Midtuge-systemet jagter X-odds. hvor SpilXpertens Stefan Lind har fundet flere spændende fiduser blandt tre velbetalte spiltips og sat dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er flot gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Granada – Valencia: Uafgjort ved pausen til odds 2,00. Torsdag 4/4 20.00
Den sidste kamp for at runde den 30. runde af i den bedste spanske række. Her forventer jeg en stille og tæt start. Valencias første halvlege på udebane har rækkens laveste målsnit og over halvdelen af udekampene har stået uafgjort ved pausen. Granada fyrede træner Medina efter forrige kamp, hvor de tabte for 3. gang i træk. Sandoval blev ansat i stedet og med ham er Granada langt mere defensive end tidligere, så at Granadas kampe sæsonen igennem har været ganske målrige siger ikke så meget, da de var langt mere offensive og dårligere defensivt under Medina, som altså har stået i spidsen for sydspanierne i 28 ligakampe denne sæson.
Lyngby – OB: Uafgjort til odds 3,50. Fredag 5/4 19.00
Begge hold kommer lige fra hver deres store skuffelse i første runde af nedrykningsspillet. Lyngby blev udspillet i Randers og tabte hele 6-2, mens OB hjemme tabte med 0-1 til Vejle. Både Lyngby og OB er stadig over nedrykningsstregen, men også kun lige. Lyngby et point foran Vejle og OB to point foran Vejle. Kampen spilles et par dage før Vejle skal i kamp. Begge hold har brug for ikke at tabe og et point vil formenlig være nok til at holde sig over nedrykningsstregen. Da de senest mødtes i Lyngby tilbage i november endte 2-2 og da de måneden forinde mødtes i Odense vandt Lyngby 2-1. Det ligner endnu en tæt kamp, hvor frygten for at tabe kan overskygge lysten til at vinde.
Orléans – Marignane: Uafgjort til odds 3,75. Fredag 5/4 19.30
Vi slutter af med en tur ned i den tredje bedste franske række, hvor det er tæt i kampen om at undgå en af de seks nedrykningspladser. Det er syvende sidste runde. Orléans er fire point over nedrykning og gjort til klare favoritter her, men dels har de kun vundet een af deres seneste seks kampe og dels bør de leve rigtig fint med et point her. De møder Marginane der er i vild form med 10 point i deres seneste 4 kampe. De ligger a point med to andre hold, hvoraf det ene ligger under nedrykningsstregen. Detomvendte opgør tilbage i November endte 0-0. Orléans synes at være gjort til for store favoritter her og når de samtidig lever bedst med en pointdeling, så virker X-oddset meget velbetalt i en kamp, hvor der ikke forventes mange mål (under 2,5 mål er favorit).
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT