Spilforslag til CL: Vinder den gamle dame?

Lyon har blot spillet én gældende kamp i månedsvis.



Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet


Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.

Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.

Læs også: Alt taler for Juventus

Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.

Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.

Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365


FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.

Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.

Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De bliver monstersalg til sommer

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Disse to er færdige i Brøndby

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

FCN med stor gave til AGF i guldkampen