Når DBU holder fast i, at forbundet ikke vil boykotte VM i Qatar, er det ofte med udgangspunkt i Amnesty International, som i årevis har delt viden og rådgivning med DBU. Men Amnesty er selv kommet tættere på at anbefale boykot, siger generalsekretær for den danske afdeling, Trine Christensen, til Radio 4.
Anledningen er, at The Guardian i går afslørede, at mindst 6.750 arbejdere er døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækkede endda kun gæstearbejdere fra fem forskellige lande og altså ikke alle Qatars cirka to millioner gæstearbejdere.
Trine Christensen har tidligere sagt, at Amnesty International aldrig har været tættere på at anbefale boykot, og med de seneste tal er det kommet endnu tættere.
– Man må sige, at sådan nogle tal her skubber i den retning. Det må det da gøre, siger Christensen til Radio 4.
– Det er jo en skrækkelig afvejning. Vores fokus er på, hvordan vi får bedre forhold for migrantarbejdere i Qatar, der vil være der lang tid, efter VM er fløjtet af, og som har været der i lang tid før. Selvfølgelig har der været ekstra mange på grund af forberedelserne til VM, og det er jo også det, som FairSquare-organisationen påpeger.
– Men vi er også bekymret for, hvad der vil ske med alle dem, der er tilbage, når VM er færdig. Vores fokus er på at få bedre forhold for dem. Så man står i en lidt svær situation her i forhold til boykot eller ej. Men så længe der kan komme pres, og vi tror, at det er det, der kan ændre forholdene fremadrettet, så er det der, vi vil holde fast på at have vores fokus.
Hidtil har det forventede dødstal frem mod slutrunden ligget på 4.000. Det var det, som medier og NGO’er gengav igen og igen, men The Guardians afsløring blotlagde altså, at det tal var alt for lavt.
Det hører med til historien, at de 6.750 døde gælder for alle gæstearbejdere fra de Indien, Bangladesh, Sri Lanka, Pakistan og Nepal. Altså ikke kun dem, der har arbejdet på VM-stadioner. Der er dog ingen tvivl om, at mange af de døde kun var i Qatar på grund af VM.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
