Det danske VM-landshold udtages senere denne mandag, og landstræner Kasper Hjulmand tager 26 mand med til slutrunden.
Han har allerede indgivet sin bruttotrup til slutrunden i Qatar, og af listen på 55 navne skal han altså vælge 29 fra.
Sikkert er det, at langt de fleste pladser i truppen allerede er besatte, og det er kun få pladser, der reelt er tvivl om på nuværende tidspunkt.
Men samtidig begynder der at melde sig skadesspørgsmål omkring nogle nøglespillere. Hvad sker der med Yussuf Poulsen, der igen er blevet muskelskadet og ikke har spillet siden skaden? Hvor slemt er det med Frederik Rønnows skade – han er meldt ude på ubestemt tid?
Ifølge Tipsbladets oplysninger er det ventet, at Kasper Hjulmand kun udtager omkring 21 spillere. De sidste vil han udtage senere i ugen, og det handler formentlig om, at han gerne vil se, hvordan det ser ud med de skadede spillere.
Herunder er Tipsbladets bud på den 26 mands store trup.
Målmænd

Kasper Schmeichel (OGC Nice), Jonas Lössl (FC Midtjylland) og Oliver Christensen (Hertha Berlin)
Schmeichel er stensikker, og det ville Frederik Rønnow også være, hvis han var klar. Men det er han ikke, og derfor tror vi, at en anden keeper kommer med.
Umiddelbart burde Mads Hermansen og Oliver Christensen stå godt i forhold til at komme med i truppen, men det er værd at bemærke, at det tidligere har været foretrukket fra landstræner Kasper Hjulmand at få en rutineret keeper med bag Schmeichel, der kender måden, der trænes på, og hvordan Kasper Schmeichel vil have det hele, og derfor kunne Jonas Lössl sagtens være en kanin i hatten, når Hjulmand udtager teamet.
Hvis det ender sådan, er det spørgsmålet, om det bliver Hertha Berlin-keeperen Christensen eller Brøndbys Mads Hermansen, der kommer med til slutrunden. Det er 50-50, hvem der kommer med… Hermansen er nok det største talent, men han han ikke været inde omkring A-landsholdet for alvor, og det kan trække ned. Det vil dog ikke overraske det mindste, hvis Hermansen får billetten i stedet for Christensen.
Det kan også være, at Tipsbladet fejllæser situationen, og at Hjulmand er tryg ved at tage Oliver Christensen og Mads Hermansen med til VM bag Schmeichel.
Tipsbladet har ikke info om status på Rønnow, men man må formode, at han er yderst tvivlsom, da han er meldt ude på ubestemt tid.
Forsvar

Daniel Wass (Brøndby IF), Rasmus Nissen Kristensen (Leeds United), Joakim Mæhle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Simon Kjær (AC Milan), Andreas Christensen (FC Barcelona), Joachim Andersen (Crystal Palace), Victor Nelsson (Galatasaray) og Mathias “Zanka” Jørgensen (Brentford)
Landstræneren har erkendt, at der ikke er en venstrefodet venstre back, der skal udtages, og derfor er spørgsmålet udelukkende, om der også bliver plads til Alexander Bah i VM-truppen, når man kigger på backs?
Vi tror ikke, Benfica-stjernen kommer med, da fire backs er rigeligt, fordi Robert Skov også kan agere nødløsning, hvis man udtager ham til VM. Og det regner vi med, at Hjulmand gør.
Kjær, “AC”, Andersen og Nelsson er stensikre, mens en eventuel femte mand i midterforsvaret er noget mere usikker.
Jannik Vestergaards manglende spilletid kan betyde, at han ikke kommer med til VM. Den store stopper har blot én førsteholdskamp på cv’et i denne sæson. Nicolai Boilesen er skadet og kommer heller ikke med. Og den sidste stopperbillet kan stå mellem Andreas Maxsø fra Brøndby IF og Mathias “Zanka” Jørgensen fra Brentford. En overraskelse vil være at udtage Vestergaard alligevel, fordi man tror på, at han kan klare sig uden spilletid, men vi tror, at “Zanka” får pladsen, da han ganske enkelt er i kampform.
Hjulmand har også tidligere givet udtryk for, at “Zanka” er en god mand at have med i truppen og en, der er med til at skabe god moral, selv om han ikke spiller. Sådan var det under EM.
Midtbane

Thomas Delaney (Sevilla), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Christian Nørgaard (Brentford), Mathias Jensen (Brentford), Christian Eriksen (Manchester United)
Hjulmand vil gerne have flere muligheder længere fremme på banen og lever derfor fint med kun at have fem centrale midtbanespillere i truppen. Også fordi Daniel Wass gå op på midtbanen, ligesom Andreas Christensen kan skubbes op på den defensive midtbane. Samtidig kan både Mikkel Damsgaard og Jesper Lindstrøm udfylde en rolle som offensiv midtbane.
Philip Billing vurderes at stå foran både Casper Nielsen og Morten Hjulmand, men vil man gardere sig i forhold til det defensive, er det Nielsen og Hjulmand, der er stærkest. Billing kommer formentlig kun med, hvis der er et afbud fra en offensivspiller, for eksempel Yussuf Poulsen.
Christian Nørgaard er der efterhånden også tvivl om. Midtbanespilleren har ikke været i aktion siden sidst i august. Kan han nå at blive klar? Vi har ham i truppen, da han er en vigtig brik for Kasper Hjulmand, men bliver han ikke klar, er det muligt, at Morten Hjulmand lander en plads i VM-truppen, da han er den type, der mest ligner Nørgaard.
Kanter og angribere
Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Kasper Dolberg (Sevilla), Mikkel Damsgaard (Brentford), Jonas Wind (Wolfsburg), Martin Braithwaite (Espanyol), Robert Skov (Hoffenheim), Andreas Cornelius (FC København) og Jesper Lindstrøm (Frankfurt), Yussuf Poulsen (RB Leipzig)
Yussuf Poulsen fremstår tvivlsom, men var tilbage i aktion i weekenden. Og han bør også være i landsholdstruppen mandag aften, da ingen anden dansk spiller leverer så godt i presspillet i offensiven, som Yussuf Poulsen gør. Han tilbyder noget andet end de andre angribere og kantspillere.
Der er mange offensive spillere, vi tror kommer med i VM-truppen, og det skyldes, at der er mange forskellige typer af spillere. Kasper Dolberg er den bedste afslutter, mens Andreas Cornelius er fysisk stærk og god på dødbolde. Jonas Wind er god i mellemrum og også en god afslutter.
I forhold til de danske kanter er Skov Olsen og Damsgaard stensikre, og det samme er Braithwaite, der er god til at true dybt i banen. Så er der Robert Skov, der kan dække de to wing backs, spille begge kanter og har en dødboldsfod i absolut verdensklasse.
Jesper Lindstrøm kommer også med til slutrunden, da han er flyvende for Frankfurt og har vist sig som en af de Europas bedste kontraspillere. Det kan der også blive brug for.
Både Rasmus Højlund og Marcus Ingvartsen byder sig til – især sidstnævnte der har scoret godt med mål på det seneste – men de står nok lige uden for truppen. Og det samme regner vi med gør sig gældende for Mohamed Daramy og Gustav Isaksen.
VM-TRUPPEN – Tipsbladets bud på, hvem Kasper Hjulmand udtager:
Det giver altså følgende 26 navne:
Keepere: Kasper Schmeichel (Nice), Jonas Lössl (FC Midtjylland), Oliver Christensen (Hertha Berlin)
Forsvar: Joakim Mæhle (Atalanta), Rasmus Nissen Kristensen (Leeds United), Daniel Wass (Brøndby), Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Andreas Christensen (FC Barcelona), Joachim Andersen (Crystal Palace), Simon Kjær (AC Milan), Victor Nelsson (Galatasaray), Mathias “Zanka” Jørgensen (Brentford)
Midtbane: Thomas Delaney (Sevilla), Pierre-Emilie Højbjerg (Tottenham), Christian Nørgaard (Brentford), Christian Eriksen (Manchester United), Mathias Jensen (Brentford)
Angreb: Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Mikkel Damsgaard (Brentford), Martin Braithwaite (Espanyol), Yussuf Yurary Poulsen (RB Leipzig), Robert Skov (Hoffenheim), Jesper Lindstrøm (Frankfurt), Andreas Cornelius (FCK), Jonas Wind (Wolfsburg), Kasper Dolberg (Sevilla)
Brøndby er færdig i pokalturneringen
TOPNYHED
‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
EKSKLUSIVT
Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
TIPSBLADETS DOM
Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
MEDIE
Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
NYHEDER
Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv
FC Midtjylland kører over Silkeborg
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
AVIS
Koster 225 millioner – transfer på vej?
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
TOPNYHED
Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
NYHEDER
Freder Superliga-boss
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
NYHEDER
Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
Danske stjerner viser glimt af topniveau
Stjernetræner overtager i Juventus
Tidligere spansk mester suspenderet
Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid
MEDIE
Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?
NYHEDER
– Jeg er enig med Tøfting
HELT VILDT
