Fredag 20.45
Empoli – Bologna
Uafgjort og under 2,5 mål
Odds 3,85 Danske Spil
Selvom det er 17. pladsen der tager imod 4. pladsen, så giver en pointdeling alligevel mening. Det er ekstremt tæt i kampen om at undgå nedrykning i Serie A, hvor 7 hold slås om at undgå to pladser – Salernitana på sidstepladsen med 14 point undgår næppe nedrykning. For Empoli vil 1 point mod Bologna være betydningsfuldt, da de så sandsynligvis vil holde sig over nedrykningsstregen i landskampspausen. For Bologna drejer de sidste 10 kampe om at holde sig på deres nuværende 4. plads. De er 3 point foran Roma på 5. pladsen og med et point Fredag aften bevarer de den 4. pladser der giver CL i næste sæson. Bologna i forvejen spillet over halvdelen af deres udekampe uafgjorte. Empoli har faste Fazzini på midtbanen i karantæne, mens Bologna er uden topscorer Zirkzee grundet skade.
Begge holds kampe har blandt rækkens laveste målsnit.
Lørdag 13.00
Hillerød – AaB
1-tal
Odds 3,80 Unibet
Sagen er klar for Hillerød; kun 3 point tæller i denne sidste runde af grundspillet. De er så afhængig af nogle andre resultater i forhold til at komme med i top6, når rækken bliver delt på midten efter Lørdagens runde, men det er meget sandsynligt, at de ender i top6, hvis de slår AaB. Hillerød har vundet 2 og spillet en uafgjort i forårssæsonen indtil videre, hvilket AaB også har, men AaB har kun hentet smalle 1-målssejre, hvor Hillerød eksempelvis vandt hele 4-0 ude over HB Køge på kunstgræs og selvom Hillerød ikke normalt har kunstgræs på hjemmebanen, så har de haft det i hele denne sæson, da de har spillet alle deres kampe på FCNs hjemmebane, fordi deres eget stadion ikke har de fornødne faciliteter til 1. division.
Det skal med, at Hillerød ikke har været imponerende på deres midlertidige hjemmebane med 3-3-4 og AaB endnu ikke har tabt på udebane i denne sæson. Det er næsten allerede givet, at AaB bliver den ene af de to oprykkere, så klart mest på spil for Hillerød i denne kamp, hvor X-risikoen synes meget lille.
Lørdag 15.00
Udinese – Torino
Uafgjort
Odds 3,10 Bet365
Endnu et italiensk X til weekenden.
Udinese er 3 point over nedrykningsstregen og Torino er er 14 point over. Sidstnævnte mangler bare nogle få point for at sikre sig matematisk.
Det er de to helt store X-konger, der mødes her. Udinese har hele 15 af 28 uafgjorte kampe i denne sæson, mens det for Torino er 11 af 28 kampe. Ikke overraskende blev det omvendte opgør mellem de to uafgjort, 1-1 lille Juleaften. Udinese endda med ekstreme 9 af 14 hjemmekampe uafgjorte i denne sæson.
Begge hold er en smule svækket, i det Udinese er uden en af deres faste forsvarer i Nehuen Perez, der har karantæne. Torino mangler på midtbanen Ivan Ilic. Over 3 gange pengene for endnu et plausibelt X, synes for meget og resten af markedet er da også højest i odds 3.
Lørdag 16.00
Birmingham – Watford
Uafgjort
Odds 3,45 Danske Spil
Birmingham er 1 point fra nedrykning og Watford har 6 point til nedrykning. Birmingham har ikke vundet i 5 kampe i træk, hvor det blevet til 4 nederlag og 1 uafgjort. Watford har ikke vundet i 4 kampe i træk, hvor det i de kampe kun samlet er blevet til 1 point. I 3 af Birminghams seneste 4 nederlag har 3 af dem kun været på 1 mål og Watfords 3 seneste nederlag har ligeledes kun været på 1 mål. Oplagt, at Watford vil være meget tilfredse med 1 point her, dels holder de en masse hold under sig og holder nedrykningsstregen på behørig afstand. For Birmingham vil en sejr lune gevaldigt, men mon ikke 1 point også vil være kærkomment for dem. Oddset på 3,45 virker en smule voldsomt under de givne omstændigheder, hvor der formentlig vil blive gået mere op i ikke at tabe end at vinde.
Lørdag 20.45
Frosinone – Lazio
1-tal +0,25 (asian handicap)
Odds 2,03 Bet365
Frosinone er presset i bunden, hvor de med 10 runder tilbage er lige under nedrykningsstregen med 1 point op til de to nærmeste konkurrenter. Det ville være synd at sige, at de er inde i en god periode med samlet 1 point i deres seneste 6 kampe. I sidste weekend tabte de 1-0 ude til Sassuolo, som er placeret lige under dem. Det er bemærkelsesværdigt, at Frosinone har hentet 21 point på hjemmebane og kun 3 på udebane. Her møder de et Lazio-hold i noget der ligner opløsning og uden det helt vilde at spille for, eftersom de er 9´er i tabellen og har et stykke op til de sjove pladser. De har tabt deres seneste 4 kampe, hvilket er inkl. nederlaget i München, hvor det også blev til exit. De har lige fået førstekeeper Provedal skadet og den faste midtbanespiller Guendouzi sidder over med karantæne. Træner Sarri sagde op så sent som i Onsdags inkl. det meste af hans trænerstab. Flere spillere meldes utilfredse og præsidenten har svinet Sarri til fordi han smuttede.

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Dansk tennis-ydmygelse

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Bendtner scorer nyt job

Vejle Boldklub – Sønderjyske

FC København – Silkeborg IF

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF

Engelsk legende til Wrexham?

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

– Det bliver skamredet

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dansker i stort kinesisk eventyr

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse
