SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Spanien – Serbien; Under 2,5 mål til odds 2,20. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Vidunderbarnet Yamal forlod Spanien trup Søndag med en mindre skade, hvilket er et slag for Spaniens offensiv, omend han ikke strålede voldsomt mod Danmark. Serbien kommer til Spanien for at forsvare sig, hvilket de gør glimrende. Under EM (tre kampe) og nu i Nations League (tre kampe) har der tilsammen været scoret fire mål imod dem og de har selv scoret tre gange i de seks kampe. Spanien og Serbien spillede 0-0 mod hinanden for godt en måned siden. Spanien vandt 1-0 over Danmark på et drop af Schmeichel. Denne kamp bliver spillet i Córdoba på Estadio Nuevo Arcángel med plads til 21.500 tilskuere, så ikke en skræmmende hjemmebane for europamestrene. Serbien vil gå efter 0-0 igen, mens Spanien vil være fint tilfredse med en lille sejr. Jeg har kun over 2,5 mål som marginal favorit og derfor fin værdi i 2,20 på max to mål.
Skotland – Portugal; Begge hold scorer til odds 1,72. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Efter halvdelen af gruppen er blevet spillet, hvor de fire hold har mødt hinanden en gang værd, så har Portugal maksimumpoint og Skotland 0 point. Skotland har dog stadi masser at spille for, da Polen er tre point foran og hvis Skotland henter dem, så rykker de ikke (direkte) ned. Skotland har scoret i alle deres tre kampe i denne gruppe, inkl ude mod Portugal. De har ryggen mod muren og ikke noget at tabe. Portugal må føle sig selvsikre og ovenpå, de har dog stadig lukket mål ind i alle de her tre gruppekampe. Portugal har ellers haft godt fat i alle kampene, men bagtil bliver de af og til for nonchelant og ukoncentrede.
Nordirland – Bulgarien; Under 2,5 mål til odds 1,56. Tirsdag d.15/10. Kl.20.45.
Det er tæt i denne Nations League gruppe, hvis vi ser bort fra Luxembourg på sidstepladsen. De tre andre hold har fem, fem og fire, hvor Bulgarien ligger på en delt førsteplads og Nordirland er på 3. pladsen. Træner Iliev tog over i November for Bulgarien, hvor de to første kampe var de to sidste i EM-kval´en, hvor Bulgarien ikke kunne nå noget, her blev det til 2-2 to gange, men så gik der fire måneders tid til næste kamp og så var taktikken anderledes og siden da har det været meget målfattigt med seks mål i syv kampe og i øvrigt ingen nederlag, men mange uafgjorte. Bulgarien kommer til Nordirland som underdogs og endnu et x vil ikke være så tosset for Bulgarien. Nordirland har også deres force i defensiven og mangler i offensiven. I deres tre Nationa League kampe er der ialt scoret tre mål, således at deres målscore er 2-1. Da de to hold mødtes for godt en måned siden i Bulgarien endte det 1-0 i en chancefattig kamp. Selvom odds 1,56 isoleret set ikke er et højt odds, så er det (for) højt i dette matchup.

LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER