I marts måned har spørgsmålet om VM-boykot buldret i Norge, og onsdag aften kulminerer det, når det norske landshold udfører en protestaktion i forbindelse med holdets første VM-kvalifikationskamp.
Det hele begyndte med en tidligere Superliga-spiller, og nu får han en nøglepost i spørgsmålet om, hvorvidt Norge skal boykotte VM.
Tom Høgli tog initiativet til, at Tromsø IL som den første klub meldte ud, at den opfordrede Norges fodboldforbund (NFF) til at blive væk fra slutrunden. Siden har yderligere seks klubber fra den øverste række sluttet sig til, og 14 af 16 fanklubber støtter også forslaget.
Det har fået NFF til at arrangere en ekstraordinær generalforsamling, hvor et af de eneste punkter på dagsordenen er forslaget om boykot af VM. Forud for generalforsamlingen i juni har NFF nedsat et udvalg, som skal udrede, hvordan man bedst tackler situationen, og hvad en boykot eventuelt måtte få at konsekvenser.
Det udvalg er Tom Høgli altså valgt til, skriver NFF på sin hjemmeside. Forbundet betegner ham som “topklubrepræsentant” og “initiativtager”. Han skal sammen med fagforeningsfolk, jurister, fodboldledere og en tidligere Røde Kors-chef udgøre udvalget.
Udvalget skal blandt andet vurdere, hvordan man bedst fremmer menneskerettigheder i forbindelse med turneringer i lande som Qatar.
– Virkemidler, som skal vurderes, er tydelige krav til stater, som ansøger om arrangementer, boykotaktioner, on site-markeringer og lobbyarbejde før, under og efter arrangementer. Vurderingerne skal bygge på historiske erfaringer med forskellige virkemidler, skriver NFF.
Endnu har ingen danske klubber sluttet sig til initiativet fra Norge. Selskabet bag FC København skal dog stemme om et lignende forslag i næste måned.
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
Rodri er blevet opereret i ryggen
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
EKSKLUSIVT
