Danmarks VM sluttede nærmest, inden det var begyndt, da de danske drenge allerede røg ud i gruppespillet efter to nederlag og et enkelt uafgjort opgør. Når den tidligere Arsenal-manager Arsene Wenger skal forsøge at forklare den tidlige exit, så handler det om de politiske demonstrationer.
Det fortæller franskmanden, der nu også er en del af FIFA’s tekniske studiegruppe, ved et arrangement i VM-værtslandet ifølge blandt andet The Mirror.
Det gælder også for Tyskland, der ligesom Danmark allerede er ude. Fælles for de to hold, der forud for slutrunden var regnet som nogle, der kunne gøre sig gældende, men levede altså ikke op til det. Begge havde det også svært i deres første kamp, hvor danskerne kun fik 0-0 mod Tunesien, mens Tyskland tabte skæbnesvagert med 1-2 til Japan.
– Du ved, at når du skal til VM, så må du ikke tabe den første kamp. Holdene der har erfaringen med at præstere til turneringer, som Frankrig og England, spillede godt i den første kamp, siger han og fortsætter:
– De hold, som var mentalt klar med et mindset med fokus på turneringen – og ikke de politiske demontrationer, lyder det fra Arsene Wenger.
Mens Tyskland havde deres gestus før kampen mod Japan med hænderne op foran munden, så havde de også ligesom Danmark planer om at spille med OneLove-armbindet med fokus på homoseksuelles rettigheder i Qatar, hvor det er strafbart at være.
Der var i alt syv landshold, som måtte droppe den plan, forlyder det.
DBU reagerede efterfølgende ved at tage afstand til FIFA-præsident Gianni Infantino, som Wenger nu arbejder for.
Den tyske gerning kom efter, at kun to spillere var for. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
Arsenal – Burnley
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
