Spil: Brasilien det ene bud

Der er syv lande, som igennem tiderne har vundet VM-slutrunden, men især to lande ser denne gang ud til at have pæne muligheder for at opnå indmeldelse i denne eksklusive klub



Jeg tænker på Spanien og Holland, der begge har fremragende trupper, begge på dagen kan spille fremragende fodbold, og begge er stærkt besat i alle tre kæder.

Når det kommer til at satse penge på en endelig vinder, ser jeg dog ingen grund til at fravige et princip, der nu efterhånden har kørt i mange år.

Et princip der siger, at et europæisk land aldrig nogensinde har vundet en titel udenfor Europa. Man kan undre sig over, at det stadig forholder sig sådan, men de har altså haft chancen uendeligt mange gange, uden at det er lykkes.

Man kan også argumentere for, at serier er til for at blive brudt. Et princip jeg gerne følger i spillemæssig sammenhæng, bare ikke i denne omgang. Det er en 80-årig tradition, jeg i så fald skulle lade hånt om. Det er I andre velkomne til.

Jeg holder mig væk.

Jeg tror ikke på, at klubben af vindere udvides med et nyt medlem i denne omgang, og da jeg ikke kan forestille mig Uruguay som vinder, efterlader det mig med to kandidater.

Det ene er Brasilien, som visse steder kritiseres for ikke at spille så underholdende, som Brasilien kan på sine bedste dage. Dertil er træner Carlos Dunga for praktisk anlagt.

Jeg så også helst, at brasserne spillede bold som i de fede 80’ere med Zico, Junior, Falcao, Sokrates, Eder, MAND, det var fedt at se på. Men vandt Tele Santana nogen VM-titler med landsholdet?

Det har Dunga gjort som spiller, og jeg kan sagtens se ham gøre det som træner. Han har allerede hjemført Copa America og Confederations Cup, så det er egentlig utroligt, at han stadig må finde sig i kritik. De fleste lande ville være rimeligt tilfredse med at vinde disse turneringer.

Brasilien er ene om at have vundet VM på andre kontinenter, end deres eget, og faktisk har de vundet både i Sydamerika, Nordamerika, Asien og Europa. Og så vandt de så Confederations Cup i Afrika sidste år, så de er bekendt med forholdene.

Man kan mene, hvad man vil om Dungas spillestil, men vi kommer altså ikke udenom, at stærke defensiver vinder turneringer. Man roser Spanien for deres flotte spil ved EM-slutrunden i 2008, men de holdt altså også nullet i kvart-, semi- og finale.

En nok så væsentlig detalje, thi det er nemmere at vinde en fodboldkamp, hvis man ikke selv lukker mål ind!

Brasilien gik igennem den sydamerikanske VM-kval med det bedste forsvar. Bare 11 mål imod i 18 kampe, tillod de, hvor 16 scoringer imod var det næstbedste.

Når man så i front har store solister som Kaka, Robinho, Fabiano, der kan skiftes til at lave sjove ting, der kan afgøre kampe, ja, så mener jeg faktisk, at det ikke kun er traditionen omkring verdensdelen, som taler for Brasilien.

Holdet er ganske enkelt stærkt nok til at vinde hvor som helst, og derfor satses på dem som vinder af VM-slutrunden.


Spilstop fredag 16.00
Brasilien vinder VM
Odds 6,50 Scandic Bookmakers





Riemer hylder dansk komet: Har en x-faktor




LIVE

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Dario Osorio er blevet skadet

Christian Eriksen misser vigtig deadline

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

‘Klubberne er bange for ham’

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Dansk bomber viralt: ‘Han har tatoveret mig!’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Jubler over dansk kæmpetransfer: ‘Mentalt monster’

Glimrer ved sit fravær: Skal han sælges nu?



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Topchef stopper i FC Midtjylland

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Tullberg kostede 3,5 mio.: Vi er glade for prisen

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

62,55 milliarder kroner

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Conrad Harder åbner op: ‘Der var tårer’

Dansk klub forklarer opsigtsvækkende transfer

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Eriksen har været i dialog med denne klub

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama

Superliga-klubber jagter svensker

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Mål i begge ender i Bratislava

Vingegaard med opsang til demonstranter

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

Tog kvælertag på spiller – straffes

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Victor Jensen ude i flere måneder

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Imponeret over Superliga-komet

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Målfest i Cornwall

Ajax præsenterer Kasper Dolberg