Spilforslag til PL: Vilde odds på mål og oplæg

Wilfried Zaha er tilbage i topform – og Harry Kane er rykket en smule længere tilbage på banen.



Lørdag kl. 13.30
Chelsea – Crystal Palace
Wilfried Zaha scorer
5,00 @ Unibet


Wilfried Zaha ligner en mand på vej tilbage mod topformen efter en lidt skuffende 2019/20-sæson, hvor det blot blev til fire scoringer fra angriberen. Det antal kan Zaha allerede tangere lørdag mod Chelsea efter en sæsonstart, hvor den 27-årige har levet op til manager Roy Hodgsons fortællinger om en stærk pre-sæson fra spilleren, der ellers har været rygtet på vej væk fra London-klubben flere gange i transfervinduet.

Når odds sniger sig helt op på 5,00, skyldes det selvfølgelig, at Crystal Palace lørdag er på en svær opgave ude mod Chelsea. The Blues har holdt målet rent i fire af de sidste seks hjemmekampe, mens Palace ikke har scoret i fire af fem udekampe. Zaha har dog et godt tag på Chelsea, som han har lavet tre mål og tre assist mod i 12 kampe. Jeg finder derfor trods alt værdi i Unibets markedsledende odds på den formstærke ivorianer.

Søndag kl. 17.30
Man. Utd. – Tottenham
Harry Kane leverer en assist
7,50 @ Danske Spil


Harry Kane topper listen over måloplæg i Premier League efter en sæsonstart, hvor den 27-årige angriber har vist nye facetter af sit spil ved at deltage endnu mere i den opbyggende fase. Det var da også bemærkelsesværdigt, at Kanes gennemsnitlige antal afslutninger per kamp i sidste sæson faldt til 2,8 fra en normal mellem 3,6 og 5,0, selv om Kane altså i denne sæson ligger på 4,0 ind til nu.

Det er der ingen garanti for i en svær udekamp mod Manchester United, som selv er kommet på tavlen de sidste 15 kampe i træk. Defensiven har dog ikke virket lige overbevisende, og det kan blive et problem mod Tottenhams alsidige offensiv. Spurs er ikke sikre på at score mål, og Kane er stadig afslutter frem for oplægger. Ikke desto mindre finder jeg godt med værdi i 7,50 på assist fra Kane, hvilket belønnes med odds i lejet 3,00-6,00 hos de øvrige bookies på markedet.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

FC Midtjylland henter ny back



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig