SPIL: 2. Juledag gav tæsk til Danske Spil

Den 26. december vandt spillerne 12,6 millioner kroner på Oddset, hvilket er næstdyreste dag nogensinde for Danske Spil



December har ikke været lige god for Danske Spil hele vejen igennem. Så sent som 10. december kunne de se en Champions League-runde give seriøs klask til regnskabet, men endnu værre gik det 2. juledag, hvor Oddset-spillerne løb med et overskud på hele 12,6 millioner kroner.

– Det er den næstdyreste dag for Oddset nogensinde. Vi har kun en enkelt gang tidligere tabt et større beløb på én dag, og det var den 13. april i år, hvor Oddset-spillerne vandt 13,2 millioner kroner, så det var en usædvanligt god dag for vores spillere, sukker Peter Emmike, oddsansvarlig hos Danske Spil.

Det var i særdeleshed sejre til Chelsea (2-0 hjemme over West Ham), Manchester City (3-1 ude over West Bromwich) og Manchester United (3-1 hjemme over Newcastle), der var krydset af på rigtig mange Oddset-kuponer.

– Alle de store engelske hold vandt, og når det sker, ved vi godt, at det kan blive en dyr fornøjelse for os. Men vi må alligevel sige, at vi så overraskende mange rigtig flotte Oddset-kuponer, hvor kombinationerne sad lige i skabet, siger Peter Emmike.

Danske Spil kommer dog ikke ind på, hvor mange af de rare kroner, der kom ind i kassen igen allerede to dage senere, hvor eksempelvis hverken United, City eller Chelsea, de tre førnævnte storhold, ikke vandt, og resultaterne artede sig tilpas mystisk til, at der eksempelvis ikke var nogle kuponer med 13 rigtige.

Skal vi gætte på, at regnskabsafdelingen i sidste ende ikke har så meget at klage over?

De tre dyreste dage for Danske Spil

1: 13/4 2014 – Oddset-spillerne vinder 13,2 millioner kroner

2: 26/12 2014 – Oddset-spillerne vinder 12,6 millioner kroner

3: 10/12 2014 – Oddset-spillerne vinder 8,9 millioner kroner





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer