En håndfuld spilforslag til din spilweekend

Lørdag 16.00 Wycombe – Cambridge; Begge hold scorer til odds 1,91 hos Bet365 Der har været masser af mål i de to holds kampe i de første fem runder i League One. I fire ud af fem kampe har begge hold scoret Wycombes. I den ene kamp, hvor begge hold ikke, der vandt Wycombe 2-0…



Lørdag 16.00
Wycombe – Cambridge;
Begge hold scorer til odds 1,91 hos Bet365
Der har været masser af mål i de to holds kampe i de første fem runder i League One.
I fire ud af fem kampe har begge hold scoret Wycombes. I den ene kamp, hvor begge hold ikke, der vandt Wycombe 2-0 i en kamp hvor modstanderholdet Rotherham havde 20 hele 20 afslutninger, otte af dem indenfor rammen.
Cambridge er sidst og i de tre kampe, hvor begge hold ikke har scoret har det været fordi de ikke scorede. De har ellers skabt fint med chancer og det har været lidt stolpe ud for dem. Holdenes kampe har hhv snittet 3,8 og 3,2 mål pr. kamp. Det trækker ned at underdoggens angriber Lavery er ude med skade. Han scoret to mål i fem kampe, om end han sidste sæson ikke var fast i League One for Blackpool.

Søndag 14.00
Värnamo – Västerås
Under 1 i 1. Halvleg (asian) til odds 2,02 hos Bet365

Bundopgør i Allsveskan, hvor der mangler otte runder. Det er tæt i bunden, hvor Värnamo er næstsidst og Västerås er sidst. De har hhv et og tre point op til redning. Selvom de ligger så drligt placeret, så skal vi op til 8. pladsen for at finde første hold, der har lukket færre mål ind end Värnamo og helt op til 5. pladsen for at finde første hold, der har lukket færre mål ind end Västerås. Det er selvsagt en vigtig kamp, som der først og fremmest ikke skal tabes. Västerås´ kampe har rækkens laveste målsnit på udebane i første halvleg med blot syv mål i 10 kampe. Da de mødtes tilbage i Maj stod det 0-1 ved pause efter der blev scoret i overtiden af 1. halvleg. Hvis der bliver scoret eet mål i første halvleg, så får vi indsatsen retur. Kampen er vurderet meget lige med en lille fordel til Värnamo pga hjemmebanen. Det er ofte en god idé at gå efter få mål i starten af kampe, hvor der er meget på spil og det satser jeg også er tilfældet her, hvor begge hold nok vil komme forsigtige ud.

Søndag 14.00
Getafe – Leganes
1-tal odds 2,15 hos Nordicbet

Getafe med en dags mere hvile/forberedelse end Leganes, da sidstnævnte spillede Torsdag aften og Getafe Onsdag. Getafe har endnu ikke vundet og har tre point efter de første fem runder. De har gjort det bedre end resultaterne, dog ikke senest, hvor de fortjent tabte ude til Betis og nederlaget på 2-1 kunne sagtens have været større. Tre dage lokalopgøret mod oprykkerne fra Leganes venter Barcelona ude, så det endnu vigtigere med en sejr her for Getafe. I onsdags vendte deres suveræne topscorer, Mayoral, retur efter et halvt år på sidelinjen med en knæskade. Han fik det sidste kvarter og han er muligvis ikke klar til at starte inde, men mon ikke han får en større rolle Søndag. Leganes har fem point efter de første seks runder, dog har de iflg Table of Justice (expected points) gjort det dårligere end Getafe og på papiret er deres hold også en smule svagere. Getafe bør stå i odds 2 for sejr her.

Søndag 18.00
Roma – Udinese
1-tal -1 (asian hcp) til odds 2,07 hos Betano

Nr. 16 mod nr. 1, hvor førstnævnte er klare favoritter og det er også dem der anbefales til at vinde. Det lyder umiddelbart ikke super smart, men der er åbenlyst en mening med galskaben.
Roma har ikke været gode, men et trænerskifte har ofte en stor effekt lige efter og den her kamp bliver første med Ivan Juric i spidsen og selvom han er kroat, så har han trænet i Italien i over 10 år. Han har senest været i Torino i tre sæsoner med stor succes. Roma jagter efter fire runder stadig første sejr, selvom spillermaterialet siger mindst en top6-placering.
Udinsese har 3-1-0 efter deres første fire kampe, hvilket jo ser pænt ud, med i ligningen skal vi have med at de har mødt to oprykkere og ingen af de forventede top6-hold. Derudover har været meget heldige og altså slet ikke været så gode som tabellen ellers siger. De har 10 point, men ifølge expected points burde de max have fem point.

Mandag 21.00
Fleetwood – Morecambe
2-tal +0,75 (Asian hcp) til odds 2,05 hos Bet365

En tur ned i League Two, hvor Fleetwood har otte point efter fem kampe, men nærmest kun spillet én overbevisende kamp i ligaen. Morecambe fik deres første point i sidste weekend, hvor de efter rødt kort i det 42. min gik fra en 1-0-føring til 1-3-stilling, men alligevel fik 3-3 til sidst. Indtil den kamp havde de tabt de fem første kampe, alle med 1-0. De var heldige med det ene point senest, men før det har de været meget uheldige med alle deres 1-0-nederlag. Det må have betydet enormt for troen og det mentale, hvorpå måden de fik det ene point i 3-3-kampen. Fleetwood er på papiret et bedre hold og skal også være favoritter, men de har slet ikke været overbevisende endnu og jeg favoritværdigheden synes for stor. Det bliver nok de færreste hold der får det let mod Morecambe i denne sæson og Fleetwood bliver næppe et af dem.
Gevinst, hvis Morecambe får point og halv indsats tabt, hvis Fleetwood vinder med et mål. Det bemærkes, at begge Fleetwoods sejre kun har været på eet mål og Morecambes fem nederlag også kun har været på et mål.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Kan ryge 9 millioner ned i løn



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Glem 4-4-4-4-0

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Josip Radošević på samtlige forsider

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Stiktosset – her er Delaneys svar

Modtager stor ros fra Højbjerg

Viser målform før vigtig landskamp

Kun to har gjort det dårligere

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Presset er på Danmark!

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule