Tirsdag kl. 18.55
Lokomotiv Moskva – RB Salzburg
Mergim Berisha scorer
2,50 @ NordicBet
Kun en sejr tæller for RB Salzburg, som skraber bunden i Gruppe A med bare et enkelt, selv om man har scoret syv gange i fire kampe. Det er nemlig defensiven den er gal med for østrigerne, som kun overgås af FC Barcelona, når det handler om afslutninger inden for målrammen efter de første fire kampe.
Den varme mand hos RB Salzburg hedder Mergim Berisha. Den 22-årige serber har allerede bidraget med to scoringer og en assist i sine tre CL-kampe fra start, mens det i ligaen er blevet til fem mål i seks kampe fra start. Berisha har scoret fem mål i de sidste syv kampe på tværs af alle turneringer, så han bliver buddet på en målscorer hos offensivt indstillede RB Salzburg til markedsledende 2,50.
Tirsdag kl. 21.00
Atlético Madrid – FC Bayern
Yannick Carrasco har mindst tre skud på mål
2,30 @ Betfair
Yannick Carrasco har endnu ikke scoret i Champions League, men det er altså ikke viljen til at forsøge, der mangler. Alene i sidste kamp blev belgieren noteret for syv afslutninger, så han nu er noteret for ni af slagsen i to kampe. Det giver et snit på 4,5, som kun overgås af Lionel Messi, Erling Haaland og Munir El Haddadi.
FC Bayern sparer flere profiler til kampen mod Atlético, men selv i stærkeste formation er sydtyskernes defensiv gavmild: kun fem hold har indkasseret flere mål imod sig end FC Bayern, der i gennemsnit tager imod knap 15 afslutninger per kamp. Diego Costa er ude, mens Luis Suarez er testet positiv for corona. Det lugter af masser spilletid til Carrasco, som bør havde gode chancer for at komme frem til mindst tre afslutninger til pæne odds 2,30.
Tirsdag kl. 21.00
Gladbach – Inter
Lars Stindl leverer en assist
5,80 @ Danske Spil
Gladbach har scoret ufatteligt 14 mål i de første fire kampe i Gruppe B, der ellers ikke på papiret er helt let. I weekenden slog man så Schalke 04 med 4-1 i en kamp, hvor topscorer Plea vendte tilbage, mens Stindl fik en pause. Det ventes dog, at begge er med fra start imod Inter, som nok er overvurderet en smule her.
Det er i hvert fald langt fra utænkeligt, at velspillende Gladbach kommer på tavlen. Det er sket 19 gange i de sidste fem kampe, hvor Stindl i øvrigt har været blandt sit holds bedste spillere. Han har især sprudlet fra pladsen som 10’er i Champions League, hvor det er blevet til assists i de sidste to kampe. Får Stindl atter den plads fra starten bag Plea, ligner Danske Spils odds 5,80 en flot betaling på nok et oplæg fra den 32-årige tysker.
Tirsdag kl. 21.00
Atalanta – FC Midtjylland
Frank Onyeka får en advarsel
3,00 @ Betfair
Anbefalingen var at spille på et måloplæg fra Alejandro Gómez, men den lille troldmand scorede selv og har siden blot lagt op til to mål i de følgende syv kampe. Odds 2,55 (Danske Spil) frister derfor ikke voldsomt, mens et mål fra argentineren til det klart markedsledende odds 2,90 samme sted forekommer mere værdiholdigt.
Valget er dog faldet på et tredje spil ud fra en tanke om, at et delvist afbudsramt FCM-hold får en hed aften i Italien. Og det kan sagtens gøre, at Frank Onyeka må tage de skrappe midler i brug. Midtbanemanden står noteret for to gule kort i seks Superliga-kampe, mens han har set gult tre gang i otte europæiske kampe denne sæson. Odds 3,00 på, at han får nok en advarsel mod de rapfodede italienere er godkendt.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Ny hooliganpakke er vedtaget
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
