Tidligere fredag meldte Tromsø IL klart ud: Klubben vil have det norske fodboldforbund til at boykotte VM. Nu bakker en af Tromsøs konkurrenter op.
Det er Strømsgodset, som ligeledes vil have det norske landshold til at blive væk, hvis det kvalificerer sig til VM.
– Vi støtter Tromsø i dette og opfordrer NFF (fodboldforbundet, red.) til at følge op, siger direktør Dag Lindseth Andersen i Strømsgodset til nyhedsbureauet NTB.
Derudover siger yderligere tre klubber til NTB, at de vil tage spørgsmålet om boykot op på deres bestyrelsesmøder i marts. Det gælder Rosenborg, Odd og Stabæk.
I Strømsgodset er danske Henrik Pedersen cheftræner, mens Mikkel Maigaard er anfører.
I spidsen for Tromsøs udmelding stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.
– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.
– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar, skrev Tromsø på sin hjemmeside.
The Guardian afslørede i tirsdags nye og overraskende store dødstal i Qatar. Læs mere om dem her.
I kølvandet på tallene meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
STORT INTERVIEW
