DBU-rådgiver: Tættere på at anbefale boykot

Amnesty International anbefaler stadig ikke, at DBU skal boykotte VM. Men tirsdagens dødstal fra Qatar “skubber i den retning”.



Når DBU holder fast i, at forbundet ikke vil boykotte VM i Qatar, er det ofte med udgangspunkt i Amnesty International, som i årevis har delt viden og rådgivning med DBU. Men Amnesty er selv kommet tættere på at anbefale boykot, siger generalsekretær for den danske afdeling, Trine Christensen, til Radio 4.

Anledningen er, at The Guardian i går afslørede, at mindst 6.750 arbejdere er døde i Qatar, siden landet fik tildelt VM-slutrunden. Det tal dækkede endda kun gæstearbejdere fra fem forskellige lande og altså ikke alle Qatars cirka to millioner gæstearbejdere.

Trine Christensen har tidligere sagt, at Amnesty International aldrig har været tættere på at anbefale boykot, og med de seneste tal er det kommet endnu tættere. 

– Man må sige, at sådan nogle tal her skubber i den retning. Det må det da gøre, siger Christensen til Radio 4.

– Det er jo en skrækkelig afvejning. Vores fokus er på, hvordan vi får bedre forhold for migrantarbejdere i Qatar, der vil være der lang tid, efter VM er fløjtet af, og som har været der i lang tid før. Selvfølgelig har der været ekstra mange på grund af forberedelserne til VM, og det er jo også det, som FairSquare-organisationen påpeger.

– Men vi er også bekymret for, hvad der vil ske med alle dem, der er tilbage, når VM er færdig. Vores fokus er på at få bedre forhold for dem. Så man står i en lidt svær situation her i forhold til boykot eller ej. Men så længe der kan komme pres, og vi tror, at det er det, der kan ændre forholdene fremadrettet, så er det der, vi vil holde fast på at have vores fokus.

Hidtil har det forventede dødstal frem mod slutrunden ligget på 4.000. Det var det, som medier og NGO’er gengav igen og igen, men The Guardians afsløring blotlagde altså, at det tal var alt for lavt.

Det hører med til historien, at de 6.750 døde gælder for alle gæstearbejdere fra de Indien, Bangladesh, Sri Lanka, Pakistan og Nepal. Altså ikke kun dem, der har arbejdet på VM-stadioner. Der er dog ingen tvivl om, at mange af de døde kun var i Qatar på grund af VM.

Læs mere om det her.





Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar



LIVE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland


Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Vejle Boldklub – Randers FC

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Nægtet adgang til Manchester United-træning


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Viborg FF – FC København



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Et kæmpe Superliga-scoop 


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Dialog – Brøndby interesseret



Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller



Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Ingen i karantæne i Superliga-runden

AGF henter dansk kantspiller

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber



Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Mattias Skjelmose i stor nedtur