden i 2030 sammen, kan præsentere, og derfor har oliestaten valgt at trække sig. 

Må være blevet bedt om at gasse ned
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen var en kæmpe modstander af VM-slutrunden i Qatar, og samme holdning har han til Saudi-Arabien som værter for en slutrunde i fodbold. Derfor er dagens udmelding meget positiv – og ikke mindst overraskende – fastslår han. 

– Sikke et overlydsbrag. Wow. Det så jo ud til, at Cristiano Ronaldo, N'Golo Kanté og alle de andre skulle kaste glans over Saudi-Arabien og gøre landet klar som VM-vært. Nu kunne jeg få tanken, at nogen i toppen af fodboldverdenen har bedt dem gasse lidt ned og vente til 2034 eller 2038 i stedet, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Jeg tror stadig, de vil have VM, men det var enormt svært at måle sig med det spansk-portugisiske bud, og så er det uformelt heller ikke Saudi-Arabiens tur kun otte år efter nabolandet Qatar. Så mistanken om, at 2034 eller 2038 var mere realistisk, har hele tiden været der.

– Men det er stadig vildt mærkeligt. Hvorfor prøve så hårdt på at få VM og lave alle mulige politiske samarbejdsaftaler, der faktisk er meget vigtigere end at hente Cristiano Ronaldo, og så bare opgive? Det er ikke første gang, Saudi-Arabiens styre skifter kurs med meget kort varsel.

– Hvis jeg var spiller eller agent på vej til Saudi-Arabien, ville jeg da lige overveje en ekstra gang, om de også kan finde på at skifte kurs fra den ene dag til den anden i satsningen på klubfodbold.

Hvem skal så arrangere VM?
Som nævnt har Spanien, Portugal og Marokko budt ind på VM i 2030 sammen, og en sydamerikansk kvartet bestående af Argentina, Paraguay, Chile og Uruguay drømmer ligeledes om at lægge billet ind på verdens største sportsbegivenhed.

Storbrittanien og Irland har også været inde i billedet, men de valgte sidste år at trække deres kandidatur for i stedet at gå benhårdt efter EM i 2028.

Hvem der bliver værter for VM-slutrunden i 2030 offentliggøres på en FIFA-kongres i september næste år. VM i 2026 afholdes i USA, Canada og Mexico. 







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arne Slot dybt frustreret

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Køber engelsk klub

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Medier revser Real Madrid-træner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Burde have lukket langt tidligere!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt