Midtuge-systemet jagter X-odds. hvor SpilXpertens Stefan Lind har fundet flere spændende fiduser blandt tre velbetalte spiltips og sat dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er flot gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Granada – Valencia: Uafgjort ved pausen til odds 2,00. Torsdag 4/4 20.00
Den sidste kamp for at runde den 30. runde af i den bedste spanske række. Her forventer jeg en stille og tæt start. Valencias første halvlege på udebane har rækkens laveste målsnit og over halvdelen af udekampene har stået uafgjort ved pausen. Granada fyrede træner Medina efter forrige kamp, hvor de tabte for 3. gang i træk. Sandoval blev ansat i stedet og med ham er Granada langt mere defensive end tidligere, så at Granadas kampe sæsonen igennem har været ganske målrige siger ikke så meget, da de var langt mere offensive og dårligere defensivt under Medina, som altså har stået i spidsen for sydspanierne i 28 ligakampe denne sæson.
Lyngby – OB: Uafgjort til odds 3,50. Fredag 5/4 19.00
Begge hold kommer lige fra hver deres store skuffelse i første runde af nedrykningsspillet. Lyngby blev udspillet i Randers og tabte hele 6-2, mens OB hjemme tabte med 0-1 til Vejle. Både Lyngby og OB er stadig over nedrykningsstregen, men også kun lige. Lyngby et point foran Vejle og OB to point foran Vejle. Kampen spilles et par dage før Vejle skal i kamp. Begge hold har brug for ikke at tabe og et point vil formenlig være nok til at holde sig over nedrykningsstregen. Da de senest mødtes i Lyngby tilbage i november endte 2-2 og da de måneden forinde mødtes i Odense vandt Lyngby 2-1. Det ligner endnu en tæt kamp, hvor frygten for at tabe kan overskygge lysten til at vinde.
Orléans – Marignane: Uafgjort til odds 3,75. Fredag 5/4 19.30
Vi slutter af med en tur ned i den tredje bedste franske række, hvor det er tæt i kampen om at undgå en af de seks nedrykningspladser. Det er syvende sidste runde. Orléans er fire point over nedrykning og gjort til klare favoritter her, men dels har de kun vundet een af deres seneste seks kampe og dels bør de leve rigtig fint med et point her. De møder Marginane der er i vild form med 10 point i deres seneste 4 kampe. De ligger a point med to andre hold, hvoraf det ene ligger under nedrykningsstregen. Detomvendte opgør tilbage i November endte 0-0. Orléans synes at være gjort til for store favoritter her og når de samtidig lever bedst med en pointdeling, så virker X-oddset meget velbetalt i en kamp, hvor der ikke forventes mange mål (under 2,5 mål er favorit).
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Dårligste statistik i Tottenhams historie
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW