Trav: Ny scoring i vente for Cadiz

Cadiz er ikke alene en havneby i det sydvestlige Spanien og nyoprykkere i La Liga, men samtidig navnet på en travhest med smag for sejre.



Mandag kl. 16.40
Racing Arena Aalborg
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Hesten indledte karrieren med tre sejre, hvorefter der fulgte en periode med galopprægede resultater. Men siden trænerskiftet i foråret til Flemming Jensen har hesten vundet i samtlige fem starter med den nordjyske toptræner i sulkyen.

– Cadiz (6. løb nr. 4) er nok min bedste chance på dagen. I træningen virker hesten en smule bedre end senest den startede, så jeg forventer en lidt bedre indsats. Det er en vinderchance, siger Flemming Jensen inden starten mandag eftermiddag på hjemmebanen Racing Arena Aalborg.

Med 68 sejre i 229 starter i år kører Flemming Jensen med en sejrsprocent på 30. Derfor har træneren ofte spillernes store opmærksomhed. Om sine øvrige tre startheste mandag siger han:

– Med Aros Line (1. løb nr. 6) er det lidt på forsøgsbasis vi kører ud. Jeg er godt klar over at hestens favoritdistance måske er 1600 meter, men vi prøver her (på distancen 2140 meter, red), og jeg håber og forventer vel også, at hesten gør en god indsats og får en god præmie, siger Flemming Jensen.

– Borntowin (4. løb nr. 3) er en fin hest, der frem for alt har masser af styrke, som vi skal forsøge at få hesten til udnytte bedre end hidtil, hvor den har galopperet en del. Hesten har haft problemer med travet og er blevet behandlet siden seneste start, så den skulle gerne være lidt bedre. Jeg ser den mest som en outsider.

Et stort arbejde forestår stadig

En god afstamning rækker ikke alene, men det skader ikke, og hesten Even Steven er ud af en søskendeflok med flere “rige” søskende. Således har storesøster Red Rose America indløbet over tre mio. kroner, mens storebror Laurel America har løbet præmier på cirka 2 mio. kroner hjem til sine ejere.

Hidtil har Even Steven ikke levet op til sine navnkundige søskende. Det er blevet til to sejre i 12 starter, mens mest galop. Derfor er hesten trænerskiftet til Flemming Jensen, der nu skal forsøge at udfri hestens potentiale.

– Even Steven (7. løb nr. 5) starter lidt på forsøgsbasis. Hesten var ikke rigtigt i balance i seneste start. Vi ændrer igen lidt på balancen her, og håber at ramme det lidt mere rigtigt, men der forestår stadig et stort arbejde med den hest. Jeg vil kalde det en outsider, siger Flemming Jensen.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site Fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Viborg FF – Vejle Boldklub

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Jeg vil være den bedste

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

AGF tilbage på førstepladsen

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lyngby går alene i front

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Eintracht tæmmer Gedebukke

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris