Pokerspillere har det med at udfordre hinanden i alt mellem himmel og jord, og ét væddemål tiltrækker sig stor opmærksomhed i danske pokerkredse i disse dage.
På pokerportalen Pokernet.dk har de to professionelle pokerspillere Peter ‘Zupp’ Jepsen og Jesper ‘Kipster’ Hougaard udfordret hinanden i disciplinen 5 km løb. Vinderen løber i bogstaveligste forstand af med 10.000 dollars, og Bet24 har sat odds på det specielle væddemål.
– Vi har fået henvendelser om at tilbyde spil på denne i danske pokerkredse særdeles hypede begivenhed, og det har vi naturligvis sagt ja til. Det er klart, at når der er 10.000 dollars og to så store egoer involveret, bliver løbet taget seriøst, udtaler Morten Havskov Olsen, oddssætter hos Bet24.
Peter ‘Zupp’ Jepsen er markant favorit til odds 1,60, mens der kan scores odds 2,20 på Jesper ‘Kipster’ Hougaard. Udover vinderspil kan man også spille på om begge løbere gennemfører løbet, vindertid, og om en skal en tur på hospitalet efter løbet.
Tror man eksempelvis, at det bliver nødvendigt for en af løberne at komme en tur på hospitalet, kan man odds 50.
– Vores kilder fortæller os, at ‘Zupp’ bør være relativ klar favorit. Han er tidligere militærmand og ‘Kipster’ har tidligere spillet bordtennis på et pænt niveau, så det burde objektivt set være ret lige. Vi vurderer dog, at ‘Zupp’ er i bedre form end sin modstander, og desuden er han kendt for at være en notorisk dårlig taber. Vi tror, at disse faktorer afgør denne interessante duel, slutter Morten Havskov Olsen.
Løbet med de $10.000 til vinderen finder sted i København tirsdag d. 26. August, og interesserede kan følge med i udviklingen på diverse danske pokersider.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Jordan – Argentina
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Egypten – Iran
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
NYHEDER