I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.
Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.
Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.
Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.
Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.
Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar.
– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.
Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
