Spilforslag til PL: Begge hold på tavlen i Brighton

Og så gentager vi de sidste mange ugers succes med et særligt spilforslag til søndag.



Lørdag kl. 13.30
Brighton – Liverpool
Begge hold scorer
1,70 @ bwin

Både Brighton og Liverpool er hårdt ramte af skader og andet fravær op til lørdagens kamp, og selv om det endelige omfang ikke står klart, imens disse linjer skrives (onsdag aften, red.), så virker især defensiven hos Liverpool udsat.

Det bør være muligt at udnytte for et effektivt Brighton-hold, som har omsat 36 procent af alle skud inden for målrammen til scoringer i denne sæson. Over for det står Liverpool, som det hold i ligaen, der er kommet frem til klart flest afslutninger på mål i denne sæson.

Begge hold har da også en del til fælles: kun i 2 af 9 kampe har man holdt målet rent, mens begge hold har scoret i tre af fire kampe for henholdsvis Brighton (hjemme) og Liverpool (ude). Liverpool har endvidere halvtrætte ben efter tirsdagens CL-strabadser, så odds 1,70 på mål i begge ender virker som en fair betaling for et sandsynligt udfald.

Søndag kl. 17.30
Chelsea – Tottenham
Harry Kane leverer en assist
6,70 @ Danske Spil

9 kampe, 7 mål og 9 assists. Tallene taler deres tydelige sprog på vegne af Harry Kane, hvilket selvfølgelig også er begrundelsen for stædigt at anbefale spil på måloplæg fra manden, der har givet gevinst i seks af de sidste otte opgør.

Imod spillet taler denne gang, at modstanderen er Chelsea på udebane. The Blues har dog indkasseret seks mål i fire PL-hjemmekampe, mens det kun er Crystal Palace, man har holdt fra at score på Stamford Bridge.

Harry Kane står personligt med 4-2-5 som udbytte af sine kampe mod Chelsea. Det er blevet til fire mål og to assist. Men det var også før denne sæson, hvor José Mourinho altså har forvandlet den notoriske målmaskine til også at være oplægger. Odds 6,70 på nok en assist fra Kane er langt over markedsniveauet og bliver anbefalingen igen i denne weekend.





Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kultklub jagtede Brøndby-flop

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– Det var virkelig pinligt

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Et markant problem for Silkeborg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’