John “Faxe” Jensen (født 3. maj 1965) er en dansk tidligere fodboldspiller og midlertidig fodboldtræner for det danske landshold. Han gjorde sig kendt ved europamesterskabet i fodbold 1992, hvor han scorede det første mål i finalen, hvilket gjorde det danske fodboldlandshold til Europamester. Han blev kåret til Årets Fodboldspiller i Danmark i 1987.
Han debuterede på landsholdet i 1986 og spillede i alt 69 landskampe, før han sluttede i 1995. I sine landskampe scorede han 4 mål, bl.a. altså det berømte i EM-finalen på Nya Ullevi i Göteborg, hvor han om bolden kommenterede “Jeg vil sige som Store: Jeg ramte den lige i røven.”.
“Faxe” spillede i Brøndby IF indtil 1988, hvorefter han skiftede til Hamburger SV. I 1989 vendte han tilbage til Brøndby. I 1992-1995 spillede han for engelske Arsenal FC. Han blev i 2004 valgt som en af de dårligste udlændinge i Arsenal F.C.s historie. Men i 1996 var han atter tilbage i Brøndby, og endelig fra 1999 i Herfølge Boldklub.
Her var han samtidig cheftræner og torsdag den 25. maj 2000 førte han sensationelt holdet til tops i Superligaen og gjorde holdet til Danmarksmester i fodbold. Han blev kåret til Årets Træner i Danmark i 2000. Men eventyret i den sjællandske stationsby fortsatte ikke. Året efter rykkede Herfølge ud af Superligaen.
Fra 2002 valgte han at blive assistenttræner i Brøndby IF under Michael Laudrup. Her blev det blandt andet til et mesterskab i sæsonen 2004-2005. Trænerparret stoppede dog efter en skuffende 2005-2006 Superligasæson som bragte en andenplads efter F.C. København.
Den 9. juli 2007 offentliggjorde den spanske La Liga klub Getafe, at den havde ansat Michael Laudrup og John Faxe Jensen som ny trænerduo for to år. Den danske trænerduo valgte dog at stoppe i klubben efter en enkelt sæson.
Fra 12. januar 2009 afløste han Colin Todd som cheftræner i Randers FC. 6. oktober samme år blev han fyret fra klubben.
Kælenavnet Faxe fik John Jensen som ungdomsspiller under et stævne i Sverige. De ældre spillere var blevet trætte af ham og tog en øl af mærket Faxe og døbte ham med en gang bukse-øl.
“Faxe” blev den 11. oktober 2012 ansat som konsulent for trænerteamet i Brøndby IF. Det job havde han indtil sommeren 2013.
Som følge af konflikten mellem Spillerforeningen og DBU om vilkår for optrædener på det danske landshold blev landstræner Åge Hareide sendt på ferie, og John Jensen blev udpeget som midlertidig landstræner.
I den danske spillefilm Sommeren ’92 bliver Faxe spillet af Esben Smed.

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Engelsk legende til Wrexham?

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

OB – FC Fredericia

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder dansk debutant

Elkjær jubler over Frank

Chikaneret i 90 minutter

FC Midtjylland – Viborg FF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

– En drøm, der gik i opfyldelse

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Mange hjørnespark til Les Gones

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet
