Superliga-klubber: Ingen holdning til VM-boykot

Ingen superligaklubber vil offentligt ud med deres holdning til en eventuel VM-boykot, og de færreste har en.



Flere norske topklubber har opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte VM i Qatar.

Fem klubber fra den bedste række har de seneste dage meldt ud, at de mener, at det norske landshold bør blive væk fra slutrunden på grund af ørkenstatens behandling af sine gæstearbejdere.

Hos de 12 danske superligaklubber er det de færreste, der har en holdning til en dansk boykot.

FC Nordsjælland har som en af få en mening, men det er ikke en, som klubben ønsker at dele med offentligheden.

– Vi har en holdning til, at VM afvikles i Qatar, ja. Men det er en holdning, som vi vil dele med DBU (Dansk Boldspil-Union), hvis de ønsker at høre den.

– Og hvis de har det ønske, så er det en drøftelse, vi har med dem og ikke med andre, oplyser FC Nordsjælland.

Storklubberne FC København, FC Midtjylland og Brøndby har tidligere været på de omstridte vinterture til Dubai, men turene skabte vrede blandt flere af klubbernes fans.

På grund af Dubais problematiske forhold til menneskerettighederne, valgte Brøndby i 2019 at droppe fremtidige ture til Dubai.

Når det handler om en eventuel boykot af Qatar har Brøndby fuld tiltro til, at DBU træffer den rette beslutning.

– Opfordringen fra en række norske klubber til det norske fodboldforbund om at boykotte VM i Qatar er med til at skabe en relevant debat i Norge.

– Vi oplever, at den debat allerede finder sted i Danmark og har været i gang, siden det blev drøftet sidste vinter om danske klubber burde tage til Dubai på træningslejr eller ej.

– Vi har fuld tiltro til, at DBU, og at deres politiske bagland gør det, de mener, er det rigtige i forhold til VM i Qatar, fortæller Brøndby.

Hvad Brøndby mener om en eventuel boykot af VM, er derfor uvist.

Rivalen FC København besluttede ligesom Brøndby i 2019 at stoppe vinterrejserne til Dubai. Men for tre måneder siden valgte FCK at gå direkte imod den tidligere udmelding og forsøgte at arrangere en tur.

Forklaringen fra FCK var, at coronakrisen havde gjort det umuligt at foretage den planlagte tur til Portugal. Dubai blev derfor valgt på grund af begrænsede rejsemuligheder i Europa.

Beslutningen vakte straks harme hos FCK-fans, og få dage senere dukkede en ny mulighed op i Portugal, og rejsen til Dubai blev igen droppet.

Senere anbefalinger fra de danske myndigheder i januar betød dog, at FCK endte med at afholde vintertræningen i Danmark.

Når det kommer til en eventuel boykot af VM i Qatar, melder FCK “ingen holdning” på spørgsmålet.

FC Midtjylland svarer; “vi har ikke en offentlig holdning til VM 2022 på nuværende tidspunkt”.

Vejle og OB siger “ingen kommentarer”, Lyngby har “ingen holdning”, mens AGF, AaB, AC Horsens og Randers FC henviser til Divisionsforeningen. Fra Divisionsforeningen er meldingen “ingen holdning”.

Sønderjyske oplyser, at klubben ikke har taget stilling til en boykot.

– Der har ikke på nuværende tidspunkt været drøftet en officiel holdning omkring VM i Qatar i Sønderjyske, meddeler Haderslev-klubben.

Blandt de norske klubber stiger støtten til en boykot næsten dag for dag.

Tromsø, Rosenborg, Viking, Strømsgodset og Odd har ifølge NTB haft spørgsmålet til afstemning på deres generalforsamlinger. Alle steder var der flertal for en boykot – også i Rosenborg, hvor bestyrelsen ellers var imod.

Bestyrelserne i Brann, Stabæk og Vålerenga anbefaler desuden en norsk VM-boykot, når spørgsmålet skal til afstemning på klubbernes årsmøder.

Bodø/Glimt og Molde har også en VM-boykot på dagsordenen på snarlige generalforsamlinger.

Debatten har taget fart, efter at avisen The Guardian i sidste uge berettede, at 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar i forbindelse med forberedelsen til næste års VM.

/ritzau/





LIVE

LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Farzam: En gave for FC København

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FC Fredericia – Randers FC

Brøndby i transfer-kovending?

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tæt på at sende millioner til FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Fem bud på David Nielsens afløser

Chelsea – Newcastle

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’