Lavinen ruller: Endnu en klub vil have VM-boykot

Strømdsgodset bakker op om Tromsøs krav til det norske fodboldforbund om at boykotte VM. Yderligere tre klubber vil tage det op på bestyrelsesmøde.



Tidligere fredag meldte Tromsø IL klart ud: Klubben vil have det norske fodboldforbund til at boykotte VM. Nu bakker en af Tromsøs konkurrenter op.

Det er Strømsgodset, som ligeledes vil have det norske landshold til at blive væk, hvis det kvalificerer sig til VM.

– Vi støtter Tromsø i dette og opfordrer NFF (fodboldforbundet, red.) til at følge op, siger direktør Dag Lindseth Andersen i Strømsgodset til nyhedsbureauet NTB.

Derudover siger yderligere tre klubber til NTB, at de vil tage spørgsmålet om boykot op på deres bestyrelsesmøder i marts. Det gælder Rosenborg, Odd og Stabæk.

I Strømsgodset er danske Henrik Pedersen cheftræner, mens Mikkel Maigaard er anfører.

I spidsen for Tromsøs udmelding stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar, skrev Tromsø på sin hjemmeside.

The Guardian afslørede i tirsdags nye og overraskende store dødstal i Qatar. Læs mere om dem her.

I kølvandet på tallene meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag