Tidligere FCK-yndling udpeget til VM-udvalg

Tom Høgli er blandt de 14 personer, som skal udrede, om norsk fodbold bør boykotte VM i Qatar.



I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.

Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.

Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.

Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.

Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.

Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar. 

– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.

Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli