VM-boykot? Norske fodboldbosser vil have nyt møde

Det norske fodboldforbund har generalforsamling på søndag, men da kommer de delegerede næppe til at tage stilling til, om landet skal boykotte VM. I stedet vil en række ledere have en ekstraordinær generalforsamling.



Den seneste halvanden uge er modstanden mod VM i Qatar vokset i Norge. Seks forskellige topklubber har offentligt bedt fodboldforbundet om at boykotte slutrunden, og det har lagt et tungt pres på forbundet op til dets generalforsamling på søndag.

Det tyder dog på, at fodboldforbundet ikke kommer til at tage stilling til spørgsmålet om VM-boykot i denne omgang. I stedet vil de fleste formænd for de enkelte kredse have en ekstraordinær generalforsamling. Det skriver VG.

Avisen har været i kontakt med alle 18 kredsformænd, og 16 af dem går ind for en ekstraordinær generalforsamling. De to resterende kredsformænd vil ikke udtale sig til avisen.

Ønsket om en ekstraordinær generalforsamling er på linje med både det norske fodboldforbund og topklubbernes interesseorganisation, Norsk Toppfotball, som er Norges svar på Divisionsforeningen i Danmark.

– Ændringsforslag er en god mulighed, hvis man har brug for at vedtage noget hurtigt. Men her har vi god tid. Derfor vil en ekstraordinær generalforsamling være en fornuftig løsning, siger Cato Haug, bestyrelsesformand i Norsk Toppfotball, ifølge VG.

Den norske modstand mod VM i Qatar har fået stor opmærksomhed, siden Tromsø IL den 1. marts meldte officielt ud, at klubben ville opfordre fodboldforbundet til boykot af slutrunden. I spidsen for udmeldingen stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli.

Siden har fem topklubber tilsluttet sig opfordringen, herunder Rosenborg BK. Her havde bestyrelsen ellers afvist at bakke Tromsø op, men medlemmerne på klubbens generalforsamling vedtog med stort flertal af støtte Høgli og co.

I Superligaen er der ikke udsigt til en lignende opfordring, som Tromsø er kommet med. Læs mere her.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

Ecuador – Tyskland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

I dialog om dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Egypten – Iran

Paraguay – Australien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki