Det skabte overskrifter verden over, og det væltede ind med reaktioner, da to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i Qatar. Her var de to sålede på reportagetur forud for næste års verdensmesterskab i fodbold i oliestaten.
Nu kommenterer den danske udenrigsminister Jeppe Kofod også på situationen.
Det gør han, efter at folketingsmedlem Søren Søndergaard fra Enhedslisten i sidste uge stillede et såkaldt § 20-spørgsmål til udenrigsministeren. Spørgsmålet lød:
“Vil den danske regering kræve af myndighederne i Qatar, at de uforbeholdent undskylder tilbageholdelsen af to norske journalister, og vil regeringen samtidig meddele disse myndigheder, at Danmark vil arbejde for en international boykot af fodbold-VM, hvis diktaturstaten igen forgriber sig på udenlandske journalister, som passer deres arbejde?”
Og det spørgsmål har Jeppe Kofod nu besvaret. Det fremgår af Folketingets dokumentoversigt, hvor svaret lyder:
“Jeg er meget enig med min norske kollega, Anniken Huitfeldt, i, at journalister skal have mulighed for at udføre deres arbejde uden indblanding fra myndighederne – det gælder også i Qatar. Pressefrihed er en grundlæggende værdi, som vi skal værne om.”
“DBU har fra start været imod beslutningen om at placere VM i Qatar. Den holdning deler regeringen. Vi respekterer samtidig fuldt ud DBU’s beslutning om ikke at boykotte VM.”
“Jeg og regeringen vil uanset fortsætte arbejdet for styrkelse af menneskerettighederne i Qatar.”
“Hvor går grænsen?”
I sidste uge talte tipsbladet.dk med Søren Søndergaard om, hvorfor han havde stillet § 20-spørgsmålet. Det skyldtes ikke mindst, at han ville vide, hvor grænsen går for Qatar.
– Hvis journalister kan blive anholdt, og VM stadig skal spilles der, hvad er så det næste? At de bortfører nogle spillere eller skyder en dommer? Hvis det bliver forhindret, at man kan dække landet, og man accepterer det, hvor er grænsen så?
– Det er lidt en test på, om regeringens holdning er, at uanset hvor mange Qatar slår ihjel, og hvor mange journalister de anholder, så skal det mesterskab gennemføres, sagde folketingsmedlemmet.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT