Når DBU holder fast i, at forbundet ikke vil boykotte VM i Qatar, er det ofte med udgangspunkt i Amnesty International, som i årevis har delt viden og rådgivning med DBU. Men Amnesty er selv kommet tættere på at anbefale boykot, siger generalsekretær for den danske afdeling, Trine Christensen, til Radio 4.
Anledningen er, at The Guardian i går afslørede, at mindst 6.750 arbejdere er døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækkede endda kun gæstearbejdere fra fem forskellige lande og altså ikke alle Qatars cirka to millioner gæstearbejdere.
Trine Christensen har tidligere sagt, at Amnesty International aldrig har været tættere på at anbefale boykot, og med de seneste tal er det kommet endnu tættere.
– Man må sige, at sådan nogle tal her skubber i den retning. Det må det da gøre, siger Christensen til Radio 4.
– Det er jo en skrækkelig afvejning. Vores fokus er på, hvordan vi får bedre forhold for migrantarbejdere i Qatar, der vil være der lang tid, efter VM er fløjtet af, og som har været der i lang tid før. Selvfølgelig har der været ekstra mange på grund af forberedelserne til VM, og det er jo også det, som FairSquare-organisationen påpeger.
– Men vi er også bekymret for, hvad der vil ske med alle dem, der er tilbage, når VM er færdig. Vores fokus er på at få bedre forhold for dem. Så man står i en lidt svær situation her i forhold til boykot eller ej. Men så længe der kan komme pres, og vi tror, at det er det, der kan ændre forholdene fremadrettet, så er det der, vi vil holde fast på at have vores fokus.
Hidtil har det forventede dødstal frem mod slutrunden ligget på 4.000. Det var det, som medier og NGO’er gengav igen og igen, men The Guardians afsløring blotlagde altså, at det tal var alt for lavt.
Det hører med til historien, at de 6.750 døde gælder for alle gæstearbejdere fra de Indien, Bangladesh, Sri Lanka, Pakistan og Nepal. Altså ikke kun dem, der har arbejdet på VM-stadioner. Der er dog ingen tvivl om, at mange af de døde kun var i Qatar på grund af VM.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Celtic er mester efter vildt drama
STORT INTERVIEW
