Schweiz indløste fredag den 16. og sidste billet til VM’s ottendedelsfinaler, da holdet slog Serbien 3-2 efter en underholdende slagudveksling.
Især de første 50 minutter, hvor alle målene faldt, var en festlig og spændende affære.
Serbien skulle dog lave to mål efter 3-2-målet, og det rakte hverken evnerne eller energien til at jagte for alvor.
Brasilien, der allerede var sikret avancement, stillede med reserverne og bookede førstepladsen i gruppen trods 0-1 mod Cameroun.
Både Brasilien og Schweiz slutter på seks point, men den brasilianske målscore er en kende bedre.
Brasilien møder nu Sydkorea i sin ottendedelsfinale, mens Schweiz skal op mod Portugal.
Festfyrværkeriet mellem Schweiz og Serbien blev skudt i gang med en stor schweizisk dobbeltchance og et serbisk hug på stolpen inden for de første ti minutter.
Efter 20 minutter blev ballet også skudt i gang målmæssigt, da Xherdan Shaqiris afrettede træffer efter et godt schweizisk opspil strøg i kassen til 1-0, hvilket han fejrede ved at tysse på serbiske fans.
Et kvarter senere var kampen vendt på hovedet af Serbiens stærke angrebsduo.
Først pandede Aleksandar Mitrovic udligningen ind efter Dusan Tadics millimeterpræcise og elegante oplæg. Kort efter viste også Dusan Vlahovic sin målnæse med en vinklet afslutning uden for den schweiziske keepers rækkevidde.
En vild første halvleg blev lukket ned med en nem scoring af Breel Embolo, der havde haft en stor afbrænder tidligere, efter glimrende kombinationer.
Anden halvleg åbnede med endnu et smukt angreb af Schweiz. Shaqiri vippede bolden frem til angriberen Ruben Vargas. Og med hælen lagde han kuglen til rette for midtbanespilleren Remo Freuler, der sparkede Schweiz på 3-2.
Serbien var nu presset i offensiven i jagten på de nødvendige to scoringer, og der blev også reageret med fem indskiftninger fra bænken. Men evnerne manglede, hvilket gav en masse fejl, og troen forsvandt også, efterhånden som tiden randt ud.
I Brasiliens opgør mod Cameroun var hverken intensiteten eller underholdningen lige så stor som i gruppens anden kamp.
Cameroun kunne med en sejr blande sig i kampen om andenpladsen, og der blev også gjort et hæderligt forsøg, men Manchester Citys Ederson stod i vejen et par gange.
Brasiliens stærke reserver tilspillede sig også en del chancer, men spillet var langt fra flydende, og i overtiden lynede den camerounske angrebsprofil Vincent Aboubakar for anden gang ved VM.
Det fejrede han uden sin trøje og dermed også med sit andet gule kort.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
