Den seneste halvanden uge er modstanden mod VM i Qatar vokset i Norge. Seks forskellige topklubber har offentligt bedt fodboldforbundet om at boykotte slutrunden, og det har lagt et tungt pres på forbundet op til dets generalforsamling på søndag.
Det tyder dog på, at fodboldforbundet ikke kommer til at tage stilling til spørgsmålet om VM-boykot i denne omgang. I stedet vil de fleste formænd for de enkelte kredse have en ekstraordinær generalforsamling. Det skriver VG.
Avisen har været i kontakt med alle 18 kredsformænd, og 16 af dem går ind for en ekstraordinær generalforsamling. De to resterende kredsformænd vil ikke udtale sig til avisen.
Ønsket om en ekstraordinær generalforsamling er på linje med både det norske fodboldforbund og topklubbernes interesseorganisation, Norsk Toppfotball, som er Norges svar på Divisionsforeningen i Danmark.
– Ændringsforslag er en god mulighed, hvis man har brug for at vedtage noget hurtigt. Men her har vi god tid. Derfor vil en ekstraordinær generalforsamling være en fornuftig løsning, siger Cato Haug, bestyrelsesformand i Norsk Toppfotball, ifølge VG.
Den norske modstand mod VM i Qatar har fået stor opmærksomhed, siden Tromsø IL den 1. marts meldte officielt ud, at klubben ville opfordre fodboldforbundet til boykot af slutrunden. I spidsen for udmeldingen stod blandt andre den tidligere FC København-spiller Tom Høgli.
Siden har fem topklubber tilsluttet sig opfordringen, herunder Rosenborg BK. Her havde bestyrelsen ellers afvist at bakke Tromsø op, men medlemmerne på klubbens generalforsamling vedtog med stort flertal af støtte Høgli og co.
I Superligaen er der ikke udsigt til en lignende opfordring, som Tromsø er kommet med. Læs mere her.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
TOPNYHED
