Debatten om VM i Qatar er på fuldt blus i Norge, efter både Tromsø IL og Strømsgodset har opfordret det norske fodboldforbund til at boykotte turneringen i 2022.
Det sker på baggrund af, at The Guardian i denne uge bragte nyheden om, at mindst 6.750 migrantarbejdere er døde, siden Qatar fik tildelt værtskabet for VM-slutrunden. Den norske landstræner Ståle Solbakken forstår argumenterne for et boykot, men er ikke sikker på, at det er den bedste løsning for fremtiden i golfstaten.
– Moralsk og principielt kan man retfærdiggøre et boykot. Beviseligt har 6.750 mennesker mistet livet, så på den måde er der ingen grund til at diskutere, at et boykot kan være på sin plads, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
– Men jeg ser også på, hvordan fodbolden som verdens største idræt kan påvirke, at de udsatte arbejdere og de andre udsatte befolkningsgrupper i Qatar kan få et bedre liv. Kan fodbolden påvirke det? Så fodbold-VM i Qatar ikke bare bliver præget af skandaler, men så arbejderne og andre udsatte befolkningsgrupper får et bedre liv.
– Kan fodbolden bidrage til det? Kan FIFA bidrage til det? Kan myndighederne i de store lande bidrage til det? Kan fodbolden forenes om sammen at bidrage til, at der kommer noget konstruktivt ud af det?
– Et boykot ville være et stort statement: Det her finder man sig ikke i. Men så er spørgsmålet, hvad der sker, når boykottet har fundet sted. Hvad sker der så med arbejderne i Qatar? Er det den bedste måde at hjælpe dem på? Den diskussion, synes jeg er, værd at tage, før man siger, at boykot er den eneste løsning.
– Moralsk og principielt er det enkelt. Men jeg synes, at fodboldens myndigheder og de politiske myndigheder skylder sammen at kigge på, hvad der kan gøres, siger den norske landstræner.
Nu er næste skridt, at debatten i endnu højere grad spreder sig, som den har gjort i Norden.
– Vi er der vel i Norge. Vi er der vel i Danmark. Det er et tema i Norge og Danmark, og det kommer det også til at blive i Tyskland, Frankrig, England. Hvis de nationer begynder at røre på sig, hvad så? Hvis formanden for det tyske forbund og Angela Merkel sætter sig sammen, hvad sker der så?
– Hvis FA og Boris Johnson sætter sig sammen, hvad så? Jeg synes ikke, det er så sort-hvidt at sige, at boykot er løsningen.
– Det kan være et flot statement moralsk og principielt, det kan jeg 100 procent følge, men hvad med fremtiden for dem, som er undertrykte, og som ikke har rettigheder? Kan der komme noget godt ud af skandalerne? Hvor meget mere vil FIFA acceptere? Skal de politiske myndigheder presse FIFA? Skal FIFA og de politiske myndigheder i de forskellige lande presse Qatar? Jeg synes, der er spørgsmål, som er værd at stille, siger Ståle Solbakken.
Norge indleder kvalifikationen til VM i Qatar med en udekamp mod Malta den 24. marts.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
Uruguay slider sig til uafgjort
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Iran og New Zealand deler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
