Flere norske topklubber har opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte VM i Qatar.
Fem klubber fra den bedste række har de seneste dage meldt ud, at de mener, at det norske landshold bør blive væk fra slutrunden på grund af ørkenstatens behandling af sine gæstearbejdere.
Hos de 12 danske superligaklubber er det de færreste, der har en holdning til en dansk boykot.
FC Nordsjælland har som en af få en mening, men det er ikke en, som klubben ønsker at dele med offentligheden.
– Vi har en holdning til, at VM afvikles i Qatar, ja. Men det er en holdning, som vi vil dele med DBU (Dansk Boldspil-Union), hvis de ønsker at høre den.
– Og hvis de har det ønske, så er det en drøftelse, vi har med dem og ikke med andre, oplyser FC Nordsjælland.
Storklubberne FC København, FC Midtjylland og Brøndby har tidligere været på de omstridte vinterture til Dubai, men turene skabte vrede blandt flere af klubbernes fans.
På grund af Dubais problematiske forhold til menneskerettighederne, valgte Brøndby i 2019 at droppe fremtidige ture til Dubai.
Når det handler om en eventuel boykot af Qatar har Brøndby fuld tiltro til, at DBU træffer den rette beslutning.
– Opfordringen fra en række norske klubber til det norske fodboldforbund om at boykotte VM i Qatar er med til at skabe en relevant debat i Norge.
– Vi oplever, at den debat allerede finder sted i Danmark og har været i gang, siden det blev drøftet sidste vinter om danske klubber burde tage til Dubai på træningslejr eller ej.
– Vi har fuld tiltro til, at DBU, og at deres politiske bagland gør det, de mener, er det rigtige i forhold til VM i Qatar, fortæller Brøndby.
Hvad Brøndby mener om en eventuel boykot af VM, er derfor uvist.
Rivalen FC København besluttede ligesom Brøndby i 2019 at stoppe vinterrejserne til Dubai. Men for tre måneder siden valgte FCK at gå direkte imod den tidligere udmelding og forsøgte at arrangere en tur.
Forklaringen fra FCK var, at coronakrisen havde gjort det umuligt at foretage den planlagte tur til Portugal. Dubai blev derfor valgt på grund af begrænsede rejsemuligheder i Europa.
Beslutningen vakte straks harme hos FCK-fans, og få dage senere dukkede en ny mulighed op i Portugal, og rejsen til Dubai blev igen droppet.
Senere anbefalinger fra de danske myndigheder i januar betød dog, at FCK endte med at afholde vintertræningen i Danmark.
Når det kommer til en eventuel boykot af VM i Qatar, melder FCK “ingen holdning” på spørgsmålet.
FC Midtjylland svarer; “vi har ikke en offentlig holdning til VM 2022 på nuværende tidspunkt”.
Vejle og OB siger “ingen kommentarer”, Lyngby har “ingen holdning”, mens AGF, AaB, AC Horsens og Randers FC henviser til Divisionsforeningen. Fra Divisionsforeningen er meldingen “ingen holdning”.
Sønderjyske oplyser, at klubben ikke har taget stilling til en boykot.
– Der har ikke på nuværende tidspunkt været drøftet en officiel holdning omkring VM i Qatar i Sønderjyske, meddeler Haderslev-klubben.
Blandt de norske klubber stiger støtten til en boykot næsten dag for dag.
Tromsø, Rosenborg, Viking, Strømsgodset og Odd har ifølge NTB haft spørgsmålet til afstemning på deres generalforsamlinger. Alle steder var der flertal for en boykot – også i Rosenborg, hvor bestyrelsen ellers var imod.
Bestyrelserne i Brann, Stabæk og Vålerenga anbefaler desuden en norsk VM-boykot, når spørgsmålet skal til afstemning på klubbernes årsmøder.
Bodø/Glimt og Molde har også en VM-boykot på dagsordenen på snarlige generalforsamlinger.
Debatten har taget fart, efter at avisen The Guardian i sidste uge berettede, at 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar i forbindelse med forberedelsen til næste års VM.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCM-talent i flot transfer
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
