Optakt: FCK i kødet på skrøbelig spansk defensiv

To hold på jagt efter deres første sejr i UEFA Champions League-gruppespillet tørner sammen i Parken onsdag, når Sevilla skal møde København



København led deres første nederlag i turneringen i denne sæson, da de tabte 3-0 mod Borussia Dortmund i deres sidste gruppespilskamp.
Sevilla blev besejret i deres indledende Champions League-gruppespilskamp og tabte 4-0 hjemme mod Manchester City.
København og Sevilla er henholdsvis nummer tre og fire i gruppen med nul point. Manchester City fører gruppen med tre point. Borussia Dortmund er nummer to, også på tre point.
København har endnu ikke fundet målet i Champions League i denne sæson. Sevilla er også stadig på udkig efter deres første mål i kampagnen.
Værterne københavn vandt deres eneste Champions League-kvalifikationskamp i Parken.
Sevilla har i mellemtiden endnu ikke spillet på udebane i konkurrencen. I sidste sæson var de uden sejr i deres fem europæiske turneringer på udebane.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har København vundet to, spillet en uafgjort og tabt tre. De scorede seks og indkasserede otte i den periode og scorede først i tre af de seks konkurrencer. De havde tre mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fem gange i de første 45 minutter. Sevilla har vundet en, spillet en uafgjort og tabt fire i deres seneste seks. De scorede seks og indkasserede 14 i den periode og nettede først i to af de seks. De fleste af deres mål (fem) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede seks gange før pausen.





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Flere Superliga-kamp rykkes

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao