Trav: Ny scoring i vente for Cadiz

Cadiz er ikke alene en havneby i det sydvestlige Spanien og nyoprykkere i La Liga, men samtidig navnet på en travhest med smag for sejre.



Mandag kl. 16.40
Racing Arena Aalborg
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Hesten indledte karrieren med tre sejre, hvorefter der fulgte en periode med galopprægede resultater. Men siden trænerskiftet i foråret til Flemming Jensen har hesten vundet i samtlige fem starter med den nordjyske toptræner i sulkyen.

– Cadiz (6. løb nr. 4) er nok min bedste chance på dagen. I træningen virker hesten en smule bedre end senest den startede, så jeg forventer en lidt bedre indsats. Det er en vinderchance, siger Flemming Jensen inden starten mandag eftermiddag på hjemmebanen Racing Arena Aalborg.

Med 68 sejre i 229 starter i år kører Flemming Jensen med en sejrsprocent på 30. Derfor har træneren ofte spillernes store opmærksomhed. Om sine øvrige tre startheste mandag siger han:

– Med Aros Line (1. løb nr. 6) er det lidt på forsøgsbasis vi kører ud. Jeg er godt klar over at hestens favoritdistance måske er 1600 meter, men vi prøver her (på distancen 2140 meter, red), og jeg håber og forventer vel også, at hesten gør en god indsats og får en god præmie, siger Flemming Jensen.

– Borntowin (4. løb nr. 3) er en fin hest, der frem for alt har masser af styrke, som vi skal forsøge at få hesten til udnytte bedre end hidtil, hvor den har galopperet en del. Hesten har haft problemer med travet og er blevet behandlet siden seneste start, så den skulle gerne være lidt bedre. Jeg ser den mest som en outsider.

Et stort arbejde forestår stadig

En god afstamning rækker ikke alene, men det skader ikke, og hesten Even Steven er ud af en søskendeflok med flere “rige” søskende. Således har storesøster Red Rose America indløbet over tre mio. kroner, mens storebror Laurel America har løbet præmier på cirka 2 mio. kroner hjem til sine ejere.

Hidtil har Even Steven ikke levet op til sine navnkundige søskende. Det er blevet til to sejre i 12 starter, mens mest galop. Derfor er hesten trænerskiftet til Flemming Jensen, der nu skal forsøge at udfri hestens potentiale.

– Even Steven (7. løb nr. 5) starter lidt på forsøgsbasis. Hesten var ikke rigtigt i balance i seneste start. Vi ændrer igen lidt på balancen her, og håber at ramme det lidt mere rigtigt, men der forestår stadig et stort arbejde med den hest. Jeg vil kalde det en outsider, siger Flemming Jensen.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site Fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





VM-LIVE: Stjerne forlader VM-kamp i kørestol




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Irak – Norge

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Spanien – Kap Verde

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Blæst bagover af 18-årig