Midtuge-systemet jagter X-odds. hvor SpilXpertens Stefan Lind har fundet flere spændende fiduser blandt tre velbetalte spiltips og sat dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er flot gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Granada – Valencia: Uafgjort ved pausen til odds 2,00. Torsdag 4/4 20.00
Den sidste kamp for at runde den 30. runde af i den bedste spanske række. Her forventer jeg en stille og tæt start. Valencias første halvlege på udebane har rækkens laveste målsnit og over halvdelen af udekampene har stået uafgjort ved pausen. Granada fyrede træner Medina efter forrige kamp, hvor de tabte for 3. gang i træk. Sandoval blev ansat i stedet og med ham er Granada langt mere defensive end tidligere, så at Granadas kampe sæsonen igennem har været ganske målrige siger ikke så meget, da de var langt mere offensive og dårligere defensivt under Medina, som altså har stået i spidsen for sydspanierne i 28 ligakampe denne sæson.
Lyngby – OB: Uafgjort til odds 3,50. Fredag 5/4 19.00
Begge hold kommer lige fra hver deres store skuffelse i første runde af nedrykningsspillet. Lyngby blev udspillet i Randers og tabte hele 6-2, mens OB hjemme tabte med 0-1 til Vejle. Både Lyngby og OB er stadig over nedrykningsstregen, men også kun lige. Lyngby et point foran Vejle og OB to point foran Vejle. Kampen spilles et par dage før Vejle skal i kamp. Begge hold har brug for ikke at tabe og et point vil formenlig være nok til at holde sig over nedrykningsstregen. Da de senest mødtes i Lyngby tilbage i november endte 2-2 og da de måneden forinde mødtes i Odense vandt Lyngby 2-1. Det ligner endnu en tæt kamp, hvor frygten for at tabe kan overskygge lysten til at vinde.
Orléans – Marignane: Uafgjort til odds 3,75. Fredag 5/4 19.30
Vi slutter af med en tur ned i den tredje bedste franske række, hvor det er tæt i kampen om at undgå en af de seks nedrykningspladser. Det er syvende sidste runde. Orléans er fire point over nedrykning og gjort til klare favoritter her, men dels har de kun vundet een af deres seneste seks kampe og dels bør de leve rigtig fint med et point her. De møder Marginane der er i vild form med 10 point i deres seneste 4 kampe. De ligger a point med to andre hold, hvoraf det ene ligger under nedrykningsstregen. Detomvendte opgør tilbage i November endte 0-0. Orléans synes at være gjort til for store favoritter her og når de samtidig lever bedst med en pointdeling, så virker X-oddset meget velbetalt i en kamp, hvor der ikke forventes mange mål (under 2,5 mål er favorit).

Andreas Christensen afviste Danmark

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

– En stor beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

OB – FC Fredericia

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder dansk debutant

Ikke sket i 8 år

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdt på stor hemmelighed

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’
