Spilforslag til CL: Vinder den gamle dame?

Lyon har blot spillet én gældende kamp i månedsvis.



Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet


Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.

Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.

Læs også: Alt taler for Juventus

Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.

Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.

Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365


FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.

Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.

Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.







LIVE

LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’

Dansker drillet af Mourinho

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers