Det danske landsholds trøjesponsor og fabrikant Hummel kom sammen med DBU og landsholdet i vælten i Danmark og resten af verden onsdag.
Her fortalte Hummel, at den bemærkelsesværdige, sorte tredjetrøje for Danmark under VM i Qatar er en art sørgebind, som skal minde om de tusinder af migrantarbejdere, der har mistet livet i Qatar.
Organisationer uden tilknytning eller samarbejde med Qatar eller FIFA har i adskillige år talt om tusinder af døde migrantarbejdere såvel som mange arbejdsulykker i de meget omfattende forberedelser af hele infrastrukturen i Qatar, der har foregået det seneste årti forud for VM-slutrunden.
Danmarks VM-trøje vækker opsigt i udlandet https://t.co/dtAzPS85wU
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 28, 2022
Det fik Qatar til sent onsdag at skyde tilbage med et forslag om, at DBU orienterer Hummel om realiteterne i Qatar, der ifølge VM-værterne overhovedet ikke indbefatter eksempelvis tusindsvis af døde migrantarbejdere.
Qatar afviser kritik og sender opfordring til DBU https://t.co/miOQ3P4y7s
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 29, 2022
Uvished er Qatars skyld
Nicholas McGeehan er direktør for organisationen Fairsquare, der arbejder for migrantarbejderes rettigheder og forhold.
Og han stiller sig dybt uforstående overfor Qatars kontramelding til Hummel og DBU, en melding der ifølge McGeehan ikke har bund i virkeligheden.
– Qatar har ikke hjulpet deres egen sag ved at hævde, at kun tre arbejdere er døde i byggearbejdet til turneringen. Folk skal bare tage et kig på Supreme Committees rapporter for at se, at de er falske.
– At man så forsøger at lave spin på tallene for dødsfald er en fornærmelse mod de afdødes familier, siger Nicholas McGeehan til Tipsbladet.
På arbejde under opførelsen af VM-arenaen Al-Bayt.
Ifølge Fairsquare-chefen er det rigtigt nok, at der ikke er noget præcist tal for antallet af døde migrantarbejdere på såvel byggeprojekter som er direkte del af VM, eller i resten af de enorme infrastruktur-byggerier eller i servicesektoren i Qatar, der også er nærmest udelukkende bemandet med arbejdere fra udlandet.
Men det skyldes ifølge McGeehan Qatars myndigheders manglende ansvarlighed og mangelfulde data, som Qatars VM-værter gemmer sig bag.
– Det er overvældende bevismateriale, der viser, at Qatar ikke har taget basale skridt for at beskytte arbejdernes liv.
– Den eneste grund til, at vi ikke kender de reelle dødstal, er forsømmelse, da Qatar ikke offentliggører brugbare data og ikke undersøger dødsfald blandt migrantarbejdere.
– Hummel har al mulig ret til at ikke at ville have deres brand forbundet med en turnering, der har resulteret i så mange dødsfald, der kunne have været forhindret, siger Nicholas McGeehan.
Amnesty International, Human Rights Watch og Fairsquare har sammen opfordret Qatar og FIFA til at indføre en kompensationsordning for ramte migrantarbejdere og afdøde arbejderes familier, som finansielt skal matche det milliardbeløb, der er i præmiepenge til fodboldforbundene ved VM i Qatar.
Det forslag har FIFA og Qatar endnu ikke taget stilling til.
Danskere til DBU: Tal kritisk om Qatar-problemer https://t.co/bspQ1KSQ2i
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 15, 2022

TransferLIVE: Jadon Sancho i lønnedgang?

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Lindstrøm på blokken i storklub

Den fejl må Brøndby ikke lave!

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansker færdig i Galatasaray

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Bayern raser mod Donnarumma

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Trist Mikael Uhre-besked

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kreativ transfer-løsning?

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

– Jeg er stærkere end nogensinde

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby