Efter ét point i gruppespillet er Danmark ude af VM, og i flere udenlandske medier udtrykkes der nu stor forbløffelse over den tandløse danske præstation i Qatar.
– De forfærdelige danskere kom ned på jorden. Sikke en forskel, hvis vi kigger bare lidt over et år tilbage. For 16 måneder siden spillede de mod England i EM-semifinalen på Wembley, hvor de skræmte englænderne halvt ihjel. Denne gang faldt de sammen imod et upåagtet hold, der næsten ikke kvalificerede sig. Fra dark horses til de sorte får på otte miserable dage, lyder det eksempelvis fra den engelske avis Daily Mail.
Også i Italien er man rystet over Danmarks katastrofale VM.
– Danmark slikker sårene. Magien fra sidste års EM-slutrunde er meget langt væk, skriver La Gazzetta dello Sport således.
Det belgiske medie Nieuwsblad skriver, at kampen mellem Australien og Danmark var et opgør mellem et ‘magtesløst’ og et ‘livløst’ hold.
– Danmark var udset til at blive en af åbenbaringerne under det her VM, var de ikke? De cruisede igennem kvalifikationen uden problemer, de slog Frankrig i Nations League og de nåede EM-semifinalen sidste år. Uden Eriksen, som nu er klar igen. Australien, med deres tvivlsomme kvalitet, burde ikke være andet end en omgang smørrebrød. En let frokost-snack for Eriksen og kompagni. Sådan gik det ikke. Danskerne må rejse hjem, skriver Nieuwsblad.
Også i Norge er der hård kritik af Danmark efter choknederlaget til Australien.
– Glem alt om dansk dynamit. Det nordiske løse krudt er verdensmesterskabets største skuffelse indtil videre, skriver VG således.
Også franske L’Equipe er hårde i bedømmelsen af de danske spillere i Austalien-kampen. Andreas Christensen fremhæves som Danmarks bedste, mens Andreas Skov Olsen udpeges som den dårligste.
– Vi har stadig ikke fundet ud af, hvordan Club Brugge-angriberen fik lov til at blive så længe på banen. Han manglede det hele. Hans udfordringer, hans afslutninger og selv hans tacklinger. Kantspilleren spillede i et meget langsomt tempo og lagde aldrig nok energi i det, han lavede, skriver L’Equipe således om Andreas Skov Olsen.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
De vil have Rashford
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
HELT VILDT