Spilforslag til CL: Firedobbelte spiller-specials

Mål? Assist? Skud på mål? Eller gule kort? Tirsdagens udvalg har lidt for enhver smag.



Tirsdag kl. 18.55
Lokomotiv Moskva – RB Salzburg
Mergim Berisha scorer
2,50 @ NordicBet

Kun en sejr tæller for RB Salzburg, som skraber bunden i Gruppe A med bare et enkelt, selv om man har scoret syv gange i fire kampe. Det er nemlig defensiven den er gal med for østrigerne, som kun overgås af FC Barcelona, når det handler om afslutninger inden for målrammen efter de første fire kampe.

Den varme mand hos RB Salzburg hedder Mergim Berisha. Den 22-årige serber har allerede bidraget med to scoringer og en assist i sine tre CL-kampe fra start, mens det i ligaen er blevet til fem mål i seks kampe fra start. Berisha har scoret fem mål i de sidste syv kampe på tværs af alle turneringer, så han bliver buddet på en målscorer hos offensivt indstillede RB Salzburg til markedsledende 2,50.

Tirsdag kl. 21.00
Atlético Madrid – FC Bayern
Yannick Carrasco har mindst tre skud på mål
2,30 @ Betfair

Yannick Carrasco har endnu ikke scoret i Champions League, men det er altså ikke viljen til at forsøge, der mangler. Alene i sidste kamp blev belgieren noteret for syv afslutninger, så han nu er noteret for ni af slagsen i to kampe. Det giver et snit på 4,5, som kun overgås af Lionel Messi, Erling Haaland og Munir El Haddadi.

FC Bayern sparer flere profiler til kampen mod Atlético, men selv i stærkeste formation er sydtyskernes defensiv gavmild: kun fem hold har indkasseret flere mål imod sig end FC Bayern, der i gennemsnit tager imod knap 15 afslutninger per kamp. Diego Costa er ude, mens Luis Suarez er testet positiv for corona. Det lugter af masser spilletid til Carrasco, som bør havde gode chancer for at komme frem til mindst tre afslutninger til pæne odds 2,30.

Tirsdag kl. 21.00
Gladbach – Inter
Lars Stindl leverer en assist
5,80 @ Danske Spil

Gladbach har scoret ufatteligt 14 mål i de første fire kampe i Gruppe B, der ellers ikke på papiret er helt let. I weekenden slog man så Schalke 04 med 4-1 i en kamp, hvor topscorer Plea vendte tilbage, mens Stindl fik en pause. Det ventes dog, at begge er med fra start imod Inter, som nok er overvurderet en smule her.

Det er i hvert fald langt fra utænkeligt, at velspillende Gladbach kommer på tavlen. Det er sket 19 gange i de sidste fem kampe, hvor Stindl i øvrigt har været blandt sit holds bedste spillere. Han har især sprudlet fra pladsen som 10’er i Champions League, hvor det er blevet til assists i de sidste to kampe. Får Stindl atter den plads fra starten bag Plea, ligner Danske Spils odds 5,80 en flot betaling på nok et oplæg fra den 32-årige tysker.

Tirsdag kl. 21.00
Atalanta – FC Midtjylland
Frank Onyeka får en advarsel
3,00 @ Betfair

Anbefalingen var at spille på et måloplæg fra Alejandro Gómez, men den lille troldmand scorede selv og har siden blot lagt op til to mål i de følgende syv kampe. Odds 2,55 (Danske Spil) frister derfor ikke voldsomt, mens et mål fra argentineren til det klart markedsledende odds 2,90 samme sted forekommer mere værdiholdigt.

Valget er dog faldet på et tredje spil ud fra en tanke om, at et delvist afbudsramt FCM-hold får en hed aften i Italien. Og det kan sagtens gøre, at Frank Onyeka må tage de skrappe midler i brug. Midtbanemanden står noteret for to gule kort i seks Superliga-kampe, mens han har set gult tre gang i otte europæiske kampe denne sæson. Odds 3,00 på, at han får nok en advarsel mod de rapfodede italienere er godkendt.






Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt




LIVE

TransferLIVE: Man Utd forbereder bud på PL-stjerne

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark