Udlandet slagter Danmark: Magien er væk

De udenlandske medier er hårde ved det danske landshold efter exittet i VM-gruppespillet.



Efter ét point i gruppespillet er Danmark ude af VM, og i flere udenlandske medier udtrykkes der nu stor forbløffelse over den tandløse danske præstation i Qatar. 

– De forfærdelige danskere kom ned på jorden. Sikke en forskel, hvis vi kigger bare lidt over et år tilbage. For 16 måneder siden spillede de mod England i EM-semifinalen på Wembley, hvor de skræmte englænderne halvt ihjel. Denne gang faldt de sammen imod et upåagtet hold, der næsten ikke kvalificerede sig. Fra dark horses til de sorte får på otte miserable dage, lyder det eksempelvis fra den engelske avis Daily Mail

Også i Italien er man rystet over Danmarks katastrofale VM. 

– Danmark slikker sårene. Magien fra sidste års EM-slutrunde er meget langt væk, skriver La Gazzetta dello Sport således. 

Det belgiske medie Nieuwsblad skriver, at kampen mellem Australien og Danmark var et opgør mellem et ‘magtesløst’ og et ‘livløst’ hold. 

– Danmark var udset til at blive en af åbenbaringerne under det her VM, var de ikke? De cruisede igennem kvalifikationen uden problemer, de slog Frankrig i Nations League og de nåede EM-semifinalen sidste år. Uden Eriksen, som nu er klar igen. Australien, med deres tvivlsomme kvalitet, burde ikke være andet end en omgang smørrebrød. En let frokost-snack for Eriksen og kompagni. Sådan gik det ikke. Danskerne må rejse hjem, skriver Nieuwsblad

Også i Norge er der hård kritik af Danmark efter choknederlaget til Australien. 

– Glem alt om dansk dynamit. Det nordiske løse krudt er verdensmesterskabets største skuffelse indtil videre, skriver VG således. 

Også franske L’Equipe er hårde i bedømmelsen af de danske spillere i Austalien-kampen. Andreas Christensen fremhæves som Danmarks bedste, mens Andreas Skov Olsen udpeges som den dårligste. 

– Vi har stadig ikke fundet ud af, hvordan Club Brugge-angriberen fik lov til at blive så længe på banen. Han manglede det hele. Hans udfordringer, hans afslutninger og selv hans tacklinger. Kantspilleren spillede i et meget langsomt tempo og lagde aldrig nok energi i det, han lavede, skriver L’Equipe således om Andreas Skov Olsen. 

Læs også: Hjulmand ærgrer sig: Det har været urimeligt





FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Norge – Frankrig

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Ny bejler til dansk guldfugl

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Paraguay – Australien

Tunesien – Holland

Tyrkiet – USA

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog om dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar