DBU-rådgiver: Tættere på at anbefale boykot

Amnesty International anbefaler stadig ikke, at DBU skal boykotte VM. Men tirsdagens dødstal fra Qatar “skubber i den retning”.



Når DBU holder fast i, at forbundet ikke vil boykotte VM i Qatar, er det ofte med udgangspunkt i Amnesty International, som i årevis har delt viden og rådgivning med DBU. Men Amnesty er selv kommet tættere på at anbefale boykot, siger generalsekretær for den danske afdeling, Trine Christensen, til Radio 4.

Anledningen er, at The Guardian i går afslørede, at mindst 6.750 arbejdere er døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækkede endda kun gæstearbejdere fra fem forskellige lande og altså ikke alle Qatars cirka to millioner gæstearbejdere.

Trine Christensen har tidligere sagt, at Amnesty International aldrig har været tættere på at anbefale boykot, og med de seneste tal er det kommet endnu tættere. 

– Man må sige, at sådan nogle tal her skubber i den retning. Det må det da gøre, siger Christensen til Radio 4.

– Det er jo en skrækkelig afvejning. Vores fokus er på, hvordan vi får bedre forhold for migrantarbejdere i Qatar, der vil være der lang tid, efter VM er fløjtet af, og som har været der i lang tid før. Selvfølgelig har der været ekstra mange på grund af forberedelserne til VM, og det er jo også det, som FairSquare-organisationen påpeger.

– Men vi er også bekymret for, hvad der vil ske med alle dem, der er tilbage, når VM er færdig. Vores fokus er på at få bedre forhold for dem. Så man står i en lidt svær situation her i forhold til boykot eller ej. Men så længe der kan komme pres, og vi tror, at det er det, der kan ændre forholdene fremadrettet, så er det der, vi vil holde fast på at have vores fokus.

Hidtil har det forventede dødstal frem mod slutrunden ligget på 4.000. Det var det, som medier og NGO’er gengav igen og igen, men The Guardians afsløring blotlagde altså, at det tal var alt for lavt.

Det hører med til historien, at de 6.750 døde gælder for alle gæstearbejdere fra de Indien, Bangladesh, Sri Lanka, Pakistan og Nepal. Altså ikke kun dem, der har arbejdet på VM-stadioner. Der er dog ingen tvivl om, at mange af de døde kun var i Qatar på grund af VM.

Læs mere om det her.





Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – FC Midtjylland

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

– Han ender i Premier League

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Silkeborg IF – OB

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Barcelona klager til UEFA

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Brøndby-fans sender åbent brev

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Tottenham under stregen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Arsenal snublede i guldkampen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud