Optakt: FCK i kødet på skrøbelig spansk defensiv

To hold på jagt efter deres første sejr i UEFA Champions League-gruppespillet tørner sammen i Parken onsdag, når Sevilla skal møde København



København led deres første nederlag i turneringen i denne sæson, da de tabte 3-0 mod Borussia Dortmund i deres sidste gruppespilskamp.
Sevilla blev besejret i deres indledende Champions League-gruppespilskamp og tabte 4-0 hjemme mod Manchester City.
København og Sevilla er henholdsvis nummer tre og fire i gruppen med nul point. Manchester City fører gruppen med tre point. Borussia Dortmund er nummer to, også på tre point.
København har endnu ikke fundet målet i Champions League i denne sæson. Sevilla er også stadig på udkig efter deres første mål i kampagnen.
Værterne københavn vandt deres eneste Champions League-kvalifikationskamp i Parken.
Sevilla har i mellemtiden endnu ikke spillet på udebane i konkurrencen. I sidste sæson var de uden sejr i deres fem europæiske turneringer på udebane.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har København vundet to, spillet en uafgjort og tabt tre. De scorede seks og indkasserede otte i den periode og scorede først i tre af de seks konkurrencer. De havde tre mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fem gange i de første 45 minutter. Sevilla har vundet en, spillet en uafgjort og tabt fire i deres seneste seks. De scorede seks og indkasserede 14 i den periode og nettede først i to af de seks. De fleste af deres mål (fem) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede seks gange før pausen.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Australien – Egypten

Et ‘angreb’ på Superligaen