Debatten om VM i Qatar er på fuldt blus i Norge, efter både Tromsø IL og Strømsgodset har opfordret det norske fodboldforbund til at boykotte turneringen i 2022.
Det sker på baggrund af, at The Guardian i denne uge bragte nyheden om, at mindst 6.750 migrantarbejdere er døde, siden Qatar fik tildelt værtskabet for VM-slutrunden. Den norske landstræner Ståle Solbakken forstår argumenterne for et boykot, men er ikke sikker på, at det er den bedste løsning for fremtiden i golfstaten.
– Moralsk og principielt kan man retfærdiggøre et boykot. Beviseligt har 6.750 mennesker mistet livet, så på den måde er der ingen grund til at diskutere, at et boykot kan være på sin plads, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
– Men jeg ser også på, hvordan fodbolden som verdens største idræt kan påvirke, at de udsatte arbejdere og de andre udsatte befolkningsgrupper i Qatar kan få et bedre liv. Kan fodbolden påvirke det? Så fodbold-VM i Qatar ikke bare bliver præget af skandaler, men så arbejderne og andre udsatte befolkningsgrupper får et bedre liv.
– Kan fodbolden bidrage til det? Kan FIFA bidrage til det? Kan myndighederne i de store lande bidrage til det? Kan fodbolden forenes om sammen at bidrage til, at der kommer noget konstruktivt ud af det?
– Et boykot ville være et stort statement: Det her finder man sig ikke i. Men så er spørgsmålet, hvad der sker, når boykottet har fundet sted. Hvad sker der så med arbejderne i Qatar? Er det den bedste måde at hjælpe dem på? Den diskussion, synes jeg er, værd at tage, før man siger, at boykot er den eneste løsning.
– Moralsk og principielt er det enkelt. Men jeg synes, at fodboldens myndigheder og de politiske myndigheder skylder sammen at kigge på, hvad der kan gøres, siger den norske landstræner.
Nu er næste skridt, at debatten i endnu højere grad spreder sig, som den har gjort i Norden.
– Vi er der vel i Norge. Vi er der vel i Danmark. Det er et tema i Norge og Danmark, og det kommer det også til at blive i Tyskland, Frankrig, England. Hvis de nationer begynder at røre på sig, hvad så? Hvis formanden for det tyske forbund og Angela Merkel sætter sig sammen, hvad sker der så?
– Hvis FA og Boris Johnson sætter sig sammen, hvad så? Jeg synes ikke, det er så sort-hvidt at sige, at boykot er løsningen.
– Det kan være et flot statement moralsk og principielt, det kan jeg 100 procent følge, men hvad med fremtiden for dem, som er undertrykte, og som ikke har rettigheder? Kan der komme noget godt ud af skandalerne? Hvor meget mere vil FIFA acceptere? Skal de politiske myndigheder presse FIFA? Skal FIFA og de politiske myndigheder i de forskellige lande presse Qatar? Jeg synes, der er spørgsmål, som er værd at stille, siger Ståle Solbakken.
Norge indleder kvalifikationen til VM i Qatar med en udekamp mod Malta den 24. marts.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
