Den seneste halvanden uge er modstanden mod VM i Qatar vokset i Norge. Seks forskellige topklubber har offentligt bedt fodboldforbundet om at boykotte slutrunden, og det har lagt et tungt pres på forbundet op til dets generalforsamling på søndag.
Det tyder dog på, at fodboldforbundet ikke kommer til at tage stilling til spørgsmålet om VM-boykot i denne omgang. I stedet vil de fleste formænd for de enkelte kredse have en ekstraordinær generalforsamling. Det skriver VG.
Avisen har været i kontakt med alle 18 kredsformænd, og 16 af dem går ind for en ekstraordinær generalforsamling. De to resterende kredsformænd vil ikke udtale sig til avisen.
Ønsket om en ekstraordinær generalforsamling er på linje med både det norske fodboldforbund og topklubbernes interesseorganisation, Norsk Toppfotball, som er Norges svar på Divisionsforeningen i Danmark.
– Ændringsforslag er en god mulighed, hvis man har brug for at vedtage noget hurtigt. Men her har vi god tid. Derfor vil en ekstraordinær generalforsamling være en fornuftig løsning, siger Cato Haug, bestyrelsesformand i Norsk Toppfotball, ifølge VG.
Den norske modstand mod VM i Qatar har fået stor opmærksomhed, siden Tromsø IL den 1. marts meldte officielt ud, at klubben ville opfordre fodboldforbundet til boykot af slutrunden. I spidsen for udmeldingen stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli.
Siden har fem topklubber tilsluttet sig opfordringen, herunder Rosenborg BK. Her havde bestyrelsen ellers afvist at bakke Tromsø op, men medlemmerne på klubbens generalforsamling vedtog med stort flertal af støtte Høgli og co.
I Superligaen er der ikke udsigt til en lignende opfordring, som Tromsø er kommet med. Læs mere her.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW
Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
