Singler eller doubler?

Skal man spille singler eller doubler i jagten på overskud? Det spørgsmål har Tipsbladets gæsteskribent Jørn Juel set nærmere på



Singler eller doubler?

Singlespil er det eneste der duer. Sådan prædiker alle spilleguruer i medierne, men er det nu også rigtigt? Lad os efterprøve postulatet.

Først og fremmest skal det slås fast med syvtommersøm, at man kun bør spille på udfald, hvor der er værdi. Kan man eksempelvis få odds 2,00 og vurderer chancen for udfaldet som større end 50 procent, ja så er der værdi i spillet. Det lyder enkelt, men værdi kan være meget individuelt. At finde værdispil er et helt kapitel for sig, men generelt set kan man regne med, at det gennemsnitlige odds hos bookmakerne på et udfald er udtryk for den brede masses vurdering af kampen. Hvis man derfor sidder inde med en viden eller analyse af kampen, som går lidt mod strømmen, er der basis for at finde værdispil.

Spiller man udelukkende på udfald med værdi, er det i det lange løb klart mest rentabelt at spille kombinationsspil som doubler, tripler og så videre. Jeg er klar over, at der allerede her er nogen, der får kaffen galt i halsen, men det kan matematisk let bevises med et forenklet eksempel.

Lad os sige, at du hver dag har fundet to kampe til odds 2,00 med klar værdi. Vi vurderer udfaldet til at være rigtigt 60 procent af gangene. Vi spiller derefter i 100 dage med en samlet indsats pr. dag på 200 kr. Den totale indsats er altså 20.000 kr.

Singlespil:

200 singler (to pr. dag) x 0,6 (60 procents chance for, at den er rigtig) x odds 2,00 x 100 kr. = 24.000 kr. Altså et overskud på 4.000 kr. = en tilbagebetalingsprocent 120 procent.

Doublespil:

100 doubler (én pr. dag) x 0,36 (0,6 x 0,6 = 36 procents chance for, at doublen er rigtig) x odds 4,00 (2,00 x 2,00 = 4,00) x 200 kr. = 28.800 kr. Altså et overskud på 8.800 kr. = en tilbagebetalingsprocent på 144 procent.

Resultatet er så markant, at man i det viste eksempel faktisk kan halvere indsatsen på doublerne og dermed den samlede indsats og alligevel få større overskud på bundlinjen end ved singlespil.

Hvornår bør man så spille singler?

Hvis du bruger en bred vifte af bookmakere, kan man ofte finde pæne oddsforskelle, der til en vis grad kan udligne ovenstående forskelle, men næppe fuldt ud. Finder man eksempelvis alle ovenstående udfald til odds 2,10 i stedet for 2,00 ændres det samlede resultat kun til +5.200 kr. for singlespil, og altså fortsat langt under de 8.800 kr. ved doublespil.

Finder du et markant fejlsat odds, hvilket man ofte kan gøre lang tid før kampen afvikles, så bør man naturligvis også slå til med et singlespil, hvis man ikke lige har et andet værdispil at kombinere med.

Hvis der ikke er værdi i de valgte udfald, så er resultatet markant dårligere ved kombinationsspil end ved singler, men som vi allerede har slået fast, skal man jo også kun spille, når der værdi!

Hvornår bør man spille kombinationsspil?

Spiller du kun hos en eller to bookmakere (mange spiller eksempelvis kun hos Danske Spil) bør du primært spille doubler eller kombinere endnu flere kampe. Selvom tilbagebetalingsprocenten bliver endnu større ved tripler, firlinger osv. (igen understeges, at det kun gælder spil med værdi), vinder man også meget sjældnere, hvilket kan være hårdt for psyken og likviditeten, så personligt anbefaler jeg doubler.

En sidegevinst ved kombinationsspil er, at indsatsen kan holdes nede og alligevel give samme overskud som ved singlespil.

Jørn Juel er mangeårig tipper og systemkonstruktør, og har i flere omgange fungere som systemanmelder her i Tipsbladet, ligesom han igennem adskillige år deltog i Tipsbladets signaturpanel. Klummen bygger på analyser foretaget af Jørn Juel selv og ikke på vegne af Tipsbladet.





Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb



Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen