Spilforslag til PL: Kane gør det igen

Vi er klar med forslag til Premier League mandag.



Mandag kl. 21.00
Burnley – Tottenham
Harry Kane leverer assist
3,90 @ Danske Spil

Trofaste læsere er næppe overraskede over at se anbefalingen på en assist fra Harry Kane. Men så længe det virker, er der vel ingen grund til at skifte kurs?

Harry Kane byder nemlig til stadighed ind med assists i denne sæson, hvor det er blevet til hele syv af slagsen foruden fem mål i den første håndfuld kampe. Kane topper dermed suverænt listen over flest oplæg i ligaen – men giver altså stadig højere odds hos Danske Spil end flere af de andre spilere på listen.

Tottenham er svingende. Burnley er svære at blive kloge på. Men til 3,90 er det værd at satse på endnu et oplæg fra Kane, som blev sparet i torsdagens EL-kamp.

—-
Afviklede bets fra runden

Lørdag kl. 18.30
Man. Utd. – Chelsea
Marcus Rashford scorer
3,05 @ NordicBet

Chelsea spillede tirsdag 0-0 mod et meget lidt direkte Sevilla-hold, men det må også betegnes som undtagelsen for de blå fra London, som har været involveret i flere meget målrige kampe denne sæson. Især på udebane går det vildt for sig for Chelsea, som ikke har holdt målet rent i en PL-udekamp i 2020, mens man har indkasseret 17 mål alene i de sidste seks.

Lørdag gælder det så Manchester United, som tirsdag tog den femte sejr i seks kampe ved at slå PSG med 2-1 i Paris. Marcus Rashford blev matchvinder kort før tid med et mål, der både siger noget om angriberens målnæse samt tro på egne evner.

Rashford – der også scorede for England mod Belgien – har dermed scoret i tre af de sidste fire kampe før mødet med Chelsea. Og netop Chelsea er lidt af en favorit for den 22-årige angriber, der har scoret fire mål i de sidste tre kampe mod The Blues. Den statistik vil Rashford helt sikkert gerne udbygge i en kamp, hvor Edinson Cavani måske også for debut som konkurrent. Odds 3,05 på mål af formstærke Rashford mod gavmilde Chelsea er købt.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

FC Fredericia – OB

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

En voldsom ulighed

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort