Udlandet slagter Danmark: Magien er væk

De udenlandske medier er hårde ved det danske landshold efter exittet i VM-gruppespillet.



Efter ét point i gruppespillet er Danmark ude af VM, og i flere udenlandske medier udtrykkes der nu stor forbløffelse over den tandløse danske præstation i Qatar. 

– De forfærdelige danskere kom ned på jorden. Sikke en forskel, hvis vi kigger bare lidt over et år tilbage. For 16 måneder siden spillede de mod England i EM-semifinalen på Wembley, hvor de skræmte englænderne halvt ihjel. Denne gang faldt de sammen imod et upåagtet hold, der næsten ikke kvalificerede sig. Fra dark horses til de sorte får på otte miserable dage, lyder det eksempelvis fra den engelske avis Daily Mail

Også i Italien er man rystet over Danmarks katastrofale VM. 

– Danmark slikker sårene. Magien fra sidste års EM-slutrunde er meget langt væk, skriver La Gazzetta dello Sport således. 

Det belgiske medie Nieuwsblad skriver, at kampen mellem Australien og Danmark var et opgør mellem et ‘magtesløst’ og et ‘livløst’ hold. 

– Danmark var udset til at blive en af åbenbaringerne under det her VM, var de ikke? De cruisede igennem kvalifikationen uden problemer, de slog Frankrig i Nations League og de nåede EM-semifinalen sidste år. Uden Eriksen, som nu er klar igen. Australien, med deres tvivlsomme kvalitet, burde ikke være andet end en omgang smørrebrød. En let frokost-snack for Eriksen og kompagni. Sådan gik det ikke. Danskerne må rejse hjem, skriver Nieuwsblad

Også i Norge er der hård kritik af Danmark efter choknederlaget til Australien. 

– Glem alt om dansk dynamit. Det nordiske løse krudt er verdensmesterskabets største skuffelse indtil videre, skriver VG således. 

Også franske L’Equipe er hårde i bedømmelsen af de danske spillere i Austalien-kampen. Andreas Christensen fremhæves som Danmarks bedste, mens Andreas Skov Olsen udpeges som den dårligste. 

– Vi har stadig ikke fundet ud af, hvordan Club Brugge-angriberen fik lov til at blive så længe på banen. Han manglede det hele. Hans udfordringer, hans afslutninger og selv hans tacklinger. Kantspilleren spillede i et meget langsomt tempo og lagde aldrig nok energi i det, han lavede, skriver L’Equipe således om Andreas Skov Olsen. 

Læs også: Hjulmand ærgrer sig: Det har været urimeligt






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hårdt angreb på DBU-boss

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Massefyring i AC Milan



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til