Derfor kræves det både af landsholdet, at man vinder komfortabelt over Nordirland fredag aften i et fyldt Parken, men samtidig vil det festglade hjemmepublikum se flot spil.
For det var ikke kønt, det som Danmark leverede i starten af EM-kvalifikationen, hvor man nu har sat sig selv under unødvendigt pres efter kollapset i Kasakhstan. Sådan nogle fejltagelser skal der ikke laves mange af i kvalifikationen.
Danmark er dog storfavoritter mod Nordirland, som på papiret er aldeles underlegne på samtlige positioner, men større mirakler er sket.
Kasper Hjulmand har for nylig forlænget sin aftale med landsholdet, så den nu løber til 2026, og det giver noget arbejdsro i en tid, hvor han ellers livligt har været rygtet til Ajax. De euforiske tider, hvor Hjulmand og landsholdet betagede fodboldeuropa under EM, er dog slut nu, og det er en ny virkelighed, som Kasper Hjulmand er en del af på landsholdet. Der skal leveres nu.
Han kan glæde sig over igen at råde over Andreas Christensen og Christian Eriksen, som han måtte undvære senest. De to er de vigtigte spillere i hver deres kæde, og begge bør stryge direkte ind. Med AC’s retur bliver det også interessant at se, om Hjulmand spiller med to eller tre stoppere.
Helt fremme skal Rasmus Højlund bygge videre på de fem mål, som han scorede mod Finland og Kasakhstan senest. Hvem han får omkring sig er et godt spørgsmål. Martin Braithwaite har haft en målmæssig god sæson for Espanyol, men rykkede ud af La Liga. Jesper Lindstrøm og Andreas Skov Olsen har begge døjet med skader i år, og Mikkel Damsgaard var syg både mandag og tirsdag. “Damsinho” var tilbage på træningsbanen onsdag.
Yussuf Poulsen og Alexander Bah, der begge har døjet med skader i løbet af foråret, er ifølge UEFA’s hjemmeside oversiddere til kampen, og derfor ligner Rasmus Nissen Kristensen den oplagte starter i højre forsvarsside.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

AGF – Brøndby IF

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

David Nielsen: – Det er et helvede

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Blæst bagover af dansk stjerne

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Premier League-fyring på vej?

Rigtig skidt for Hermansen

Dansker i stort kinesisk eventyr

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Nu topper AC Horsens 1. division

En fynsk kongetransfer!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

– Jeg vil vinde Champions League

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

FC København – Silkeborg IF

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Randers FC – FC Nordsjælland

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar
