Tunesisk spektakel: Så må du undskylde, Eriksen

Den tunesiske hardhitter Aïssa Laïdouni gav Christian Eriksen en hård behandling i tirsdagens VM-kamp. Han håber ikke, at den danske stjerne tager det ilde op.



Tipsbladet i Qatar

Den tunesiske landsholdsspiller Aïssa Laïdouni er én, man lægger mærke til.

Allerede efter to minutter af tirsdagens VM-kamp tacklede han Christian Eriksen, så det kunne høres helt ud i ørkenen, og bagefter jublede Laïdouni ud til publikum, som havde han scoret i en VM-finale. Sådan var der flere små episoder med tuneseren, der kalder det en bevidst strategi.

– Det er vigtigt at vise selvtillid fra start. Det er i hvert fald vigtigt for mig personligt. Men jeg har intet imod Christian Eriksen. Han er en topspiller, det ved alle, og jeg ønsker ham og det danske landshold alt det bedste, siger Laïdouni.

På svensk TV kaldte den tidligere topdommer Jonas Eriksson det for "en dum tackling", som potentielt kunne have ødelagt Christian Eriksens karriere, men tuneseren fastslår, at det på ingen måde var hans hensigt at give den danske stjernespiller en hårdhændet behandling.

– Jeg er ikke ude på at skade nogen. Jeg er ked af, hvis det er blevet opfattet sådan. Hvis Christian har det sådan, vil jeg gerne sige undskyld. Jeg ønsker ham det bedste, lyder det fra den 25-årige kriger, som til dagligt tørner ud for Ferencvaros i Ungarn.

Christian Eriksen har efter kampen også udtalt sig om situationen – det kan du læse her. 

Tunesiens midtbanespiller er tilfreds med et point mod Danmark. 

– Danmark er et meget godt hold, men vi ramte et højt niveau. Vi kunne godt have vundet kampen, men vi kunne også have tabt den. Uafgjort er en god start for os. Jeg synes, Danmark har et godt hold. De er dygtige taktisk og teknisk, og jeg tror, de nok skal klare sig godt i fremtiden, slutter Aïssa Laïdouni.

Aïssa Laïdouni blev kåret som Man of the Match mod Danmark. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Supercomputer: Her er VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tunesien – Holland

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Schweiz – Canada

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Åbner op for sommertransfer

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Tjekkiet – Mexico