Onsdag skal Australien og Danmarks videre skæbne ved VM afgøres.
For Danmark tæller intet andet end en sejr, mens man skal håbe på hjælp fra franskmændene. På den måde er Danmark sikret videre avancement, selvom flere scenarier er i spil, hvilket du kan læse om her.
Christian Eriksen bliver det helt store omdrejningspunkt for Danmark, og i timerne op til kampen har han også været et stort samtaleemne i den australske presse.
I det australske medie Keep Up bliver hans personlighed skildret af den australske stopper Giancarlo Gallifuoco, der var akademispiller i Tottenham, da Christian Eriksen kom til klubben i 2013.
– I hans første træning med Tottenham blev han på træningsbanen for at forbedre sin kondition. Træneren [André Villas-Boas, red.] bad mig om at blive tilbage for at hjælpe ham med de her cardio-øvelser, siger Giancarlo Gallifuoco, der bagefter skildrer episoden som et "positivt ar for livet".
– Uheldigvis for mig sendte han mig bare ud i tovene i de næste 15 minutter, indtil jeg havde stjerner flyvende rundt om hovedet. Nærmest som om jeg var med i en tegnefilm. Jeg var helt svimmel, men det var en fantastisk oplevelse for mig, da det motiverede mig.
– Han lærte mig en værdifuld lektion, som jeg mener, er vigtig i fodbold, at man altid skal huske sig selv på, at der findes en bedre spiller rundt om hjørnet. Man kan altid blive bedre, siger forsvarsspilleren, der til dagligt spiller i Kuala Lumpur FC i Malaysia.
Selvom 28-årige Giancarlo Gallifuoco har ni landskampe for Australien, så må han se onsdagens møde med Danmark hjemme fra sofaen, da Graham Arnold ikke har udtaget ham.
Opgøret fløjtes igang klokken 16.00 sideløbende med gruppens andet opgør mellem Frankrig og Tunesien, hvor danskerne skal håbe på en hjælpende fransk hånd.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
INTERVIEW