Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet
Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.
Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.
Læs også: Alt taler for Juventus
Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.
Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.
Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365
FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.
Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.
Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Giver to spillere livstidskarantæne
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Alpha retter hård kritik
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Froholdt på tavlen i storkamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
