Spilforslag til PL: Begge hold på tavlen i Brighton

Og så gentager vi de sidste mange ugers succes med et særligt spilforslag til søndag.



Lørdag kl. 13.30
Brighton – Liverpool
Begge hold scorer
1,70 @ bwin

Både Brighton og Liverpool er hårdt ramte af skader og andet fravær op til lørdagens kamp, og selv om det endelige omfang ikke står klart, imens disse linjer skrives (onsdag aften, red.), så virker især defensiven hos Liverpool udsat.

Det bør være muligt at udnytte for et effektivt Brighton-hold, som har omsat 36 procent af alle skud inden for målrammen til scoringer i denne sæson. Over for det står Liverpool, som det hold i ligaen, der er kommet frem til klart flest afslutninger på mål i denne sæson.

Begge hold har da også en del til fælles: kun i 2 af 9 kampe har man holdt målet rent, mens begge hold har scoret i tre af fire kampe for henholdsvis Brighton (hjemme) og Liverpool (ude). Liverpool har endvidere halvtrætte ben efter tirsdagens CL-strabadser, så odds 1,70 på mål i begge ender virker som en fair betaling for et sandsynligt udfald.

Søndag kl. 17.30
Chelsea – Tottenham
Harry Kane leverer en assist
6,70 @ Danske Spil

9 kampe, 7 mål og 9 assists. Tallene taler deres tydelige sprog på vegne af Harry Kane, hvilket selvfølgelig også er begrundelsen for stædigt at anbefale spil på måloplæg fra manden, der har givet gevinst i seks af de sidste otte opgør.

Imod spillet taler denne gang, at modstanderen er Chelsea på udebane. The Blues har dog indkasseret seks mål i fire PL-hjemmekampe, mens det kun er Crystal Palace, man har holdt fra at score på Stamford Bridge.

Harry Kane står personligt med 4-2-5 som udbytte af sine kampe mod Chelsea. Det er blevet til fire mål og to assist. Men det var også før denne sæson, hvor José Mourinho altså har forvandlet den notoriske målmaskine til også at være oplægger. Odds 6,70 på nok en assist fra Kane er langt over markedsniveauet og bliver anbefalingen igen i denne weekend.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

England – DR Congo