Efter ét point i gruppespillet er Danmark ude af VM, og i flere udenlandske medier udtrykkes der nu stor forbløffelse over den tandløse danske præstation i Qatar.
– De forfærdelige danskere kom ned på jorden. Sikke en forskel, hvis vi kigger bare lidt over et år tilbage. For 16 måneder siden spillede de mod England i EM-semifinalen på Wembley, hvor de skræmte englænderne halvt ihjel. Denne gang faldt de sammen imod et upåagtet hold, der næsten ikke kvalificerede sig. Fra dark horses til de sorte får på otte miserable dage, lyder det eksempelvis fra den engelske avis Daily Mail.
Også i Italien er man rystet over Danmarks katastrofale VM.
– Danmark slikker sårene. Magien fra sidste års EM-slutrunde er meget langt væk, skriver La Gazzetta dello Sport således.
Det belgiske medie Nieuwsblad skriver, at kampen mellem Australien og Danmark var et opgør mellem et ‘magtesløst’ og et ‘livløst’ hold.
– Danmark var udset til at blive en af åbenbaringerne under det her VM, var de ikke? De cruisede igennem kvalifikationen uden problemer, de slog Frankrig i Nations League og de nåede EM-semifinalen sidste år. Uden Eriksen, som nu er klar igen. Australien, med deres tvivlsomme kvalitet, burde ikke være andet end en omgang smørrebrød. En let frokost-snack for Eriksen og kompagni. Sådan gik det ikke. Danskerne må rejse hjem, skriver Nieuwsblad.
Også i Norge er der hård kritik af Danmark efter choknederlaget til Australien.
– Glem alt om dansk dynamit. Det nordiske løse krudt er verdensmesterskabets største skuffelse indtil videre, skriver VG således.
Også franske L’Equipe er hårde i bedømmelsen af de danske spillere i Austalien-kampen. Andreas Christensen fremhæves som Danmarks bedste, mens Andreas Skov Olsen udpeges som den dårligste.
– Vi har stadig ikke fundet ud af, hvordan Club Brugge-angriberen fik lov til at blive så længe på banen. Han manglede det hele. Hans udfordringer, hans afslutninger og selv hans tacklinger. Kantspilleren spillede i et meget langsomt tempo og lagde aldrig nok energi i det, han lavede, skriver L’Equipe således om Andreas Skov Olsen.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
FC København slagter Randers
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’