Tidligere FCK-yndling udpeget til VM-udvalg

Tom Høgli er blandt de 14 personer, som skal udrede, om norsk fodbold bør boykotte VM i Qatar.



I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.

Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.

Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.

Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.

Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.

Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar. 

– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.

Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer