Norsk klub melder klart ud: Boykot VM

Tromsø IL sender en opfordring til det norske fodboldforbund: Hvis Norge kvalificerer sig til slutrunden, skal landsholdet blive væk.



I tirsdags afslørede The Guardian, at langt flere mennesker er døde i Qatar frem mod VM-slutrunden end hidtil forventet. Det viser, mener Tromsø IL, at kritikken og dialogen med VM-værterne ikke har fungeret godt nok.

Derfor tager klubben i dag officiel stilling til slutrunden. På sin hjemmeside skriver Tromsø:

– Tallene er nedslående! Strategien, som har været fulgt, har ikke givet de nødvendige resultater, og vi føler, det er tid til at gå videre til næste skridt; boykot.

I spidsen for udmeldingen står blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli. Han er ansvarlig for samfund og bæredygtighed i Tromsø, og han står sammen med direktøren og en spillerrepræsentant som underskrivere på dagens udmelding. Klubben understreger dog, at den er udsendt på vegne af hele Tromsø Idrettslag.

– Vi kan ikke længere sidde og se på, at mennesker dør i fodboldens navn. Det er på tide at sætte hårdt mod hårdt. Fodbolden kan ikke styre alle nationers politik og indre anliggender. Men det, vi kan gøre, er at stille tydelige krav til fodboldturneringer, som vi selv arrangerer.

– Tromsø IL vil opfordre Norges Fotballforbund til at gå ind for en boykot af fodbold-VM 2022. Vi mener, at hvis Norge kvalificerer sig via den kommende kvalifikation, bør vi takke nej til at rejse til Qatar.

I kølvandet på The Guardians afsløring i tirsdags meldte Amnesty International Danmark, som rådgiver DBU, sig igen i debatten. Generelsekretæren sagde, at hun havde flyttet sig tættere på at anbefale boykot. Læs den historie her.

Historien om de nye dødstal kan læses her.





LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb