Fredag kl. 21.00
Juventus – Lyon
1 (AHC -1,5)
2,32 @ NordicBet
Juventus er uden Douglas Costa og Mattia De Sciglio, mens det i skrivende stund ikke er sikkert, om Paulo Dybala er klar til fuld tid i kampen. Samtidig svirrer rygterne om, at Cristiano Ronaldo mistrives i klubben, fordi han i virkeligheden hellere vil til PSG.
Når valget alligevel er faldet på en sejr til hjemmeholdet på mindst to mål, så skyldes det især tre faktorer. Den første er den grundlæggende klasseforskel på de to hold, som bør komme til udtryk i en gældende kamp som denne. Den anden er kamprytmen, hvor Juventus fremstår langt skarpere i kølvandet på en netop afsluttet sæson, som indbragte holdet det niende mesterskab i træk.
Læs også: Alt taler for Juventus
Den tredje grund er Lyons defensive problemer på udebane, hvor man bare har præsteret to clean sheets i det sidste års kampe i Ligue 1 mod svagere modstand end Juventus, mens det er blevet til ét rent bur i to års udekampe i Champions League.
Det er værd at holde øje med, om Paulo Dybala meldes klar til kampen. Selv med argentineren på vippen, tror jeg på, at ambitiøse Ronaldo vil gøre alt for at lede holdet videre i jagten på endnu et trofæ, selv om han angiveligt kigger længselsfuldt mod den franske hovedstad. Odds 2,32 på en komfortabel hjemmesejr slipper akkurat igennem nåleøjet som spilbart på et Juventus-hold, der sjældent skuffer på hjemmebane.
Lørdag kl. 21.00
FC Bayern – Chelsea
Under 3,5 mål
1,80 @ bet365
FC Bayern er massive favoritter til at vinde returkampen efter 3-0 i det første opgør. Sydtyskerne har dog ikke spillet en gældende kamp siden starten af juli, og spørgsmålet er, om man ønsker at investere stort i en kamp, der ser ud til at være afgjort på forhånd.
Chelsea tabte FA Cuppen til Arsenal, så der skal et mindre mirakel til, hvis The Blues skal klemme et trofæ ud af sæsonen. Skadeslisten er alenlang – og det forlyder på rygteplan, at træner Frank Lampard allerede er godt i gang med at udskifte store dele af truppen.
Champions League bliver naturligvis aldrig ligegyldig, men det er forståeligt nok, hvis begge mandskaber her bare vil have kampen overstået. Det kan selvfølgelig sagtens udløse en festlig affære – især hvis FC Bayern er i festhumør eller Chelsea åbner ballet med en tidlig scoring. Men risikoen for en langgaber, hvor hjemmeholdet sparer på ressourcerne imod et skadesplaget gæstehold, er så tilpas stor, at 1,80 på under 3,5 mål fortjener et skud, selv om FC Bayern er notorisk målfarlige på eget græs.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
