Onsdag skal Australien og Danmarks videre skæbne ved VM afgøres.
For Danmark tæller intet andet end en sejr, mens man skal håbe på hjælp fra franskmændene. På den måde er Danmark sikret videre avancement, selvom flere scenarier er i spil, hvilket du kan læse om her.
Christian Eriksen bliver det helt store omdrejningspunkt for Danmark, og i timerne op til kampen har han også været et stort samtaleemne i den australske presse.
I det australske medie Keep Up bliver hans personlighed skildret af den australske stopper Giancarlo Gallifuoco, der var akademispiller i Tottenham, da Christian Eriksen kom til klubben i 2013.
– I hans første træning med Tottenham blev han på træningsbanen for at forbedre sin kondition. Træneren [André Villas-Boas, red.] bad mig om at blive tilbage for at hjælpe ham med de her cardio-øvelser, siger Giancarlo Gallifuoco, der bagefter skildrer episoden som et "positivt ar for livet".
– Uheldigvis for mig sendte han mig bare ud i tovene i de næste 15 minutter, indtil jeg havde stjerner flyvende rundt om hovedet. Nærmest som om jeg var med i en tegnefilm. Jeg var helt svimmel, men det var en fantastisk oplevelse for mig, da det motiverede mig.
– Han lærte mig en værdifuld lektion, som jeg mener, er vigtig i fodbold, at man altid skal huske sig selv på, at der findes en bedre spiller rundt om hjørnet. Man kan altid blive bedre, siger forsvarsspilleren, der til dagligt spiller i Kuala Lumpur FC i Malaysia.
Selvom 28-årige Giancarlo Gallifuoco har ni landskampe for Australien, så må han se onsdagens møde med Danmark hjemme fra sofaen, da Graham Arnold ikke har udtaget ham.
Opgøret fløjtes igang klokken 16.00 sideløbende med gruppens andet opgør mellem Frankrig og Tunesien, hvor danskerne skal håbe på en hjælpende fransk hånd.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT