Tidligere fredag meldte Tromsø IL klart ud: Klubben vil have det norske fodboldforbund til at boykotte VM. Nu bakker en af Tromsøs konkurrenter op.
Det er Strømsgodset, som ligeledes vil have det norske landshold til at blive væk, hvis det kvalificerer sig til VM.
– Vi støtter Tromsø i dette og opfordrer NFF (fodboldforbundet, red.) til at følge op, siger direktør Dag Lindseth Andersen i Strømsgodset til nyhedsbureauet NTB.
Derudover siger yderligere tre klubber til NTB, at de vil tage spørgsmålet om boykot op på deres bestyrelsesmøder i marts. Det gælder Rosenborg, Odd og Stabæk.
I Strømsgodset er danske Henrik Pedersen cheftræner, mens Mikkel Maigaard er anfører.
I spidsen for Tromsøs udmelding stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.
– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.
– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar, skrev Tromsø på sin hjemmeside.
The Guardian afslørede i tirsdags nye og overraskende store dødstal i Qatar. Læs mere om dem her.
I kølvandet på tallene meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
OPTAKT
