Udenrigsministeren reagerer på Qatar-sag

Jeppe Kofod svarer nu på et spørgsmål om Qatar, efter at to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i oliestaten.



Det skabte overskrifter verden over, og det væltede ind med reaktioner, da to norske journalister i sidste uge blev anholdt og tilbageholdt i Qatar. Her var de to sålede på reportagetur forud for næste års verdensmesterskab i fodbold i oliestaten.

Nu kommenterer den danske udenrigsminister Jeppe Kofod også på situationen.

Det gør han, efter at folketingsmedlem Søren Søndergaard fra Enhedslisten i sidste uge stillede et såkaldt § 20-spørgsmål til udenrigsministeren. Spørgsmålet lød:

“Vil den danske regering kræve af myndighederne i Qatar, at de uforbeholdent undskylder tilbageholdelsen af to norske journalister, og vil regeringen samtidig meddele disse myndigheder, at Danmark vil arbejde for en international boykot af fodbold-VM, hvis diktaturstaten igen forgriber sig på udenlandske journalister, som passer deres arbejde?”

Og det spørgsmål har Jeppe Kofod nu besvaret. Det fremgår af Folketingets dokumentoversigt, hvor svaret lyder:

“Jeg er meget enig med min norske kollega, Anniken Huitfeldt, i, at journalister skal have mulighed for at udføre deres arbejde uden indblanding fra myndighederne – det gælder også i Qatar. Pressefrihed er en grundlæggende værdi, som vi skal værne om.”

“DBU har fra start været imod beslutningen om at placere VM i Qatar. Den holdning deler regeringen. Vi respekterer samtidig fuldt ud DBU’s beslutning om ikke at boykotte VM.”

“Jeg og regeringen vil uanset fortsætte arbejdet for styrkelse af menneskerettighederne i Qatar.”

“Hvor går grænsen?”
I sidste uge talte tipsbladet.dk med Søren Søndergaard om, hvorfor han havde stillet § 20-spørgsmålet. Det skyldtes ikke mindst, at han ville vide, hvor grænsen går for Qatar.

– Hvis journalister kan blive anholdt, og VM stadig skal spilles der, hvad er så det næste? At de bortfører nogle spillere eller skyder en dommer? Hvis det bliver forhindret, at man kan dække landet, og man accepterer det, hvor er grænsen så?

– Det er lidt en test på, om regeringens holdning er, at uanset hvor mange Qatar slår ihjel, og hvor mange journalister de anholder, så skal det mesterskab gennemføres, sagde folketingsmedlemmet.

Læs hele interviewet med Søren Søndergaard her.



Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Voldsomt transferønske til FCK

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Lerager taler ud om FCK-brud

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen