Det skabte overskrifter verden over, og det væltede ind med reaktioner, da to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i Qatar. Her var de to sålede på reportagetur forud for næste års verdensmesterskab i fodbold i oliestaten.
Nu kommenterer den danske udenrigsminister Jeppe Kofod også på situationen.
Det gør han, efter at folketingsmedlem Søren Søndergaard fra Enhedslisten i sidste uge stillede et såkaldt § 20-spørgsmål til udenrigsministeren. Spørgsmålet lød:
“Vil den danske regering kræve af myndighederne i Qatar, at de uforbeholdent undskylder tilbageholdelsen af to norske journalister, og vil regeringen samtidig meddele disse myndigheder, at Danmark vil arbejde for en international boykot af fodbold-VM, hvis diktaturstaten igen forgriber sig på udenlandske journalister, som passer deres arbejde?”
Og det spørgsmål har Jeppe Kofod nu besvaret. Det fremgår af Folketingets dokumentoversigt, hvor svaret lyder:
“Jeg er meget enig med min norske kollega, Anniken Huitfeldt, i, at journalister skal have mulighed for at udføre deres arbejde uden indblanding fra myndighederne – det gælder også i Qatar. Pressefrihed er en grundlæggende værdi, som vi skal værne om.”
“DBU har fra start været imod beslutningen om at placere VM i Qatar. Den holdning deler regeringen. Vi respekterer samtidig fuldt ud DBU’s beslutning om ikke at boykotte VM.”
“Jeg og regeringen vil uanset fortsætte arbejdet for styrkelse af menneskerettighederne i Qatar.”
“Hvor går grænsen?”
I sidste uge talte tipsbladet.dk med Søren Søndergaard om, hvorfor han havde stillet § 20-spørgsmålet. Det skyldtes ikke mindst, at han ville vide, hvor grænsen går for Qatar.
– Hvis journalister kan blive anholdt, og VM stadig skal spilles der, hvad er så det næste? At de bortfører nogle spillere eller skyder en dommer? Hvis det bliver forhindret, at man kan dække landet, og man accepterer det, hvor er grænsen så?
– Det er lidt en test på, om regeringens holdning er, at uanset hvor mange Qatar slår ihjel, og hvor mange journalister de anholder, så skal det mesterskab gennemføres, sagde folketingsmedlemmet.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
MEDIE