Når DBU holder fast i, at forbundet ikke vil boykotte VM i Qatar, er det ofte med udgangspunkt i Amnesty International, som i årevis har delt viden og rådgivning med DBU. Men Amnesty er selv kommet tættere på at anbefale boykot, siger generalsekretær for den danske afdeling, Trine Christensen, til Radio 4.
Anledningen er, at The Guardian i går afslørede, at mindst 6.750 arbejdere er døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækkede endda kun gæstearbejdere fra fem forskellige lande og altså ikke alle Qatars cirka to millioner gæstearbejdere.
Trine Christensen har tidligere sagt, at Amnesty International aldrig har været tættere på at anbefale boykot, og med de seneste tal er det kommet endnu tættere.
– Man må sige, at sådan nogle tal her skubber i den retning. Det må det da gøre, siger Christensen til Radio 4.
– Det er jo en skrækkelig afvejning. Vores fokus er på, hvordan vi får bedre forhold for migrantarbejdere i Qatar, der vil være der lang tid, efter VM er fløjtet af, og som har været der i lang tid før. Selvfølgelig har der været ekstra mange på grund af forberedelserne til VM, og det er jo også det, som FairSquare-organisationen påpeger.
– Men vi er også bekymret for, hvad der vil ske med alle dem, der er tilbage, når VM er færdig. Vores fokus er på at få bedre forhold for dem. Så man står i en lidt svær situation her i forhold til boykot eller ej. Men så længe der kan komme pres, og vi tror, at det er det, der kan ændre forholdene fremadrettet, så er det der, vi vil holde fast på at have vores fokus.
Hidtil har det forventede dødstal frem mod slutrunden ligget på 4.000. Det var det, som medier og NGO’er gengav igen og igen, men The Guardians afsløring blotlagde altså, at det tal var alt for lavt.
Det hører med til historien, at de 6.750 døde gælder for alle gæstearbejdere fra de Indien, Bangladesh, Sri Lanka, Pakistan og Nepal. Altså ikke kun dem, der har arbejdet på VM-stadioner. Der er dog ingen tvivl om, at mange af de døde kun var i Qatar på grund af VM.

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Afsløring: Brøndby afvist

FCM har solgt nul billetter

Klar besked fra Frank efter nedtur

Nedtur for Højlund

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Vil købe Manchester United

Utrolig dansk succes i Belgien

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Svenske helte er målløse

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Vanvittig Pogacar-klausul

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

242 millioner sidder på bænken

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Tullberg i tårer over tv-billeder

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Ekspert med dyster Rune-melding

Spændende nyt om Simon Kjær

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

‘Nørgaard savner man altid’

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

FCK uden profiler til Champions League-brag

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Graham Potter er ny svensk landstræner

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Ruben Amorim: Den største i min tid her
