Spilforslag til Superligaen: Fra Nordjylland til Nordsjælland

Vi stiller skarpt på søndagens program i landets bedste række.



Søndag kl. 16.00
Hobro – EfB
X
3,50 @ Unibet


Esbjerg manglede skarpheden, da man i sidste runde tabte 1-3 til Hobro i en kamp, hvor vestjyderne blot ramte målet med fire af 17 afslutninger. Presset er derfor til at mærke for EfB, som er tvunget til at jagte sejren vel vidende, at et uafgjort resultat formentlig bare udskyder nedrykningen.

Det ved Hobro-træner Peter Sørensen godt, så hjemmeholdet møder næppe op til søndagens kamp med ambitioner om at underholde tv-seerne. Det var heller ikke præmissen i de to holds foregående kampe i grundspillet, der begge endte 1-1 uden at gå over i historiebøgerne som ekstraordinært underholdende.

Alt kan ske i en kamp som denne. Af samme grund stikker odds 3,50 på X’et ud i en kamp, hvor uafgjort-eksperterne fra Hobro har mulighed for at lurepasse på hjemmebane, mens Esbjerg er tvunget på jagt efter sejren. Det kan nemlig sagtens ende, som det startede – uden en vinder på banen men med en tilfreds Hobro-træner på sidelinjen.

Søndag kl. 18.00
FC Nordsjælland – Brøndby
Under 2,5 mål
2,30 @ Danske Spil


Brøndby drillede FC København med en sen udligning i søndagens opgør, der endte 1-1. Dagen før slog FC Nordsjælland et tandløst AaB-hold med 4-0 i Aalborg, og dermed fik den ofte så anpriste og unge offensiv for alvor vist tænder for første gang efter corona-pausen.

Det virker dog ikke sandsynligt, at hverken FC Nordsjælland eller Brøndby kan nå bronzen, og spørgsmålet er så, hvordan det påvirker spillerne. Den instinktive tanke er sikkert, at en kamp mellem de to hold bliver målrig. Det var da også tilfældet flere gange under Kasper Hjulmand (FCN) og Alexander Zorniger (BIF), men billedet har været anderledes efter Superliga-genstarten.

FC Nordsjælland har spillet tre af fem kampe under linjen på 2,5 mål, mens det samme er sket i fire af fem kampe for Brøndby. Det er selvfølgelig ingen garanti for en målfattig runde søndag i Farum, men det er i hvert fald nok til, at Danske Spils markedsledende odds 2,30 frister til et spil.





Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

New Zealand – Belgien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026