Tipsbladet i Qatar.
Der var smæk for skillingen i Danmarks kamp mod Tunesien med en flod af dueller og tacklinger. At det ville blive sådan, tegnede der sig et billede af allerede efter få minutter.
Her modtog Christian Eriksen bolden i højre side af banen, og midtbanestjernen fik kun akkurat prikket til kuglen, inden tunesernes Aïssa Laïdouni kom flyvende i en glidende tackling.
På den svenske tv-kanal SVT blev tacklingen af den tidligere dommer Jonas Eriksson efterfølgende kaldt en af dem, der kan ende karrierer, hvis Laïdouni rammer en lille smule anderledes. Her blev det også diskuteret, om tacklingen skulle give rødt kort.
Men det mener den danske stjerne ikke, at der skulle være.
– Han skal have rødt kort, helt sikkert, joker Christian Eriksen først med alvor mine, inden han grinende tilføjer:
– Ej, det var det ikke… Jeg rør bolden, og han kommer flyvende. Det var ikke noget overraskende, og vi vidste, de ville komme med en masse intensitet.
Efter tacklingen vakte Aïssa Laïdouni også opsigt. Han rejste sig, slog sig selv i brystkassen, råbte ud mod og gestikulerede til publikum, at der skulle være gang i den.
– Jeg nåede at grine af det. Jeg stod og smilede og grinede af det og spurgte, hvad der foregik, siger Eriksen og tilføjer:
– Men jeg tror, at det var meget emotionelt. Det kunne man mærke på dem. De ville meget gerne have fansene med, og det mangler vi danskere måske engang imellem. Der er vi måske lide kedelige i forhold til det.
– Der er måske et tid og sted, at man gør det, og det er ikke hver dag, at man jubler over en tackling. Det er jo måske noget, englænderne gjorde for mange, mange år siden. Men de brugte alt, de kunne i dag. Respekt for det.
Her kan du læse Aïssa Laïdounis reaktion på debatten om tacklingen.
Tuneserne kan også glæde sig over, at det lykkedes at gå fra kampen med et point. Nu skal de møde Australien i deres anden gruppekamp, mens Danmark skal møde Frankrig. Begge kampe spilles lørdag.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED