En håndfuld weekendfiduser til d.25. og 26. Maj

Lørdag 15.00 Viborg – OB 1-tal, odds 2,07 hos Nordicbet For det første kan ingen af holdene bruge uafgjort til noget som helst. Begge skal gå benhårdt efter de tre point. Det er et godt udgangspunkt for at spille et hold til at vinde, da x-risikoen vil være temmelig lille.



Lørdag 15.00
Viborg – OB
1-tal, odds 2,07 hos Nordicbet

For det første kan ingen af holdene bruge uafgjort til noget som helst. Begge skal gå benhårdt efter de tre point. Det er et godt udgangspunkt for at spille et hold til at vinde, da x-risikoen vil være temmelig lille.
Rent mentalt må det være en fordel for Viborg, at de ikke har noget at tabe her, men en Conference-plads at vinde, hvorimod OB højest sandsynligt rykker ned, selv hvis de vinder den her kamp.
Jeg er helt med på, at Viborg har tabt deres seneste tre kampe og OB har vundet deres seneste to, men så skidt har det heller ikke set ud for Viborg og så godt har det heller ikke set ud for OB, i forhold til resultaterne- Viborg er stadig et bedre hold og med de udgangspunkter de har forud og under den her kamp, så synes jeg over en fordobling for hjemmesejr er flot.

Søndag 20.45
Frosinone – Udinese
Uafgjort ved pausen, odds 2,20 hos Bet365

Sidste runde i Serie A og de her to hold er stadig i risiko for at måtte tage turen ned i Serie B, men omvendt kan de også redde sig med X, hvis Empoli ikke slår Roma, hvis Empoli fører, så skal Udinese satse – på et tidspunkt. Frosinone er et point foran Udinese, så de redder sig med X uanset. Grunden til spillet er for første halvleg er, at ingen som udgangspunkt skal noget og det bør give en meget stille og chancefattig første halvleg. Udinese kan i pausen lure på hvad den står i Empoli og lægge taktikken for 2. Halvleg. Udinese spillede en lignende kamp i seneste runde mod netop Empoli, her var det blot 0,08 xG i første halvleg og nu bør det være endnu mere oplagt at gå til pausen med 0-0 eller X.

Søndag 21.00
Sevilla – Barcelona
1-tal +0,5 (asian handicap) til odds 2,06 hos Bet365

Der er så meget uro i kulisserne i Barcelona og de har ikke mere at spille for efter de i sidste runde sikrede sig 2. Pladsen der giver adgang til den Spanske Super Cup i den kommende sæson. Der er meget stærke rygter om, at Xavi bliver vippet ud, selvom han blev forlænget så sent som sidste måned. Mange af Barcelonas spillere har EM om tre uger og så forventer jeg der bliver sparet nogle spillere fra deres side. Sevilla har ikke haft nogen god sæson og efter de var sikker på ikke at kunne rykke ned har de tabt tre af tre kampe, men på hjemmebane mod Barcelona i sidste kamp i sæsonen og så er det et farvel til legenden Sergio Ramos. Jeg kan ikke se, at Barcelona skal være +50% favoritter i det her spot. Jeg forventer ingen stor indsats af dem her, tværtimod.

Søndag 20.45
Empoli – Roma
1-tal -0,5 (asian handicap), odds 2,00 hos Bet365

Sagen er klar; Empoli skal vinde her og selvom de starter runden under nedrykningsstregen, så ved de, at de redder sig med sejr. De er ikke afhængige af andre, da holdene lige over stregen, Frosinone og Udinese mødes.
Roma har ikke noget at spille for, da de er sikre på 6. Pladsen. Derudover har de topscorer Lukaku og Paredes i karantæne. De har mange lejede spillere, som næppe giver noget for den her ligegyldige kamp for dem og klubben. Dybala har højest en halv time i sig har træner De Rossi udtalt. I sær i den sidste runde vægtes motivation enormt højt og det kan man godt se i oddset, da Empoli aldrig ellers ville være favoritter hjemme mod Roma, men jeg mener ikke der er

Søndag 18.30
Albacete – Mirandes
Uafgjort, odds 3,30 hos Cashpoint

To runder resterer der i den spanske Segunda Division. Albacete er fem point over nedrykning og redder sig endegyldigt fra nedrykning med et point her. Mirandes er eet point over nedrykning. I sidste runde har de hjemmekamp mod Amorebieta, der inden denne runde ligger lige under dem, på den øverste nedrykningsplads.
De to hold har indtil videre spillet henholdsvis 32,5% og 30% af kampene uafgjort.
Albacete er fremragende kørende med fem sejre og en uafgjorte i deres seneste seks kampe, men at de ikke skal bruge mere end et point her skal vægte højt.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

– Han er bare ren verdensklasse!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Storklub har taget kontakt

Gravesen med vild Neestrup-melding

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Brøndby taber til MLS-hold

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Choktransfer på vej? 

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

– Han leder efter et sted at eksplodere

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne