David de Geas fremtid som spansk landsholdsmålmand hænger i en usædvanlig tynd tråd, efter at Manchester United-keeperen ikke er udtaget til VM.
Dermed er der i hvert fald tre målmænd foran de Gea i køen, men han er altså ikke stoppet på landsholdet.
Det troede Luis Rubiales, der er præsident for det spanske fodboldforbund, dog, da VM-trupperne blev offentliggjort. Her skrev han nemlig en besked til de Gea, som var fuldstændig forkert, fortæller journalist Jose Alvarez til El Chiringuito.
– Pludselig blev han ikke udtaget mere for nogle måneder siden, og Luis Enrique ringede til ham for at fortælle ham, at han ikke ville bruge ham længere. Han fortalte ham, at det var en teknisk beslutning. Naturligvis spurgte David ham, hvad årsagen var, men han fik ikke nogen yderligere forklaring.
– Et par dage senere modtager David så en besked fra Rubiales, som skrev: "David, jeg er glad for, at endelig har truffet den beslutning, du har tænkt på. Jeg er allerede blevet fortalt, at du stopper på landsholdet".
– Hertil svarer David så: "Undskyld mig? Jeg er ikke stoppet overhovedet, hvem har fortalt dig, at jeg stopper? Træneren har fortalt mig, at han ikke regner med mig, men jeg har aldrig afstået landsholdet, og det har jeg heller ikke tænkt mig at gøre, hvis jeg igen bliver udtaget".
– Han var en smule overrasket over kommunikationen mellem Luis Enrique og Rubiales, og beskeden der så efterfølgende kom fra Rubiales, fortæller journalisten.
Sikkert er det, at David de Gea nu kan holde lidt ferie efter et travlt efterår hos Manchester United, og så må han følge det spanske landshold fra sofaen.
Han har i alt spillet 45 landskampe, men den sidste blev spillet i oktober 2020.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER