Tunesisk spektakel: Så må du undskylde, Eriksen

Den tunesiske hardhitter Aïssa Laïdouni gav Christian Eriksen en hård behandling i tirsdagens VM-kamp. Han håber ikke, at den danske stjerne tager det ilde op.



Tipsbladet i Qatar

Den tunesiske landsholdsspiller Aïssa Laïdouni er én, man lægger mærke til.

Allerede efter to minutter af tirsdagens VM-kamp tacklede han Christian Eriksen, så det kunne høres helt ud i ørkenen, og bagefter jublede Laïdouni ud til publikum, som havde han scoret i en VM-finale. Sådan var der flere små episoder med tuneseren, der kalder det en bevidst strategi.

– Det er vigtigt at vise selvtillid fra start. Det er i hvert fald vigtigt for mig personligt. Men jeg har intet imod Christian Eriksen. Han er en topspiller, det ved alle, og jeg ønsker ham og det danske landshold alt det bedste, siger Laïdouni.

På svensk TV kaldte den tidligere topdommer Jonas Eriksson det for "en dum tackling", som potentielt kunne have ødelagt Christian Eriksens karriere, men tuneseren fastslår, at det på ingen måde var hans hensigt at give den danske stjernespiller en hårdhændet behandling.

– Jeg er ikke ude på at skade nogen. Jeg er ked af, hvis det er blevet opfattet sådan. Hvis Christian har det sådan, vil jeg gerne sige undskyld. Jeg ønsker ham det bedste, lyder det fra den 25-årige kriger, som til dagligt tørner ud for Ferencvaros i Ungarn.

Christian Eriksen har efter kampen også udtalt sig om situationen – det kan du læse her. 

Tunesiens midtbanespiller er tilfreds med et point mod Danmark. 

– Danmark er et meget godt hold, men vi ramte et højt niveau. Vi kunne godt have vundet kampen, men vi kunne også have tabt den. Uafgjort er en god start for os. Jeg synes, Danmark har et godt hold. De er dygtige taktisk og teknisk, og jeg tror, de nok skal klare sig godt i fremtiden, slutter Aïssa Laïdouni.

Aïssa Laïdouni blev kåret som Man of the Match mod Danmark. 






TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Belgien – Iran

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spanien – Saudi-Arabien