Vil have EU på banen: Vi skal stoppe galskaben

Den frie verden med EU i spidsen bør blande sig og sørge for, at Qatar bliver frataget VM-værtskabet, mener Europabevægelsen.



For hver dag der går, stiger presset på FIFA og Qatars VM-værter. Senest har Europabevægelsen nu blandet sig i debatten med en klar opfordring til EU: Qatar bør fratages værtskabet for VM.

Sådan siger næstformand for Europabevægelsen Jens-Kristian Lütken i en pressemeddelelse. Han mener, at der er brug for en hårdere kurs over for Qatar.

– Hvis ikke VM-slutrunder og OL skal ende med udelukkende at blive en tumleplads for verdens despoter, så er vi nødt til at sige fra. Den frie verden bør slå i bordet og melde klart ud, at Qatar godt kan glemme at afholde VM i fodbold, siger han.

– For amerikanerne er fodbold en temmelig perifer sportsgren, så det bliver nok ikke Det Hvide Hus, der kaster sig ind i det værdipolitiske spørgsmål, så undskyld udtrykket: Bolden ligger hos EU. Det er vores opgave at sætte en stopper for galskaben.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt slutrunden. Det tal dækkede kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det egentlige tal er langt større.

Netop de mange tragedier blandt de mennesker, der bygger stadioner og infrastruktur til slutrunden, hæfter Jens-Kristian Lütken sig ved.

– De mange døde migrantarbejdere siger noget om, at myndighederne i Qatar er fuldstændig ligeglade med de forhold, de hundredtusindvis af migrantarbejdere bliver budt. Det nærmer sig moderne slaveri og er fuldstændig uforeneligt med en glædelig begivenhed som VM i fodbold.

– Fodboldfans over hele verden er ikke i tvivl om, at Qatar ikke bør afholde slutrunden, men de kan ikke påvirke beslutningerne. Derfor er der behov for et stærkt signal fra EU om, at Qatar bør fratages værtskabet for VM.

Det bliver dog næppe statsminister Mette Frederiksen, der tager VM-slutrunden op med sine europæiske kollegaer. Det afviste hun så sent som tirsdag i folketingssalen.



Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk bomber med vildt mål i England

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Går langt ned i løn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub