Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet
Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.
Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.
Læs også: Alt taler for Juventus
Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.
Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.
Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365
FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.
Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.
Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
HELT VILDT
