Tirsdag kl. 18.55
Lokomotiv Moskva – RB Salzburg
Mergim Berisha scorer
2,50 @ NordicBet
Kun en sejr tæller for RB Salzburg, som skraber bunden i Gruppe A med bare et enkelt, selv om man har scoret syv gange i fire kampe. Det er nemlig defensiven den er gal med for østrigerne, som kun overgås af FC Barcelona, når det handler om afslutninger inden for målrammen efter de første fire kampe.
Den varme mand hos RB Salzburg hedder Mergim Berisha. Den 22-årige serber har allerede bidraget med to scoringer og en assist i sine tre CL-kampe fra start, mens det i ligaen er blevet til fem mål i seks kampe fra start. Berisha har scoret fem mål i de sidste syv kampe på tværs af alle turneringer, så han bliver buddet på en målscorer hos offensivt indstillede RB Salzburg til markedsledende 2,50.
Tirsdag kl. 21.00
Atlético Madrid – FC Bayern
Yannick Carrasco har mindst tre skud på mål
2,30 @ Betfair
Yannick Carrasco har endnu ikke scoret i Champions League, men det er altså ikke viljen til at forsøge, der mangler. Alene i sidste kamp blev belgieren noteret for syv afslutninger, så han nu er noteret for ni af slagsen i to kampe. Det giver et snit på 4,5, som kun overgås af Lionel Messi, Erling Haaland og Munir El Haddadi.
FC Bayern sparer flere profiler til kampen mod Atlético, men selv i stærkeste formation er sydtyskernes defensiv gavmild: kun fem hold har indkasseret flere mål imod sig end FC Bayern, der i gennemsnit tager imod knap 15 afslutninger per kamp. Diego Costa er ude, mens Luis Suarez er testet positiv for corona. Det lugter af masser spilletid til Carrasco, som bør havde gode chancer for at komme frem til mindst tre afslutninger til pæne odds 2,30.
Tirsdag kl. 21.00
Gladbach – Inter
Lars Stindl leverer en assist
5,80 @ Danske Spil
Gladbach har scoret ufatteligt 14 mål i de første fire kampe i Gruppe B, der ellers ikke på papiret er helt let. I weekenden slog man så Schalke 04 med 4-1 i en kamp, hvor topscorer Plea vendte tilbage, mens Stindl fik en pause. Det ventes dog, at begge er med fra start imod Inter, som nok er overvurderet en smule her.
Det er i hvert fald langt fra utænkeligt, at velspillende Gladbach kommer på tavlen. Det er sket 19 gange i de sidste fem kampe, hvor Stindl i øvrigt har været blandt sit holds bedste spillere. Han har især sprudlet fra pladsen som 10’er i Champions League, hvor det er blevet til assists i de sidste to kampe. Får Stindl atter den plads fra starten bag Plea, ligner Danske Spils odds 5,80 en flot betaling på nok et oplæg fra den 32-årige tysker.
Tirsdag kl. 21.00
Atalanta – FC Midtjylland
Frank Onyeka får en advarsel
3,00 @ Betfair
Anbefalingen var at spille på et måloplæg fra Alejandro Gómez, men den lille troldmand scorede selv og har siden blot lagt op til to mål i de følgende syv kampe. Odds 2,55 (Danske Spil) frister derfor ikke voldsomt, mens et mål fra argentineren til det klart markedsledende odds 2,90 samme sted forekommer mere værdiholdigt.
Valget er dog faldet på et tredje spil ud fra en tanke om, at et delvist afbudsramt FCM-hold får en hed aften i Italien. Og det kan sagtens gøre, at Frank Onyeka må tage de skrappe midler i brug. Midtbanemanden står noteret for to gule kort i seks Superliga-kampe, mens han har set gult tre gang i otte europæiske kampe denne sæson. Odds 3,00 på, at han får nok en advarsel mod de rapfodede italienere er godkendt.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
MEDIE
På blokken i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
NYHEDER
Topscorer færdig
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
