Mandag kl. 16.40
Racing Arena Aalborg
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk
Hesten indledte karrieren med tre sejre, hvorefter der fulgte en periode med galopprægede resultater. Men siden trænerskiftet i foråret til Flemming Jensen har hesten vundet i samtlige fem starter med den nordjyske toptræner i sulkyen.
– Cadiz (6. løb nr. 4) er nok min bedste chance på dagen. I træningen virker hesten en smule bedre end senest den startede, så jeg forventer en lidt bedre indsats. Det er en vinderchance, siger Flemming Jensen inden starten mandag eftermiddag på hjemmebanen Racing Arena Aalborg.
Med 68 sejre i 229 starter i år kører Flemming Jensen med en sejrsprocent på 30. Derfor har træneren ofte spillernes store opmærksomhed. Om sine øvrige tre startheste mandag siger han:
– Med Aros Line (1. løb nr. 6) er det lidt på forsøgsbasis vi kører ud. Jeg er godt klar over at hestens favoritdistance måske er 1600 meter, men vi prøver her (på distancen 2140 meter, red), og jeg håber og forventer vel også, at hesten gør en god indsats og får en god præmie, siger Flemming Jensen.
– Borntowin (4. løb nr. 3) er en fin hest, der frem for alt har masser af styrke, som vi skal forsøge at få hesten til udnytte bedre end hidtil, hvor den har galopperet en del. Hesten har haft problemer med travet og er blevet behandlet siden seneste start, så den skulle gerne være lidt bedre. Jeg ser den mest som en outsider.
Et stort arbejde forestår stadig
En god afstamning rækker ikke alene, men det skader ikke, og hesten Even Steven er ud af en søskendeflok med flere “rige” søskende. Således har storesøster Red Rose America indløbet over tre mio. kroner, mens storebror Laurel America har løbet præmier på cirka 2 mio. kroner hjem til sine ejere.
Hidtil har Even Steven ikke levet op til sine navnkundige søskende. Det er blevet til to sejre i 12 starter, mens mest galop. Derfor er hesten trænerskiftet til Flemming Jensen, der nu skal forsøge at udfri hestens potentiale.
– Even Steven (7. løb nr. 5) starter lidt på forsøgsbasis. Hesten var ikke rigtigt i balance i seneste start. Vi ændrer igen lidt på balancen her, og håber at ramme det lidt mere rigtigt, men der forestår stadig et stort arbejde med den hest. Jeg vil kalde det en outsider, siger Flemming Jensen.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site Fasttrackracing.dk
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
AVIS
