FC Barcelona – Napoli; under 2,5 mål 2,12
Villarreal – Marseille; 1-tal 2,30
Brighton – Roma; 1-tal 1,89
Bookmaker: Unibet
2/3 og lige på = 4 væddemål
FC Barcelona – Napoli:
Ikke en særlig chancerig første kamp i Napoli og når udgangspunktet er, at ingen af holdene for alvor skal satse, grundet uafgjort i første opgør, så synes jeg allerede der under linjen og oddset er interessant. Napoli har været meget boldbesidden under Calzona, men det bliver de næppe ude mod Barcelona. I Barcelonas seneste 2 kampe har der tilsammen været 1 mål. De kommer til at lide under at de Jong og Pedri er blevet skadet og derfor ikke er med, både offensivt og defensivt. Jeg tror det vil gøre Barca en anelse mere forsigtige og igen, ingen af holdene har som udgangspunkt travlt. Derudover får vi den fordel, at ved uafgjort (forhåbentlig 0-0 eller 1-1) mod slut, så skal ingen af holdene satse eller blotte sig.
Vigtigheden af kampen gør også underen bedre, da begge holds sæson mere eller mindre slutter ved exit her.
Villarreal – Marseille:
Første opgør i sidste uge endte hele 4-0 til Marseille, hvilket gør, at de med meget stor sandsynlighed går videre her. Marseille bør nedprioritere den her returkamp, hvor de har råd til at tabe med op til 3 mål og stadig gå videre. De er 7´er i Ligue 1 og har 3 point op til den vigtige 4. plads, der giver kval til CL og yderligere 3 point op til 3. pladsen der giver direkte adgang. De møder under 3 døgn efter kampen på El Madrigal Rennes, som er lige under Marseille i tabellen.
Villarreal ligger midt i tabellen og når næppe noget hverken op eller ned. De skal ud at revanche blamagen i Frankrig, selvom de næppe bliver nok til samlet avancement. Det skal med de også har kamp under 3 døgn senere og det er lokalopgør mod Valencia, men jeg kan ikke forestille mig de nedprioritere Marseille-kampen. Villarreal har længe været flot kørende i ligaen og vandt i weekenden ude mod Betis, hvilket var 3 sejr i træk i ligaen.
Brighton – Roma:
En kamp mere fra Europa League og en kamp mere hvor hjemmeholdet vandt 4-0 i første opgør. Roma vandt fortjent, men 4-0 var ihf 1 eller 2 mål for meget i forhold til kampen hvad angår spil og chancer.
Brighton har for det første ikke det store at spille for i Premier League og for det andet har de først kamp igen d.31. Marts, så det bliver med fuld musik de tager i mod Roma. Roma derimod skal ligesom Marseille "bare" have den her kamp overstået, da de stort set er videre. De spiller derimod under 3 døgn senere i Serie A mod nedrykningskandidaterne fra Sassuolo. Roma der er 5´er og som har 3 point op til den vigtige 4. plads. Jeg forventer derfor ikke Roma kommer i stærkeste opstllling mod Brighton og at et smalt nederlag ikke vil røre dem.

TransferLIVE: Går efter Marcus Rashford

Lyon anker tvangsnedrykning

Young Lions spiser Jong Oranje

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Afsløring: Nice har synet William Bøving

De forhandler om Andreas Schjelderup

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Her skiller ny OB-profil sig ud

Afbryder forhandlingerne

Klubløs om en uge – Brøndby-boss bekræfter dialog

Fem bud på Viborgs nye træner

Tidligere FCK-profil til storklub?

Bekræfter Brøndby-interesse

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Byder 525 millioner

Scorer forrygende løn i FC København

Færdig i FC Nordsjælland

Mesterklub frister Højlund

FC Nordsjælland vil hente profiler

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Færdig hos Brøndby IF

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Bekræfter option

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

Intet nyt bud på Victor Froholdt

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

Lindstrøm tilbudt til danskerklub

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Målfest i Charlotte

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Vild Premier League-handel?

OB bekræfter transfer

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

OB henter tysk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer