Tidligere FCK-yndling udpeget til VM-udvalg

Tom Høgli er blandt de 14 personer, som skal udrede, om norsk fodbold bør boykotte VM i Qatar.



I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.

Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.

Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.

Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.

Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.

Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar. 

– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.

Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Salah sender særlig besked

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’