Udenrigsministeren reagerer på Qatar-sag

Jeppe Kofod svarer nu på et spørgsmål om Qatar, efter at to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i oliestaten.



Det skabte overskrifter verden over, og det væltede ind med reaktioner, da to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i Qatar. Her var de to sålede på reportagetur forud for næste års verdensmesterskab i fodbold i oliestaten.

Nu kommenterer den danske udenrigsminister Jeppe Kofod også på situationen.

Det gør han, efter at folketingsmedlem Søren Søndergaard fra Enhedslisten i sidste uge stillede et såkaldt § 20-spørgsmål til udenrigsministeren. Spørgsmålet lød:

“Vil den danske regering kræve af myndighederne i Qatar, at de uforbeholdent undskylder tilbageholdelsen af to norske journalister, og vil regeringen samtidig meddele disse myndigheder, at Danmark vil arbejde for en international boykot af fodbold-VM, hvis diktaturstaten igen forgriber sig på udenlandske journalister, som passer deres arbejde?”

Og det spørgsmål har Jeppe Kofod nu besvaret. Det fremgår af Folketingets dokumentoversigt, hvor svaret lyder:

“Jeg er meget enig med min norske kollega, Anniken Huitfeldt, i, at journalister skal have mulighed for at udføre deres arbejde uden indblanding fra myndighederne – det gælder også i Qatar. Pressefrihed er en grundlæggende værdi, som vi skal værne om.”

“DBU har fra start været imod beslutningen om at placere VM i Qatar. Den holdning deler regeringen. Vi respekterer samtidig fuldt ud DBU’s beslutning om ikke at boykotte VM.”

“Jeg og regeringen vil uanset fortsætte arbejdet for styrkelse af menneskerettighederne i Qatar.”

“Hvor går grænsen?”
I sidste uge talte tipsbladet.dk med Søren Søndergaard om, hvorfor han havde stillet § 20-spørgsmålet. Det skyldtes ikke mindst, at han ville vide, hvor grænsen går for Qatar.

– Hvis journalister kan blive anholdt, og VM stadig skal spilles der, hvad er så det næste? At de bortfører nogle spillere eller skyder en dommer? Hvis det bliver forhindret, at man kan dække landet, og man accepterer det, hvor er grænsen så?

– Det er lidt en test på, om regeringens holdning er, at uanset hvor mange Qatar slår ihjel, og hvor mange journalister de anholder, så skal det mesterskab gennemføres, sagde folketingsmedlemmet.

Læs hele interviewet med Søren Søndergaard her.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde