Vil have EU på banen: Vi skal stoppe galskaben

Den frie verden med EU i spidsen bør blande sig og sørge for, at Qatar bliver frataget VM-værtskabet, mener Europabevægelsen.



For hver dag der går, stiger presset på FIFA og Qatars VM-værter. Senest har Europabevægelsen nu blandet sig i debatten med en klar opfordring til EU: Qatar bør fratages værtskabet for VM.

Sådan siger næstformand for Europabevægelsen Jens-Kristian Lütken i en pressemeddelelse. Han mener, at der er brug for en hårdere kurs over for Qatar.

– Hvis ikke VM-slutrunder og OL skal ende med udelukkende at blive en tumleplads for verdens despoter, så er vi nødt til at sige fra. Den frie verden bør slå i bordet og melde klart ud, at Qatar godt kan glemme at afholde VM i fodbold, siger han.

– For amerikanerne er fodbold en temmelig perifer sportsgren, så det bliver nok ikke Det Hvide Hus, der kaster sig ind i det værdipolitiske spørgsmål, så undskyld udtrykket: Bolden ligger hos EU. Det er vores opgave at sætte en stopper for galskaben.

Tidligere på året afslørede The Guardian, at mindst 6.750 gæstearbejdere var døde i Qatar, siden landet fik tildelt slutrunden. Det tal dækkede kun arbejdere fra fem forskellige lande, hvorfor det egentlige tal er langt større.

Netop de mange tragedier blandt de mennesker, der bygger stadioner og infrastruktur til slutrunden, hæfter Jens-Kristian Lütken sig ved.

– De mange døde migrantarbejdere siger noget om, at myndighederne i Qatar er fuldstændig ligeglade med de forhold, de hundredtusindvis af migrantarbejdere bliver budt. Det nærmer sig moderne slaveri og er fuldstændig uforeneligt med en glædelig begivenhed som VM i fodbold.

– Fodboldfans over hele verden er ikke i tvivl om, at Qatar ikke bør afholde slutrunden, men de kan ikke påvirke beslutningerne. Derfor er der behov for et stærkt signal fra EU om, at Qatar bør fratages værtskabet for VM.

Det bliver dog næppe statsminister Mette Frederiksen, der tager VM-slutrunden op med sine europæiske kollegaer. Det afviste hun så sent som tirsdag i folketingssalen.







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Real Madrid – Athletic Club

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?