En håndfuld weekendfiduser til d.25. og 26. Maj

Lørdag 15.00 Viborg – OB 1-tal, odds 2,07 hos Nordicbet For det første kan ingen af holdene bruge uafgjort til noget som helst. Begge skal gå benhårdt efter de tre point. Det er et godt udgangspunkt for at spille et hold til at vinde, da x-risikoen vil være temmelig lille.



Lørdag 15.00
Viborg – OB
1-tal, odds 2,07 hos Nordicbet

For det første kan ingen af holdene bruge uafgjort til noget som helst. Begge skal gå benhårdt efter de tre point. Det er et godt udgangspunkt for at spille et hold til at vinde, da x-risikoen vil være temmelig lille.
Rent mentalt må det være en fordel for Viborg, at de ikke har noget at tabe her, men en Conference-plads at vinde, hvorimod OB højest sandsynligt rykker ned, selv hvis de vinder den her kamp.
Jeg er helt med på, at Viborg har tabt deres seneste tre kampe og OB har vundet deres seneste to, men så skidt har det heller ikke set ud for Viborg og så godt har det heller ikke set ud for OB, i forhold til resultaterne- Viborg er stadig et bedre hold og med de udgangspunkter de har forud og under den her kamp, så synes jeg over en fordobling for hjemmesejr er flot.

Søndag 20.45
Frosinone – Udinese
Uafgjort ved pausen, odds 2,20 hos Bet365

Sidste runde i Serie A og de her to hold er stadig i risiko for at måtte tage turen ned i Serie B, men omvendt kan de også redde sig med X, hvis Empoli ikke slår Roma, hvis Empoli fører, så skal Udinese satse – på et tidspunkt. Frosinone er et point foran Udinese, så de redder sig med X uanset. Grunden til spillet er for første halvleg er, at ingen som udgangspunkt skal noget og det bør give en meget stille og chancefattig første halvleg. Udinese kan i pausen lure på hvad den står i Empoli og lægge taktikken for 2. Halvleg. Udinese spillede en lignende kamp i seneste runde mod netop Empoli, her var det blot 0,08 xG i første halvleg og nu bør det være endnu mere oplagt at gå til pausen med 0-0 eller X.

Søndag 21.00
Sevilla – Barcelona
1-tal +0,5 (asian handicap) til odds 2,06 hos Bet365

Der er så meget uro i kulisserne i Barcelona og de har ikke mere at spille for efter de i sidste runde sikrede sig 2. Pladsen der giver adgang til den Spanske Super Cup i den kommende sæson. Der er meget stærke rygter om, at Xavi bliver vippet ud, selvom han blev forlænget så sent som sidste måned. Mange af Barcelonas spillere har EM om tre uger og så forventer jeg der bliver sparet nogle spillere fra deres side. Sevilla har ikke haft nogen god sæson og efter de var sikker på ikke at kunne rykke ned har de tabt tre af tre kampe, men på hjemmebane mod Barcelona i sidste kamp i sæsonen og så er det et farvel til legenden Sergio Ramos. Jeg kan ikke se, at Barcelona skal være +50% favoritter i det her spot. Jeg forventer ingen stor indsats af dem her, tværtimod.

Søndag 20.45
Empoli – Roma
1-tal -0,5 (asian handicap), odds 2,00 hos Bet365

Sagen er klar; Empoli skal vinde her og selvom de starter runden under nedrykningsstregen, så ved de, at de redder sig med sejr. De er ikke afhængige af andre, da holdene lige over stregen, Frosinone og Udinese mødes.
Roma har ikke noget at spille for, da de er sikre på 6. Pladsen. Derudover har de topscorer Lukaku og Paredes i karantæne. De har mange lejede spillere, som næppe giver noget for den her ligegyldige kamp for dem og klubben. Dybala har højest en halv time i sig har træner De Rossi udtalt. I sær i den sidste runde vægtes motivation enormt højt og det kan man godt se i oddset, da Empoli aldrig ellers ville være favoritter hjemme mod Roma, men jeg mener ikke der er

Søndag 18.30
Albacete – Mirandes
Uafgjort, odds 3,30 hos Cashpoint

To runder resterer der i den spanske Segunda Division. Albacete er fem point over nedrykning og redder sig endegyldigt fra nedrykning med et point her. Mirandes er eet point over nedrykning. I sidste runde har de hjemmekamp mod Amorebieta, der inden denne runde ligger lige under dem, på den øverste nedrykningsplads.
De to hold har indtil videre spillet henholdsvis 32,5% og 30% af kampene uafgjort.
Albacete er fremragende kørende med fem sejre og en uafgjorte i deres seneste seks kampe, men at de ikke skal bruge mere end et point her skal vægte højt.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Nu er de færdige i Superligaen

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!