SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Holland – Tyskland; over 2,5 mål til odds 1,68. Tirsdag 10/9. Kl.20.45
De to stor favoritter i den gruppe 3 i det øverste lag, nemlig A, hvor både 1´eren og 2´eren går videre til knockout-kampene. Begge kom planmæssigt fra start tre dage forinden, da de vandt hhv 5-2 over Bosnien-Hercegovina og 5-0 hjemme over Ungarn. De to lande mødtes også i en venskabskamp tilbage i foråret i Tyskland, hvor det endte 2-1. Det er svært at se nogen af de to hold smide de øverste to pladser, da de er så meget bedre end de to andre og fører med tre point, så mon ikke det er to hold der vil gå efter sejren og spille ret frit. Tyskland holdt målet rent mod Ungarn, men får de noget sværere ved her. Tyskland har måtte skifte en del ud i defensiven efter EM pga stop fra Neuer og Kroos, derudover er Real Madrid-midterforsvareren Rüdiger ikke med. Holland har en sprudlende offensiv, hvilket vi så af flere omgange under EM og i mod Bosnien-Hercegovina skabte de også et have af chancer.
Tjekkiet – Ukraine; begge hold scorer til odds 1,72. Tirsdag 10/9. Kl.20.45
I Nations League Gruppe 1 i lag B, altså det næstbedste lag, hvor der sker noget uanset hvilken plads holdene får. 1. pladsen rykker direkte op, 2. pladsen skal spille om det, 3. pladsen skal spille om nedrykning og 4. pladsen rykker direkte ned. Begge hold ser sig nok som værende gode nok til top i gruppen der også tæller Georgien og Albanien. I første runde gik det dog anderledes, da både Tjekkiet og Ukraine tabte, selvom de var svage favoritter. Tjekkiet tabte meget skuffende med hele 4-1 ude til Georgien og Ukraine tabte med 1-2 hjemme til Albanien. Godt med chancer, afslutninger osv i begge ender i begge kampe. Nu jagter de begge revanche og næppe nogen af dem der som udgangspunkt stiller sig tilfredse med et point hver. Tjekkiet har scoret i 15 af deres seneste 16 kampe, hvilket inkluderer de tre EM-kampe i sommers. Ukraine har siden de i ´22 begyndte at spille på neutral grund, når de havde hjemmebane, af åbenlyse årsager, klaret sig bedre på udebane end på ´hjemmebane´. En streg i regningen for Ukraine er, at de fortsat må undvære skarpskytten Dovbyk, der i sidste sæson blev topscorer i den spanske La Liga og nu slår sine folder i Roma.
Chad – Elfenbenskysten; under 2,5 mål til odds 2,10 Tirsdag 10/9. Kl.21.00
Selvom kampen spilles så sent som tilfældet er, så er det stadig over 25 grader og ingen vind når den kampen spilles. Elfenbenskysten er naturligt nok storfavoritter, men de er også på sikkert kurs mod Africa Cup of Nations fra den her kval-gruppe, hvor de to bedste hold af de fire går videre til de afrikanske mesterskaber. Elfenbenskysten startede med at slå Zambia sikkert med 2-0. Chad fik en tilfredsstillende 0-0´er ude mod Sierra Leone, hvor SL havde bolden +60% af tiden men kun fik skabt ganske lidt, så 0-0 faktisk var fortjent. De to lande har ikke mødt hinanden før. Chad vil utvivlsomt tage et meget defensivt udgangspunkt og være lykkelige for, hvis de skulle formå at få endnu et point, denne gang mod gruppens klart bedste hold. Elfenbenskysten er ikke tvunget til at vinde og blæser næppe Chad bagover.
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Det kommer til at trække ud
Marokko er blevet fodboldens mekka
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
I chok over Nicolai Poulsen
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Vild Diant Ramaj-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE