Lavinen ruller: Endnu en klub vil have VM-boykot

Strømdsgodset bakker op om Tromsøs krav til det norske fodboldforbund om at boykotte VM. Yderligere tre klubber vil tage det op på bestyrelsesmøde.



Tidligere fredag meldte Tromsø IL klart ud: Klubben vil have det norske fodboldforbund til at boykotte VM. Nu bakker en af Tromsøs konkurrenter op.

Det er Strømsgodset, som ligeledes vil have det norske landshold til at blive væk, hvis det kvalificerer sig til VM.

– Vi støtter Tromsø i dette og opfordrer NFF (fodboldforbundet, red.) til at følge op, siger direktør Dag Lindseth Andersen i Strømsgodset til nyhedsbureauet NTB.

Derudover siger yderligere tre klubber til NTB, at de vil tage spørgsmålet om boykot op på deres bestyrelsesmøder i marts. Det gælder Rosenborg, Odd og Stabæk.

I Strømsgodset er danske Henrik Pedersen cheftræner, mens Mikkel Maigaard er anfører.

I spidsen for Tromsøs udmelding stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar, skrev Tromsø på sin hjemmeside.

The Guardian afslørede i tirsdags nye og overraskende store dødstal i Qatar. Læs mere om dem her.

I kølvandet på tallene meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Tæt på at købe FC København-spiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Marcondes afviser tilbud, men…

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation