Lavinen ruller: Endnu en klub vil have VM-boykot

Strømdsgodset bakker op om Tromsøs krav til det norske fodboldforbund om at boykotte VM. Yderligere tre klubber vil tage det op på bestyrelsesmøde.



Tidligere fredag meldte Tromsø IL klart ud: Klubben vil have det norske fodboldforbund til at boykotte VM. Nu bakker en af Tromsøs konkurrenter op.

Det er Strømsgodset, som ligeledes vil have det norske landshold til at blive væk, hvis det kvalificerer sig til VM.

– Vi støtter Tromsø i dette og opfordrer NFF (fodboldforbundet, red.) til at følge op, siger direktør Dag Lindseth Andersen i Strømsgodset til nyhedsbureauet NTB.

Derudover siger yderligere tre klubber til NTB, at de vil tage spørgsmålet om boykot op på deres bestyrelsesmøder i marts. Det gælder Rosenborg, Odd og Stabæk.

I Strømsgodset er danske Henrik Pedersen cheftræner, mens Mikkel Maigaard er anfører.

I spidsen for Tromsøs udmelding stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar, skrev Tromsø på sin hjemmeside.

The Guardian afslørede i tirsdags nye og overraskende store dødstal i Qatar. Læs mere om dem her.

I kølvandet på tallene meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

De viser interesse for Lyngby-profil