Norsk klub melder klart ud: Boykot VM

Tromsø IL sender en opfordring til det norske fodboldforbund: Hvis Norge kvalificerer sig til slutrunden, skal landsholdet blive væk.



I tirsdags afslørede The Guardian, at langt flere mennesker er døde i Qatar frem mod VM-slutrunden end hidtil forventet. Det viser, mener Tromsø IL, at kritikken og dialogen med VM-værterne ikke har fungeret godt nok.

Derfor tager klubben i dag officiel stilling til slutrunden. På sin hjemmeside skriver Tromsø:

– Tallene er nedslående! Strategien, som har været fulgt, har ikke givet de nødvendige resultater, og vi føler, det er tid til at gå videre til næste skridt; boykot.

I spidsen for udmeldingen står blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar.

I kølvandet på The Guardians afsløring i tirsdags meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.

Historien om de nye dødstal kan læses her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’