Lørdag kl. 13.30
Brighton – Liverpool
Begge hold scorer
1,70 @ bwin
Både Brighton og Liverpool er hårdt ramte af skader og andet fravær op til lørdagens kamp, og selv om det endelige omfang ikke står klart, imens disse linjer skrives (onsdag aften, red.), så virker især defensiven hos Liverpool udsat.
Det bør være muligt at udnytte for et effektivt Brighton-hold, som har omsat 36 procent af alle skud inden for målrammen til scoringer i denne sæson. Over for det står Liverpool, som det hold i ligaen, der er kommet frem til klart flest afslutninger på mål i denne sæson.
Begge hold har da også en del til fælles: kun i 2 af 9 kampe har man holdt målet rent, mens begge hold har scoret i tre af fire kampe for henholdsvis Brighton (hjemme) og Liverpool (ude). Liverpool har endvidere halvtrætte ben efter tirsdagens CL-strabadser, så odds 1,70 på mål i begge ender virker som en fair betaling for et sandsynligt udfald.
Søndag kl. 17.30
Chelsea – Tottenham
Harry Kane leverer en assist
6,70 @ Danske Spil
9 kampe, 7 mål og 9 assists. Tallene taler deres tydelige sprog på vegne af Harry Kane, hvilket selvfølgelig også er begrundelsen for stædigt at anbefale spil på måloplæg fra manden, der har givet gevinst i seks af de sidste otte opgør.
Imod spillet taler denne gang, at modstanderen er Chelsea på udebane. The Blues har dog indkasseret seks mål i fire PL-hjemmekampe, mens det kun er Crystal Palace, man har holdt fra at score på Stamford Bridge.
Harry Kane står personligt med 4-2-5 som udbytte af sine kampe mod Chelsea. Det er blevet til fire mål og to assist. Men det var også før denne sæson, hvor José Mourinho altså har forvandlet den notoriske målmaskine til også at være oplægger. Odds 6,70 på nok en assist fra Kane er langt over markedsniveauet og bliver anbefalingen igen i denne weekend.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
