SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Holland – Tyskland; over 2,5 mål til odds 1,68. Tirsdag 10/9. Kl.20.45
De to stor favoritter i den gruppe 3 i det øverste lag, nemlig A, hvor både 1´eren og 2´eren går videre til knockout-kampene. Begge kom planmæssigt fra start tre dage forinden, da de vandt hhv 5-2 over Bosnien-Hercegovina og 5-0 hjemme over Ungarn. De to lande mødtes også i en venskabskamp tilbage i foråret i Tyskland, hvor det endte 2-1. Det er svært at se nogen af de to hold smide de øverste to pladser, da de er så meget bedre end de to andre og fører med tre point, så mon ikke det er to hold der vil gå efter sejren og spille ret frit. Tyskland holdt målet rent mod Ungarn, men får de noget sværere ved her. Tyskland har måtte skifte en del ud i defensiven efter EM pga stop fra Neuer og Kroos, derudover er Real Madrid-midterforsvareren Rüdiger ikke med. Holland har en sprudlende offensiv, hvilket vi så af flere omgange under EM og i mod Bosnien-Hercegovina skabte de også et have af chancer.
Tjekkiet – Ukraine; begge hold scorer til odds 1,72. Tirsdag 10/9. Kl.20.45
I Nations League Gruppe 1 i lag B, altså det næstbedste lag, hvor der sker noget uanset hvilken plads holdene får. 1. pladsen rykker direkte op, 2. pladsen skal spille om det, 3. pladsen skal spille om nedrykning og 4. pladsen rykker direkte ned. Begge hold ser sig nok som værende gode nok til top i gruppen der også tæller Georgien og Albanien. I første runde gik det dog anderledes, da både Tjekkiet og Ukraine tabte, selvom de var svage favoritter. Tjekkiet tabte meget skuffende med hele 4-1 ude til Georgien og Ukraine tabte med 1-2 hjemme til Albanien. Godt med chancer, afslutninger osv i begge ender i begge kampe. Nu jagter de begge revanche og næppe nogen af dem der som udgangspunkt stiller sig tilfredse med et point hver. Tjekkiet har scoret i 15 af deres seneste 16 kampe, hvilket inkluderer de tre EM-kampe i sommers. Ukraine har siden de i ´22 begyndte at spille på neutral grund, når de havde hjemmebane, af åbenlyse årsager, klaret sig bedre på udebane end på ´hjemmebane´. En streg i regningen for Ukraine er, at de fortsat må undvære skarpskytten Dovbyk, der i sidste sæson blev topscorer i den spanske La Liga og nu slår sine folder i Roma.
Chad – Elfenbenskysten; under 2,5 mål til odds 2,10 Tirsdag 10/9. Kl.21.00
Selvom kampen spilles så sent som tilfældet er, så er det stadig over 25 grader og ingen vind når den kampen spilles. Elfenbenskysten er naturligt nok storfavoritter, men de er også på sikkert kurs mod Africa Cup of Nations fra den her kval-gruppe, hvor de to bedste hold af de fire går videre til de afrikanske mesterskaber. Elfenbenskysten startede med at slå Zambia sikkert med 2-0. Chad fik en tilfredsstillende 0-0´er ude mod Sierra Leone, hvor SL havde bolden +60% af tiden men kun fik skabt ganske lidt, så 0-0 faktisk var fortjent. De to lande har ikke mødt hinanden før. Chad vil utvivlsomt tage et meget defensivt udgangspunkt og være lykkelige for, hvis de skulle formå at få endnu et point, denne gang mod gruppens klart bedste hold. Elfenbenskysten er ikke tvunget til at vinde og blæser næppe Chad bagover.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Danskerne har stor tiltro til Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER