Trav: Ny scoring i vente for Cadiz

Cadiz er ikke alene en havneby i det sydvestlige Spanien og nyoprykkere i La Liga, men samtidig navnet på en travhest med smag for sejre.



Mandag kl. 16.40
Racing Arena Aalborg
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Hesten indledte karrieren med tre sejre, hvorefter der fulgte en periode med galopprægede resultater. Men siden trænerskiftet i foråret til Flemming Jensen har hesten vundet i samtlige fem starter med den nordjyske toptræner i sulkyen.

– Cadiz (6. løb nr. 4) er nok min bedste chance på dagen. I træningen virker hesten en smule bedre end senest den startede, så jeg forventer en lidt bedre indsats. Det er en vinderchance, siger Flemming Jensen inden starten mandag eftermiddag på hjemmebanen Racing Arena Aalborg.

Med 68 sejre i 229 starter i år kører Flemming Jensen med en sejrsprocent på 30. Derfor har træneren ofte spillernes store opmærksomhed. Om sine øvrige tre startheste mandag siger han:

– Med Aros Line (1. løb nr. 6) er det lidt på forsøgsbasis vi kører ud. Jeg er godt klar over at hestens favoritdistance måske er 1600 meter, men vi prøver her (på distancen 2140 meter, red), og jeg håber og forventer vel også, at hesten gør en god indsats og får en god præmie, siger Flemming Jensen.

– Borntowin (4. løb nr. 3) er en fin hest, der frem for alt har masser af styrke, som vi skal forsøge at få hesten til udnytte bedre end hidtil, hvor den har galopperet en del. Hesten har haft problemer med travet og er blevet behandlet siden seneste start, så den skulle gerne være lidt bedre. Jeg ser den mest som en outsider.

Et stort arbejde forestår stadig

En god afstamning rækker ikke alene, men det skader ikke, og hesten Even Steven er ud af en søskendeflok med flere “rige” søskende. Således har storesøster Red Rose America indløbet over tre mio. kroner, mens storebror Laurel America har løbet præmier på cirka 2 mio. kroner hjem til sine ejere.

Hidtil har Even Steven ikke levet op til sine navnkundige søskende. Det er blevet til to sejre i 12 starter, mens mest galop. Derfor er hesten trænerskiftet til Flemming Jensen, der nu skal forsøge at udfri hestens potentiale.

– Even Steven (7. løb nr. 5) starter lidt på forsøgsbasis. Hesten var ikke rigtigt i balance i seneste start. Vi ændrer igen lidt på balancen her, og håber at ramme det lidt mere rigtigt, men der forestår stadig et stort arbejde med den hest. Jeg vil kalde det en outsider, siger Flemming Jensen.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site Fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Ståle Solbakken i stort forsvar

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage