Skal Norge boykotte VM? Her er Solbakkens holdning

Norges landstræner Ståle Solbakken kalder det for moralsk og principielt fair at argumentere for et boykot af VM i Qatar, men spørger også, hvad det vil betyde for de undertrykte arbejdere og befolkningsgrupper i fremtiden.



Debatten om VM i Qatar er på fuldt blus i Norge, efter både Tromsø IL og Strømsgodset har opfordret det norske fodboldforbund til at boykotte turneringen i 2022.

Det sker på baggrund af, at The Guardian i denne uge bragte nyheden om, at mindst 6.750 migrantarbejdere er døde, siden Qatar fik tildelt værtskabet for VM-slutrunden. Den norske landstræner Ståle Solbakken forstår argumenterne for et boykot, men er ikke sikker på, at det er den bedste løsning for fremtiden i golfstaten.

– Moralsk og principielt kan man retfærdiggøre et boykot. Beviseligt har 6.750 mennesker mistet livet, så på den måde er der ingen grund til at diskutere, at et boykot kan være på sin plads, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

– Men jeg ser også på, hvordan fodbolden som verdens største idræt kan påvirke, at de udsatte arbejdere og de andre udsatte befolkningsgrupper i Qatar kan få et bedre liv. Kan fodbolden påvirke det? Så fodbold-VM i Qatar ikke bare bliver præget af skandaler, men så arbejderne og andre udsatte befolkningsgrupper får et bedre liv.

– Kan fodbolden bidrage til det? Kan FIFA bidrage til det? Kan myndighederne i de store lande bidrage til det? Kan fodbolden forenes om sammen at bidrage til, at der kommer noget konstruktivt ud af det? 

– Et boykot ville være et stort statement: Det her finder man sig ikke i. Men så er spørgsmålet, hvad der sker, når boykottet har fundet sted. Hvad sker der så med arbejderne i Qatar? Er det den bedste måde at hjælpe dem på? Den diskussion, synes jeg er, værd at tage, før man siger, at boykot er den eneste løsning.

– Moralsk og principielt er det enkelt. Men jeg synes, at fodboldens myndigheder og de politiske myndigheder skylder sammen at kigge på, hvad der kan gøres, siger den norske landstræner.

Nu er næste skridt, at debatten i endnu højere grad spreder sig, som den har gjort i Norden.

– Vi er der vel i Norge. Vi er der vel i Danmark. Det er et tema i Norge og Danmark, og det kommer det også til at blive i Tyskland, Frankrig, England. Hvis de nationer begynder at røre på sig, hvad så? Hvis formanden for det tyske forbund og Angela Merkel sætter sig sammen, hvad sker der så?

– Hvis FA og Boris Johnson sætter sig sammen, hvad så? Jeg synes ikke, det er så sort-hvidt at sige, at boykot er løsningen.

– Det kan være et flot statement moralsk og principielt, det kan jeg 100 procent følge, men hvad med fremtiden for dem, som er undertrykte, og som ikke har rettigheder? Kan der komme noget godt ud af skandalerne? Hvor meget mere vil FIFA acceptere? Skal de politiske myndigheder presse FIFA? Skal FIFA og de politiske myndigheder i de forskellige lande presse Qatar? Jeg synes, der er spørgsmål, som er værd at stille, siger Ståle Solbakken.

Norge indleder kvalifikationen til VM i Qatar med en udekamp mod Malta den 24. marts.

Læs mere om ønsket om boykot her.





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Supercomputer spår FCM-nedtur

United overvejer disse fem managers

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Farzam: En gave for FC København

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Barcelona – Sevilla