Norsk klub melder klart ud: Boykot VM

Tromsø IL sender en opfordring til det norske fodboldforbund: Hvis Norge kvalificerer sig til slutrunden, skal landsholdet blive væk.



I tirsdags afslørede The Guardian, at langt flere mennesker er døde i Qatar frem mod VM-slutrunden end hidtil forventet. Det viser, mener Tromsø IL, at kritikken og dialogen med VM-værterne ikke har fungeret godt nok.

Derfor tager klubben i dag officiel stilling til slutrunden. På sin hjemmeside skriver Tromsø:

– Tallene er nedslående! Strategien, som har været fulgt, har ikke givet de nødvendige resultater, og vi føler, det er tid til at gå videre til næste skridt; boykot.

I spidsen for udmeldingen står blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar.

I kølvandet på The Guardians afsløring i tirsdags meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.

Historien om de nye dødstal kan læses her.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Michael Carrick bliver i Manchester United

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid