Tidligere FCK-yndling udpeget til VM-udvalg

Tom Høgli er blandt de 14 personer, som skal udrede, om norsk fodbold bør boykotte VM i Qatar.



I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.

Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.

Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.

Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.

Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.

Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar. 

– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.

Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Her kan man se La Liga fremover

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen?