Trav: Ny scoring i vente for Cadiz

Cadiz er ikke alene en havneby i det sydvestlige Spanien og nyoprykkere i La Liga, men samtidig navnet på en travhest med smag for sejre.



Mandag kl. 16.40
Racing Arena Aalborg
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Hesten indledte karrieren med tre sejre, hvorefter der fulgte en periode med galopprægede resultater. Men siden trænerskiftet i foråret til Flemming Jensen har hesten vundet i samtlige fem starter med den nordjyske toptræner i sulkyen.

– Cadiz (6. løb nr. 4) er nok min bedste chance på dagen. I træningen virker hesten en smule bedre end senest den startede, så jeg forventer en lidt bedre indsats. Det er en vinderchance, siger Flemming Jensen inden starten mandag eftermiddag på hjemmebanen Racing Arena Aalborg.

Med 68 sejre i 229 starter i år kører Flemming Jensen med en sejrsprocent på 30. Derfor har træneren ofte spillernes store opmærksomhed. Om sine øvrige tre startheste mandag siger han:

– Med Aros Line (1. løb nr. 6) er det lidt på forsøgsbasis vi kører ud. Jeg er godt klar over at hestens favoritdistance måske er 1600 meter, men vi prøver her (på distancen 2140 meter, red), og jeg håber og forventer vel også, at hesten gør en god indsats og får en god præmie, siger Flemming Jensen.

– Borntowin (4. løb nr. 3) er en fin hest, der frem for alt har masser af styrke, som vi skal forsøge at få hesten til udnytte bedre end hidtil, hvor den har galopperet en del. Hesten har haft problemer med travet og er blevet behandlet siden seneste start, så den skulle gerne være lidt bedre. Jeg ser den mest som en outsider.

Et stort arbejde forestår stadig

En god afstamning rækker ikke alene, men det skader ikke, og hesten Even Steven er ud af en søskendeflok med flere “rige” søskende. Således har storesøster Red Rose America indløbet over tre mio. kroner, mens storebror Laurel America har løbet præmier på cirka 2 mio. kroner hjem til sine ejere.

Hidtil har Even Steven ikke levet op til sine navnkundige søskende. Det er blevet til to sejre i 12 starter, mens mest galop. Derfor er hesten trænerskiftet til Flemming Jensen, der nu skal forsøge at udfri hestens potentiale.

– Even Steven (7. løb nr. 5) starter lidt på forsøgsbasis. Hesten var ikke rigtigt i balance i seneste start. Vi ændrer igen lidt på balancen her, og håber at ramme det lidt mere rigtigt, men der forestår stadig et stort arbejde med den hest. Jeg vil kalde det en outsider, siger Flemming Jensen.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site Fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: FC København jagter Michael Parker

Premier League-dansker skal have ny manager

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

De 10 største stjerner, der misser VM

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner