Lørdag kl. 13.30
Brighton – Liverpool
Begge hold scorer
1,70 @ bwin
Både Brighton og Liverpool er hårdt ramte af skader og andet fravær op til lørdagens kamp, og selv om det endelige omfang ikke står klart, imens disse linjer skrives (onsdag aften, red.), så virker især defensiven hos Liverpool udsat.
Det bør være muligt at udnytte for et effektivt Brighton-hold, som har omsat 36 procent af alle skud inden for målrammen til scoringer i denne sæson. Over for det står Liverpool, som det hold i ligaen, der er kommet frem til klart flest afslutninger på mål i denne sæson.
Begge hold har da også en del til fælles: kun i 2 af 9 kampe har man holdt målet rent, mens begge hold har scoret i tre af fire kampe for henholdsvis Brighton (hjemme) og Liverpool (ude). Liverpool har endvidere halvtrætte ben efter tirsdagens CL-strabadser, så odds 1,70 på mål i begge ender virker som en fair betaling for et sandsynligt udfald.
Søndag kl. 17.30
Chelsea – Tottenham
Harry Kane leverer en assist
6,70 @ Danske Spil
9 kampe, 7 mål og 9 assists. Tallene taler deres tydelige sprog på vegne af Harry Kane, hvilket selvfølgelig også er begrundelsen for stædigt at anbefale spil på måloplæg fra manden, der har givet gevinst i seks af de sidste otte opgør.
Imod spillet taler denne gang, at modstanderen er Chelsea på udebane. The Blues har dog indkasseret seks mål i fire PL-hjemmekampe, mens det kun er Crystal Palace, man har holdt fra at score på Stamford Bridge.
Harry Kane står personligt med 4-2-5 som udbytte af sine kampe mod Chelsea. Det er blevet til fire mål og to assist. Men det var også før denne sæson, hvor José Mourinho altså har forvandlet den notoriske målmaskine til også at være oplægger. Odds 6,70 på nok en assist fra Kane er langt over markedsniveauet og bliver anbefalingen igen i denne weekend.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
