Spilforslag til CL: Vinder den gamle dame?

Lyon har blot spillet én gældende kamp i månedsvis.



Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet


Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.

Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.

Læs også: Alt taler for Juventus

Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.

Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.

Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365


FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.

Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.

Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

OB – Randers FC

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Ringet op af Brøndby-træner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Steve Cooper storroser stjerne

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF