SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Spanien – Serbien; Under 2,5 mål til odds 2,20. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Vidunderbarnet Yamal forlod Spanien trup Søndag med en mindre skade, hvilket er et slag for Spaniens offensiv, omend han ikke strålede voldsomt mod Danmark. Serbien kommer til Spanien for at forsvare sig, hvilket de gør glimrende. Under EM (tre kampe) og nu i Nations League (tre kampe) har der tilsammen været scoret fire mål imod dem og de har selv scoret tre gange i de seks kampe. Spanien og Serbien spillede 0-0 mod hinanden for godt en måned siden. Spanien vandt 1-0 over Danmark på et drop af Schmeichel. Denne kamp bliver spillet i Córdoba på Estadio Nuevo Arcángel med plads til 21.500 tilskuere, så ikke en skræmmende hjemmebane for europamestrene. Serbien vil gå efter 0-0 igen, mens Spanien vil være fint tilfredse med en lille sejr. Jeg har kun over 2,5 mål som marginal favorit og derfor fin værdi i 2,20 på max to mål.
Skotland – Portugal; Begge hold scorer til odds 1,72. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Efter halvdelen af gruppen er blevet spillet, hvor de fire hold har mødt hinanden en gang værd, så har Portugal maksimumpoint og Skotland 0 point. Skotland har dog stadi masser at spille for, da Polen er tre point foran og hvis Skotland henter dem, så rykker de ikke (direkte) ned. Skotland har scoret i alle deres tre kampe i denne gruppe, inkl ude mod Portugal. De har ryggen mod muren og ikke noget at tabe. Portugal må føle sig selvsikre og ovenpå, de har dog stadig lukket mål ind i alle de her tre gruppekampe. Portugal har ellers haft godt fat i alle kampene, men bagtil bliver de af og til for nonchelant og ukoncentrede.
Nordirland – Bulgarien; Under 2,5 mål til odds 1,56. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Det er tæt i denne Nations League gruppe, hvis vi ser bort fra Luxembourg på sidstepladsen. De tre andre hold har fem, fem og fire, hvor Bulgarien ligger på en delt førsteplads og Nordirland er på 3. pladsen. Træner Iliev tog over i November for Bulgarien, hvor de to første kampe var de to sidste i EM-kval´en, hvor Bulgarien ikke kunne nå noget, her blev det til 2-2 to gange, men så gik der fire måneders tid til næste kamp og så var taktikken anderledes og siden da har det været meget målfattigt med seks mål i syv kampe og i øvrigt ingen nederlag, men mange uafgjorte. Bulgarien kommer til Nordirland som underdogs og endnu et x vil ikke være så tosset for Bulgarien. Nordirland har også deres force i defensiven og mangler i offensiven. I deres tre Nationa League kampe er der ialt scoret tre mål, således at deres målscore er 2-1. Da de to hold mødtes for godt en måned siden i Bulgarien endte det 1-0 i en chancefattig kamp. Selvom odds 1,56 isoleret set ikke er et højt odds, så er det (for) højt i dette matchup.

LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TRANSFER